כוויה לאומית מדרגה שלישית

* ישראל למודת המלחמות לא השכילה לפתח מערך ארצי לטיפול בנפגעי כוויות. כך קורה שהתמותה מכוויות בישראל גבוהה ב-50% מהתמותה בבתי חולים טובים במערב

פרופ' אריה אלדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' אריה אלדד

בישראל נפגעים כ-45 אלף איש בשנה מכוויות. כ-2,700 מהם נזקקים לאשפוז, מתוכם כ-1,000 ילדים. מדי שנה מתים בישראל כ-150 בני אדם מכוויות ומשריפות. בכל רגע נתון מאושפזים עשרות נפגעי כוויות בבתי החולים, וכעשרה מהם זקוקים לטיפול נמרץ בניסיון להציל את חייהם.

ישראל היא מדינה למודת מלחמות. במלחמת ששת הימים סבלו כ-5% מכלל הפצועים מכוויות, ובמלחמת יום הכיפורים התמודדה מערכת האשפוז עם כ-475 נפגעי כוויות, שהיו כ-9% מכלל הפצועים. אחוז דומה של פצועי כוויות היה גם במלחמת לבנון הראשונה. ההערכה היא כי במקרה של מלחמה כוללת יהיו מאות רבות של נפגעי כוויות גם בעורף האזרחי, החשוף לפגיעות טילים, ויותר ממאה מהם יזדקקו לטיפול נמרץ.

רק בשיבא

קברניטי מערכת הבריאות בישראל מודעים לכך שבעת חירום, המערכת המטפלת דרך שגרה בכוויות תצטרך "להימתח" עד פי עשרה מיכולת הקיבול הרגילה שלה. כדי להיערך לכך, כבר ב-1987 קיבלה הרשות העליונה לאשפוז בחירום החלטה להקים חמש יחידות לטיפול נמרץ בנפגעי כוויות.

בתי החולים שבהם היו אמורות לקום יחידות כאלה היו המרכז הרפואי שיבא בתל השומר, בילינסון, רמב"ם, הדסה עין כרם וסורוקה. תוכנן להקים יחידות קטנות שיוכלו להתרחב בשעת חירום, מכיוון שיהיה בהן גרעין של אנשי מקצוע מנוסים היודעים להעניק לנפגעים את הטיפול הנמרץ המיוחד שהם זקוקים לו, כולל הנשמה ממושכת, וגם לבצע ניתוחים להשתלת עור.

בהדסה עין כרם הוקם אז "בנק עור" לשעת חירום. בנק זה, הקיים גם כיום, מסוגל לספק עור למאה נפגעים הסובלים מכוויות חמורות מאוד. החלטת הרשות העליונה לאשפוז בחירום אומצה על ידי שר הבריאות, אבל מערכת הבריאות לא עשתה דבר כדי להקים בפועל את היחידות הללו ולספק להן תקני כוח אדם, ציוד מתאים ותקציב. רק בשיבא הוקמה יחידה לטיפול נמרץ בכוויות, כיוזמה של בית החולים ובלי הסיוע הנדרש של משרד הבריאות. יחידה דומה הוקמה גם בהדסה עין כרם, אבל נסגרה לאחר זמן קצר. הסיבה לכך היתה שמי שעמד בראשה באותה עת, כותב שורות אלה, חזר לצה"ל לשמש קצין רפואה ראשי.

על הנייר קיימות יחידות לטיפול בכוויות גם ברמב"ם ובסורוקה. למעשה, אף שמיועד להן שטח בבית החולים, בצמוד למחלקה לכירורגיה פלסטית, ואף שבראש כל אחת מהן הוצב מנהל, אין בהן תקנים לאחיות המוכשרות לטיפול נמרץ ולא הוצבו בהן מומחים לטיפול נמרץ או מרדימים המסוגלים לתת טיפול כזה. אם מגיע לבית החולים נפגע הסובל מכוויות חמורות הוא נשלח ליחידה לטיפול נמרץ כללי. הוא מאושפז שם לצד חולים ונפגעים אחרים, בהעדר תנאים מתאימים לטיפול בכוויות.

מנתחים פלסטיים מסוגלים להעניק לפצועי כוויות את הטיפול הדרוש להם, כולל השתלת עור, אבל רובם אינם יודעים להנשים ולספק להם טיפול נמרץ מכיוון שאינם עוסקים בכך שנים רבות. כך קורה שנפגעי הכוויות החמורות מאושפזים ביחידות לטיפול נמרץ כללי.

תמותה חריגה

הזיהומים הקשים המאפיינים את כל נפגעי הכוויות החמורות מוחמרים שבעתיים ביחידות לטיפול נמרץ כללי. כך קורה שהתמותה מכוויות בישראל גבוהה ב-50% מהתמותה בקרב נפגעי כוויות בבתי חולים טובים בעולם המערבי. בשעת חירום יהיה המצב גרוע הרבה יותר, מכיוון שהיחידות לטיפול נמרץ כללי יהיו מלאות עד אפס מקום בנפגעים רבים, שיסבלו ממגוון פגיעות.

בישראל גם אין יחידה המתמחה בטיפול בילדים הסובלים מכוויות קשות. לילד המגיע ליחידה לטיפול בכוויות ילדים בבית החולים גלווסטון בטקסס, ארצות הברית, יש סיכוי של 50% להישאר בחיים - גם אם יסבול מכוויות בהיקף של 95% משטח גופו. בישראל, ילדים כאלה נידונים למוות.

הטיפול בכוויות בישראל רחוק מלהיות מיטבי. בתנאים משופרים, אפשר היה להציל את חייהם של רבים מנפגעי הכוויות. מצב זה יחמיר שבעתיים בשעת חירום, במלחמה או בעת אסון שריפה המוני. הפתרונות שקבע משרד הבריאות לבעיה זו נותרו ברוב המקרים על הנייר בלבד.

הכותב הקים ב-1990 את האיגוד הישראלי לכוויות. משנת 2000 ניהל את המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים הדסה עין כרם, עד היבחרו לכנסת בשנת 2003

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ