סופגים עשן גם בבית: כשהעישון הפסיבי הופך לאקטיבי

לפי מחקר חדש עישון פסיבי גורם למותם של מאות אלפים, כתוצאה ממחלות לב, מחלות דרכי הנשימה וסרטן הריאות

שירה רבינוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירה רבינוביץ'

בשבועות האחרונים החליט משרד הבריאות לכלול את העישון הפסיבי ברשימת גורמי הסיכון לחלות בסרטן. מחקר חדש מספק תימוכין נוספים להחלטה זו. לפי המחקר, שנפרש על פני 162 מדינות ומתפרסם החודש בכתב העת הרפואי "The Lancet", עישון פסיבי גרם את מותם של כ-603 אלף לא-מעשנים ב-2004 - אחוז אחד ממקרי המוות באותה שנה ברחבי העולם. מספר הנשים שנפגעו היה גדול בהרבה ממספר הילדים שנפגעו, שהיה גדול מזה של הגברים.

העובדה שעישון פסיבי מסוכן לבריאות היתה ידועה כבר בסוף שנות העשרים של המאה הקודמת, אבל זהו המחקר הראשון שמעריך את התחלואה מעישון פסיבי בהיקף עולמי. המחקר התבסס, בין השאר, על נתונים מסקרים קודמים בנוגע למידת החשיפה לעישון פסיבי. ילדים נחשפים בעיקר לעישון של הוריהם, מבוגרים נחשפים לעישון של בני זוג ועמיתים לעבודה.

"בשנים האחרונות אני רואה יותר ויותר בני זוג וילדים של מעשנים, שמודעים לסכנות הטמונות בעישון פסיבי. הם מנסים לחנך את הוריהם ואת בני זוגם", אומר פרופ' מרדכי קרמר, מנהל המכון למחלות ריאה במרכז הרפואי רבין בפתח תקוה. "בני המשפחה לעתים 'מלשינים' על המעשנים במרפאה, ורבים נשלחים לסדנאות גמילה מעישון על ידי בני משפחתם". לדברי קרמר, המודעות הגוברת אמנם מביאה לכך שרבים מהמעשנים יוצאים מהמשרד או מהבית לפני הדלקת הסיגריה, אולם בתיהם של מעשנים בכל זאת ספוגים בעשן שבני המשפחה נחשפים אליו. עם זאת, הסכנה שבעישון פסיבי קטנה מזו שבעישון אקטיבי.

האזורים שבהם שיעור הנחשפים לעישון פסיבי הוא הגדול ביותר הם מזרח אירופה, המזרח הרחוק ואוסטרליה. באזורים אלה, יותר מ-50% מהאוכלוסייה חשופים לעישון פסיבי. אחוז החשיפה הנמוך ביותר נרשם באפריקה. ישראל נכללת במחקר בקבוצת מדינות מערב אירופה, שבהן חשופים לעישון פסיבי, לפי ההערכות, 51% מהילדים, 35% מהגברים ו-32% מהנשים.

בראש רשימת המחלות על רקע עישון פסיבי נמצאות מחלות הלב, שלהן יוחסו 379 אלף מקרי מוות בעולם בשנת 2004. 165 אלף ילדים מתו מזיהומים בדרכי הנשימה התחתונות בעקבות עישון פסיבי, 36,900 מבוגרים מתו מאסתמה ו-21,400 מסרטן ריאות. לפי ההערכות, מקרים אלה מתווספים לחמישה מיליון מקרי מוות בשנה של מעשנים אקטיביים.

93% מאוכלוסיית העולם חיים במדינות שבהן העישון במקומות ציבוריים אינו אסור לגמרי. עורכי המחקר, הבאים ממוסדות אקדמיים בשוודיה, בפינלנד, בניו זילנד ובשווייץ, קוראים ליישם את המלצות ארגון הבריאות העולמי ולאסור לחלוטין את העישון במקומות עבודה סגורים, במקומות ציבוריים ובתחבורה הציבורית. הם גם מקפידים לציין כי רוב הציבור בעולם תומך במהלך, ושבין התומכים יש גם מעשנים רבים.

בכתב העת הרפואי "The New England Journal of Medicine" פורסם בספטמבר 2010 מחקר שנערך בסקוטלנד, שלפיו מספר האשפוזים של ילדים עד גיל 15 בשל אסתמה פחת בכ-15% בשנה לאחר חקיקת חוק האוסר על עישון במקומות ציבוריים ב-2006. בעבר היו שסברו שהחוק רק יגדיל את שיעור המחלות בקרב ילדים, מתוך הנחה שהורים שנאסר עליהם לעשן במקום עבודתם יעשנו יותר בבתיהם, אולם תוצאות המחקר מראות אחרת.

"יש לזכור שהעישון הפסיבי לא עומד בפני עצמו, אלא מתווסף לזיהום האוויר ולחשיפה תעסוקתית", מסכם קרמר, "כל החשיפות הללו מצטברות ומעלות את הסכנה למחלות ריאה כגון שיעול כרוני, אסתמה, מחלה חסימתית וסרטן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ