מחקר: 53% מחולי הסכיזופרניה אינם נוטלים תרופות בקביעות

ד"ר דניאלה עמיטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר דניאלה עמיטל

התמדה בטיפול תרופתי היא אחת הסוגיות המורכבות והחשובות שעמן מתמודדים חולי סכיזופרניה. ידוע כיום כי 60% מחולי הסכיזופרניה המטופלים בכדורים באופן יום-יומי, מפסיקים על דעת עצמם את הטיפול בשנה הראשונה לאחר תחילתו ורבים נוספים מפסיקים את הטיפול בשנה השנייה. במחלת הסכיזופרניה, גם אם שוכחים לקחת את התרופה באופן חד פעמי, סיכויי ההצלחה של הטיפול נפגעים באופן משמעותי. למעלה מ-60% מהאשפוזים החוזרים של חולי הסכיזופרניה נובעים מחוסר התמדה או מחוסר דיוק בטיפול התרופתי.

חוסר התמדה גורם לחולי סכיזופרניה למצבים קשים של התקפים חוזרים, העלולים להוביל לתוצאות הרסניות. חולה החווה התקפים חוזרים נדחה על ידי החברה, המערכת המשפחתית שלו קורסת ומצבו מחמיר. ההתקפים החוזרים גורמים גם נסיגה קוגניטיבית, הפוגעת בתהליך השיקום, ומשפיעים לרעה על היכולת לחזור לתפקוד.

חולה סכיזופרניה שאינו נמצא בטיפול ובמעקב, חשוף יותר לניסיונות התאבדות ולאלימות כלפי הסביבה, אף שלא מדובר בתופעה שכיחה. אין בכוונתי לתייג את כל מתמודדי הנפש כמסוכנים לסביבה או לעצמם, אבל חשוב להדגיש כי אפשר למנוע פרצי אלימות קשים של חולי סכיזופרניה, אם הם בטיפול תרופתי קבוע ומעקב מקצועי.

מחקרים בדקו את מידת ההתמדה של חולי סכיזופרניה בטיפול תרופתי ואת השפעתה על מצבם. המטופלים התבקשו לדווח עד כמה הם מקפידים ליטול תרופות במינון ובתדירות שרשם הרופא. כ-70% מהם דיווחו כי נטלו את הטיפול כנדרש. אבל כשהחוקרים ספרו את הכדורים, התברר שרק 10% מהם נטלו את הטיפול בהתאם להוראות הרופא. התוצאות מלמדות כי קיים פער בין המציאות לבין האופן שבו תופש המטופל את מידת דבקותו בטיפול לבין המציאות.

במחקר שהוצג לא מכבר בכנס רפואי באמסטרדם, הולנד, נבדקה סוגיית הדבקות בטיפול בעזרת 4,500 פסיכיאטרים מ-36 מדינות באירופה ובמזרח התיכון. ממצאיו מדאיגים. הפסיכיאטרים דיווחו כי הם מאמינים שיותר ממחצית מהחולים אינם דבקים בטיפול התרופתי או שהתמדתם חלקית.

אחד הפתרונות לחוסר דבקות בטיפול תרופתי, המבוסס על נטילת כדורים, הוא מעבר לטיפול ארוך טווח, שניתן בזריקה אחת לשבועיים. 70% מהחולים שעברו לטיפול כזה עקב קשיים בדבקות בטיפול, דיווחו על שביעות רצון גבוהה, הקלה בתופעות הלוואי ושיפור היכולת לדבוק בטיפול.

הכותבת היא מנהלת מחלקה פסיכיאטרית במרכז לבריאות הנפש באר יעקב - נס ציונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ