הותרה לנשים בארץ הקפאת ביציות, גם משיקולי קריירה

לראשונה התיר משרד הבריאות לבתי החולים להקפיא, החל מהחודש, ביציות של נשים המבקשות לדחות את ההריון, מכל סיבה שהיא. השירות הזה היה אפשרי עד כה רק בחו"ל

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות מתיר לראשונה לבתי החולים הכלליים בישראל, מהחודש, להקפיא ביציות לנשים המבקשות לעכב את כניסתן להריון, בין השאר משיקולי קריירה או בעקבות חיפוש שותפים להורות.

השיפור בטכנולוגיות הרפואיות מאפשר בשנים האחרונות הקפאת ביציות לצורכי פריון ללא צורך בהפרייתן בזרע לפני ההקפאה. בשנים האחרונות יכלו נשים ישראליות לעשות זאת רק בחו"ל. מהחודש יותר גם בארץ השימוש בשיטה. ההערכה היא שבקרוב יחלו בתי החולים להציע את השירות, בעלות של עד 5,900 שקל.

לפי הנוהל שהפיץ השבוע ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות, ד"ר חזי לוי, השימוש בטכנולוגיית הקפאת ביציות יותר לנשים בגילים 30-41, והשימוש בביציות המוקפאות לצורכי הפריה יתאפשר רק עד גיל 54. כל אשה תוכל לעבור שאיבות עד השגת 20 ביציות להקפאה, עד ארבע שאיבות לכל היותר. כל תהליך שאיבה כולל טיפולים הורמונליים לשלושה-ארבעה שבועות, בהמשך לשאיבת הביציות בהרדמה כללית והקפאתן.

בתי החולים שההליך יאושר להם יוכלו לגבות תשלום בסכומים שטרם נקבעו. עם זאת, העלות המרבית תהיה זו הקבועה בתעריפון משרד הבריאות - עד 5,262 שקל לשאיבה והקפאה, ועד 577 שקל לשמירת הביציות לחמש שנים. בסופן תידרש האשה להגיש בקשה להארכת ההקפאה בחמש שנים, במידת הצורך. ההערכה במערכת הבריאות היא שבתי החולים ישאפו לחתום על הסכמים שיאפשרו הנחות באמצעות הביטוחים המשלימים בקופות החולים.

לפי הנוהל, במקרה של הפסקת התשלום לבית החולים בעד הביציות המוקפאות, או אם לא הוגשה בקשה להארכת ההקפאה בתום חמש שנים, רשאי בית החולים להפשיר את הביציות 60 יום לאחר שליחת מכתב התראה למטופלת, ולהשמיד את הביציות.

לדברי היועצת המשפטית של משרד הבריאות, עו"ד מירה היבנר-הראל, "בבתי החולים הצטברו מאגרי ביציות מופרות של נשים וזוגות שלא נעשה בהן שימוש. נאלצנו לנקוט עמדה חד משמעית המאפשרת - לאחר התראה ברורה - הפשרת הביציות, אם האשה מפסיקה לשלם על הקפאתן".

הקפאת הביציות תיכלל בסל הבריאות ותיעשה ללא תשלום כשקיימת בעיה רפואית: לאשה עם תגובה ירודה להריון; לאשה הסובלת מאנדומטריוזיס קשה, מחלה הפוגעת ביכולת הרבייה; לאשה מטופלת בעקבות מורסה באברי המין הפנימיים; סיכון מוגבר לגיל מעבר מוקדם באשה בעקבות מחלות; בנשים העומדות לפני ניתוח שמערב כריתת שחלות; בזוגות שהגבר בהם סובל מהפרעה קשה באיכות או ספירת הזרע; וכשלגבר אין יכולת מתן זרע ביום השאיבה לקראת טיפול הפריה חוץ גופית רגיל.

ההרשאה להקפאת ביציות תינתן לכל בתי החולים שפועלות בהם יחידות הפריה חוץ גופית. נשים שיבקשו להקפיא ביציות יידרשו לחתום על טופס ה המבהיר כי "בעצם הקפאת הביציות אין התחייבות או ערובה להריון או לידה מהפשרת ביציות אלו". ההערכות היום הן, שסיכויי הלידה לאחר טיפולי הפריה מביציות מוקפאות הוא 25%.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ