שיבושים נרחבים בבתי החולים היום

המשא ומתן בין האחיות לאוצר התפוצץ והאחיות הודיעו כי לא יקבלו חולים למחלקות אשפוז בבתי חולים הפועלים במעל ל-100% תפוסה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הסתדרות האחיות תשבש החל מהיום (רביעי) את הפעילות בבתי החולים ברחבי הארץ. האחיות הודיעו כי לא יקבלו חולים למחלקות אשפוז בבתי החולים הכלליים הפועלים במעל ל-100% תפוסה. מדובר ב-90 מחלקות הפנימיות ומחלקות הילדים בבתי החולים הממשלתיים ובבעלות קופת חולים כללית. מחלקות הילדים בבתי החולים שניידר, איכילוב (דנה) ושיבא (ספרא) יקלטו חולים כרגיל.

המשא ומתן בין האחיות לאוצר בניסיון למנוע את השיבושים התפוצץ הלילה. ממשרד הבריאות נמסר כי "לאחר מאמצים לתוך הלילה לצערנו לא הצליח האוצר להיענות לדרישות המוצדקות של האחיות להקלה בעומס והגבלת התפוסה במחלקות הפנימיות. המצב אליו הגענו הוא תוצאה של הזנחה רבת שנים, לכן מאבק האחיות הנושא אופי נחוש הוא מאבק ראוי שמחייב התנהגות אחרית. משרד הבריאות יוביל מהיום הנחיות שמטרתן לצמצם את האשפוז במסדרונות שאינו ראוי ופוגע בזכויות החולים".

במכתב שהעבירה השבוע יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן לראשי מערכת הבריאות נכתב כי "האחיות תאלצנה לסגור את שערי המחלקות כל עת שיחרגו ממספר המיטות המורשות. כל האחריות לחולים אלו תהיה על הנהלות בתי החולים, משרד האוצר ומשרד הבריאות". במערכת הבריאות צופים כי המחאה תוביל לשיבושים קשים בפעילות בתי החולים, ולצורך בתגבור המחלקות ברופאים כדי לעמוד בעומס החולים האופייני לעונה.

עומס חריג במיוחד במחלקות הילדים בבתי החולים בארץ

מחאת האחיות עלולה לגרום לשיבושים קשים על רקע הפעילות בבתי החולים. אתמול דווח על תפוסה כוללת של 109% בבתי החולים הכלליים, ותפוסה של 112% במחלקות הפנימיות, החריגה במיוחד בבתי החולים הסקוטי בנצרת (171%), הדסה עין-כרם (157%), הדסה הר-הצופים (150%), הילל יפה (144%), שערי צדק (140%), ברזילי (126%), לניאדו (122%), בני ציון (121%) וקפלן (121%). במחלקות הילדים מדווח גם כן על תפוסה של 112%, ועל תפוסה חורגת במיוחד בבתי החולים סורוקה (201%), הדסה עין-כרם (184%), וולפסון (154%), שניידר (151%), הילל יפה (151%), איכילוב (139%), שערי צדק (139%) ואסף הרופא (137%). השנה מדווח על עומס חריג במיוחד במחלקות הילדים בבתי החולים בארץ, הגבוה עד 50% יותר מזה שנרשם בחורף שעבר, בשיא התפרצות שפעת החזירים.

בהסתדרות האחיות הבהירו לאחרונה כי המחאה היא "צעד ראשון במאבק קשה, אך כשהחולים מושפלים ושוכבים כמו הומלסים במחלקות, ואפילו מתים לעתים כיוון שאין אחיות שיטפלו בהם, איננו יכולים לעמוד מנגד. מדובר בחיי אדם". במסגרת מחאתן דורשות האחיות השוואה של תקני האחיות במחלקות העמוסות לסטנדרטים המקובלים במחלקות הפועלות בתפוסה של 100%. לפי נתונים שהוצגו על ידי הסתדרות האחיות, ככל שגדל מספר המיטות בפועל בכל מחלקה, כך חלה שחיקה במספר האחיות המטפלות בכל חולה. כך, למשל, במחלקה עם 57 מאושפזים חלה שחיקה של 16.15% בתקני אחיות.

ובתוך כך, ההסתדרות הרפואית עתרה אתמול לבג"ץ בעקבות הימנעות המדינה מפעולות להוספת מיטות אשפוז באופן המסכן חיי חולים. בעתירה מבקשת ההסתדרות הרפואית מבג"ץ סעד מיידי של תוספת 100 מיטות טיפול נמרץ ותוספת של 500 מיטות למחלקות הפנימיות תוך שנה. בהסתדרות הרפואית קוראים לאמץ תוכנית שגובשה במשרד הבריאות בשנת 2005 לתוספת 3,646 מיטות אשפוז כללי עד שנת 2015. במקביל, ב"הארץ" נחשף לאחרונה כי סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הגיע להבנות עם האוצר על תוספת של 950 מיטות אשפוז בשש השנים הקרובות, וזאת לאחר הקפאה של עשור בתוספת מיטות אשפוז בבתי החולים בישראל, אולם עד כה טרם נחתם ההסכם סופית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ