רופאים: בתי החולים לא יוכלו להתמודד עם אסון

מחסור חמור במיטות בטיפול נמרץ

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

נתונים חמורים לגבי רמת המוכנות של מערך הטיפול הנמרץ בארץ לאסונות המוניים הוצגו אתמול בכנס שאורגן על ידי רופאים בכירים בחסות הסתדרות הרפואית בעקבות אסון השריפה בכרמל. "אילו היו באסון עשרות פצועים בכוויות בדרגה חמורה - ולא ארבעים הרוגים - לא הייתה מדינת ישראל ערוכה לטפל באנשים האלה", אמר ד"ר ערן סגל, יו"ר האיגוד הישראלי לטיפול נמרץ כללי. "את מי היינו מוציאים מטיפול נמרץ כדי לטפל בפצועים מהכרמל?".

מהנתונים שהוצגו בכנס עולה כי בישראל רק 2% מסך מיטות האשפוז מוגדרים כמיטות טיפול נמרץ, זאת לעומת 5% באירופה ו-10% בארה"ב. גם במספר המיטות לאשפוז כללי ממוקמת ישראל במקום נמוך במיוחד בהשוואה למדינות המפותחות (OECD) עם שיעור של 1.9 מיטות לאלף נפש, כשמתחתיה רק מקסיקו.

לפי דו"ח שהוכן בהסתדרות הרפואית, קצב הגידול במספר המיטות לטיפול נמרץ בבתי החולים פוחת בהדרגה - אחוז אחד בלבד בשנים האחרונות. במקביל, קצב גידול אוכלוסיית ישראל מתקרב ל-2% בשנה.

לדברי ד"ר סגל מדי יום מקבלים רופאים החלטות לגבי גורלם של חולים הזקוקים לטיפול נמרץ, אך אינם יכולים לקבלו עקב מצוקת המיטות. "כשאדם צריך טיפול נמרץ ומאושפז במחלקה רגילה, עם אחות אחת לכל 12 חולים במקום לכל שני חולים, התמותה תהיה גדולה יותר, והסיכוי להצלחת הטיפול יהיה קטן יותר".

לפי דו"ח האשפוז היומי של משרד הבריאות, נכון להיום מאושפזים ב-28 בתי החולים הכלליים בישראל 731 חולים מונשמים, אולם 408 מתוכם מחוץ ליחידות לטיפול נמרץ. לדברי מנהל היחידה לטיפול נמרץ במרכז הרפואי סורוקה, ד"ר מוטי קליין, המחסור במיטות טיפול נמרץ פוגע בהיערכות ישראל לאסון לאומי. "אם יקרה אסון בבאר שבע, יוציאו בכל הארץ חולים בסכנת חיים מטיפול נמרץ, ויעבירו אותם למות במחלקות בהן אי אפשר לטפל בהם בפועל, רק על מנת לקלוט חולים שנפגעו באירוע האסון".

לפי תוכנית האשפוז הלאומית לשנת 2015, שגובשה במשרד הבריאות, יש צורך בתוספת של 300 מיטות טיפול נמרץ. אולם יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן קרא לממשלה להוסיף מיטות טיפול נמרץ באופן מיידי.

הקריאות מצד ההסתדרות הרפואית נשמעות על רקע המשא ומתן על הסכמי שכר הרופאים במגזר הציבורי שהחל באחרונה בין הרופאים למדינה, במסגרתו כבר העלתה ההסתדרות הרפואית דרישה לתוספת מיטות אשפוז. במקביל, באחרונה סיכם האוצר עם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן על תוספת של 950 מיטות אשפוז בהדרגה בשש השנים הקרובות, וזאת לאחר הקפאה של עשור בתוספת מיטות אשפוז כללי, כפי שנחשף לפני שבועיים ב"הארץ". הצורך בתוספת מיטות טיפול נמרץ נדרש גם לצורך הגדלת נפחי תיירות המרפא בבתי החולים.

ממשרד הבריאות נמסר אתמול בתגובה לקריאת ההסתדרות הרפואית כי "בחודשים האחרונים ובאחרונה אף הגיע המשרד להסכמות עם האוצר על תוספת מיטות, שכרבע מהן יהיו בטיפול נמרץ" .

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ