מחאת האחיות: החולים מעוכבים בחדרי המיון

לאחר שפוצץ המו"מ הלילי, הוחלט כי לא ייקלטו מאושפזים חדשים במחלקות בהן נרשמת תפוסה של מעל ל-100%. כתוצאה מכך, מצטבר עומס נוסף

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

בבתי החולים החלה הבוקר (רביעי) מחאת האחיות, במסגרתה הוחלט כי לא ייקלטו מאושפזים חדשים במחלקות פנימיות בהן נרשמת תפוסה של מעל ל-100%. מדובר ב-90 מחלקות פנימיות ב-22 בתי החולים הממשלתיים ובבעלות קופת חולים כללית. כתוצאה מהשביתה, חולים זועמים מעוכבים בחדרי המיון, והעומסים מצטברים בהדרגה.

"אני רואה שיש פה עומס, אני לא מצליחה למצוא אחים שייקחו אותי לשירותים", אומרת מלכה אלבכרי, בת 75, המאושפזת במחלקה פנימית י' באיכילוב. לדבריה, "האחים והאחיות עובדים קשה מאוד, ואני מרחמת עליהם, אין כאן ידיים עובדות. כשאני צריכה לקרוא לאחות, לא נעים לי".

לאה, שאימה בת ה-77 מאושפזת במחלקה, מוסיפה כי "אני עם אמא כבר שבועיים, והצוות פה נופל מרוב עומס. האחיות צודקות במאבק במאה אחוז. אני מקווה שהשביתה תעזור".

פלורה סטריחולבסקי, אחות אחראית בפנימית י', מספרת כי "אנו עובדים כבר כמה שבועות בתפוסה גבוהה מ-130%, ונאלצים להשכיב חולים במסדרונות בתנאים מינימליים. זה אומר שכל הטיפול הרפואי ניתן בפרוזדור, כולל רחצה ועשיית צרכים. אנחנו גם נאלצים לשחרר חולים מוקדם יותר להמשך טיפול בקהילה, וזה מוביל לכעס רב מצד המשפחות".

תצלום אילוסטרציה: לימור אדרי

בין החולים המעוכבים מאז הבוקר בחדר המיון הפנימי באיכילוב, ניתן למצוא את עציונה נסים, בת 62 מתל אביב. לדבריה, "אני שוכבת פה כמה שעות ומחכה למחלקה. אני יודעת שיש שביתה והיא מוצדקת". לדבריה, "לפני חודש וחצי הייתי מאושפזת בבית חולים, והיו שני מסלולי מיטות - האחד בחדרים והשני בפרוזדורים. אני לא יודעת מה אעשה אם אמשיך להישאר פה במיון. אם המצב יימשך לאורך זמן, אני אבודה".

אורנה שקדי, שאימה מעוכבת במיון מהבוקר, הוסיפה כי "אנחנו מחכים שמשהו יקרה כדי לראות היכן יאשפזו אותה. רע מאוד שהגענו למצב הזה. בפעם שעברה שהגעתי עם אימא לבית חולים, אשפזו אותה במסדרון, וזה היה נורא".

לדברי שאול זכאי, יו"ר ועד האחים והאחיות באיכילוב, בו מועסקים כ-2,000 צוותי סיעוד, "לא נקבל עוד חולים לפרוזדורים, אלא רק למיטות האשפוז בתוך החדרים. ידוע לנו שצפוי עומס במיון, אך נמשיך בעיצומים עד שיימלאו דרישותינו לתוספת מיטות".

איילה ליאור, האחות האחראית במיון הפנימי, הוסיפה כי "נמשיך בעיצומים עד שיימצא פתרון למצב. כל החולים יישארו בפרוזדורים, ונגיע למצב של אי ספיקה. נטפל בכל החולים למרות העומס, אך לא נעלה אותן למחלקות הצפופות. לא היינו רוצים שאף אחד מבני משפחתנו יאושפז במסדרון".

"לא נוכל להגיע לפתרון של זבנג וגמרנו"

לדברי מנהל איכילוב, הפרופ' גבי ברבש, "מהבוקר הקמנו מרכז שליטה, ואנו בוחנים כל חולה שזקוק לאשפוז, ומעבירים אותו למחלקות בהתאם למצבו. יש גם מחלקות שנותנות גיבוי לפנימיות, כמו מחלקת שיקום גריאטרי, עור ונוירולוגיה. תגברנו את הצוות במיון ברופאים ואחיות. האשפוז במסדרונות הוא מצב מתמשך, והתרגלנו אליו. אני עזבתי קליניקה והלכתי למינהל, כי לא יכולתי לסבול לטייל במחלקה ולראות חולים במסדרונות. אינני נותן גיבוי לעיצומים, אך אני מזדהה עם זעקת האחיות, ומאבקן זוכה לתמיכה מכל הסקטורים בבית החולים".

הבוקר נערכה ישיבה סוערת בוועדת הבריאות של הכנסת במצוקת האשפוז והמחסור במיטות, על רקע מאבק האחיות. יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ קרא לאוצר לקיים משא ומתן ענייני עם האחיות. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר כי "לא נוכל להגיע לפתרון של זבנג וגמרנו. צריך להדביק פער של עשר שנים". ב"הארץ" נחשף לאחרונה כי ליצמן סיכם עם האוצר על תוספת הדרגתית של 950 מיטות לשש השנים הקרובות, אולם עד כה לא נחתם ההסכם סופית.

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות, מסרה כי "אנו פותחות במחאה בלב כבד, אך לא הותירו לנו ברירה אחרת. למרות שהתרענו אין ספור פעמים, המצב המחלקות ממשיך להיות בלתי נסבל, והחולים לא מקבלים טיפול ראוי, דבר הגובל בסיכון חיים".

במשרד האוצר קראו לאחיות לשוב מיד לעבודה סדירה, ובמקביל נמשך המשא ומתן עם האחיות למציאת פתרון למשבר. מהאוצר נמסר כי "ביומיים האחרונים מנהלים משרדי האוצר והבריאות משא ומתן אינטנסיבי עם הסתדרות האחיות במטרה להקל על עומס העבודה של האחיות בבתי החולים. במסגרת זו נידונו צעדים שונים להקלה על עומס העבודה, בין היתר באמצעות תוספת של אחיות לבתי החולים ואולם המשא ומתן טרם מוצה".

ממשרד הבריאות נמסר כי "לאחר מאמצים לתוך הלילה, לצערנו לא הצליח האוצר להיענות לדרישות המוצדקות של האחיות להקלה בעומס והגבלת התפוסה במחלקות הפנימיות. המצב אליו הגענו הוא תוצאה של הזנחה רבת שנים, לכן מאבק האחיות הנושא אופי נחוש הוא מאבק ראוי שמחייב התנהגות אחראית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ