האחיות מאיימות: מהשבוע הבא לא נקבל חולים למחלקות בתפוסה מלאה

העומס בבתי החולים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הסתדרות האחיות הצטרפה אתמול לארגונים הרפואיים המתריעים בימים האחרונים על מצוקת האשפוז בישראל והודיעה: משלישי הבא לא יתקבלו חולים למחלקות שבהן התפוסה עולה על 100%. "מדובר בצעד ראשון במאבק קשה, אך כשהחולים מושפלים ושוכבים כמו הומלסים במחלקות, ואפילו מתים לעתים כיוון שאין אחיות שיטפלו בהם, איננו יכולים לעמוד מנגד. מדובר בחיי אדם", נאמר בכנס חירום שנערך על ידי הארגון בבית החולים וולפסון. .

"העומס במחלקות הפנימיות בלתי נסבל, וכלום לא השתנה ב-35 השנים האחרונות, אמרה בכנס יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן. "זו בושה למדינה שהגענו למצב הזה. לא היה מישהו שלא פניתי אליו, והתרעתי על המצב במהלך השנים. רק בכותל עוד לא שמתי פתק שמבקש ישועה".

לטענת הסתדרות האחיות לא זו בלבד שיש מחסור חמור במיטות אשפוז, במחלקות שבהן יש תפוסה שעולה על 100% אין שינוי במספר התקנים של האחיות. כתוצאה מכך נפגע הטיפול בחולים שכן כל אחות - שאמורה לפי הסטנדרט לטפל ב1.17 מיטות - צריכה בפועל לטפל ביותר מאושפזים.

איומי האחיות עשויים להיות משמעותיים על רקע התפוסה הגבוהה במחלקות הפנימיות והילדים בחורף הנוכחי. אף שבימים האחרונים נרשמת ירידה בעומס, בהשוואה לשיא בחורף הנוכחי שתועד בתחילת השבוע שעבר, עדיין מחלקות רבות עוברות את סף ה-100% תפוסה. לפי נתוני משרד הבריאות, השבוע תועדו 107% אחוזי תפוסה כוללת ב-28 בתי החולים הכלליים. כמו כן, במחלקות הפנימיות דווח על 110% תפוסה כוללת ובמחלקות הילדים - 105% תפוסה כוללת, בהשוואה לתקן הקיים.

מוקדי העומס העיקריים במחלקות הפנימיות הם: הדסה עין כרם (162% תפוסה), הדסה הר הצופים (156%), שערי צדק (144%), לניאדו (134%), הלל יפה (130%), בני ציון, (125%), ברזילי (124%), נהריה (123%) ואיכילוב (119%). גם במחלקות הילדים נרשם אתמול עומס כשהמחלקות העמוסות ביותר נמצאות ב: הדסה הר הצופים (173%), הדסה עין כרם (163%), אסף הרופא (161%), שניידר (156%), לניאדו (154%) ורמב"ם (152%). כמו כן, בבתי החולים מאושפזים 731 חולים מונשמים, אולם 408 מתוכם מחוץ ליחידות לטיפול נמרץ - בעיקר במחלקות הפנימיות.

ממשרד הבריאות נמסר כי "הנתונים שמציגות האחיות נכונים, ומתוכננת השבוע ישיבה בנושא עם משרד האוצר. יש בהחלט צורך בפתרונות מיידיים מעבר להסכמות ארוכות הטווח שהשיג משרד הבריאות בחודש האחרון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ