סקר: נשים אינן מקבלות מידע על אמצעים שונים להפלה

רק 9% מהנשים שביקשו לבצע הפלה בתחילת ההריון, השיבו בסקר כי הוצעו להן שתי האפשרויות להפלה - גרידה וטיפול תרופתי

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

תשע מכל עשר נשים שמבקשות להפיל את עוברן אינן חשופות למלוא המידע על דרכי ההפלה העומדות לרשותן, ורובן מופנות לטיפול כירורגי מבלי שהוצגה להן חלופה. כך עולה מסקר חדש שערך מכון המחקר ברנדמן בעבור החברה הישראלית לאמצעי מניעה, בקרב 385 נשים המהוות מדגם מייצג של האוכלוסייה. עוד עולה מהסקר כי 68% מהנשים שביצעו הפלות, עשו זאת מסיבות אישיות.

בשנת 2009 נרשמו 19,570 פניות של נשים לוועדות להפסקת היריון. 98.5% מהפניות אושרו על ידי הוועדה. 45% מהפונות הן רווקות לעומת 42.7% נשואות. בעשור האחרון עלה חלקן של הנשים הרווקות הפונות לוועדות מ-40.9% ב-1998 ל-45.4% ב-2008, וירד חלקן של הנשים הנשואות מ-45.9% ל-42%.

רק ל-9% מהנשים שביקשו לבצע הפלה עד השבוע השביעי, הוצעו גם הפלה תרופתית וגם גרידה - שתי האופציות הטיפוליות האפשריות היום לביצוע הפלה. לכל יתר הנשאלות הוצעה רק אפשרות אחת: ל-47% הוצעה גרידה, ול-37% הוצעה הפלה תרופתית בלבד.

"לצערנו, אף שאנו חוזרים ומתריעים על כך כבר זמן רב, הנתונים מראים כי הנשים בישראל אינן מקבלות את המידע המלא והחיוני לקראת ההפלה ולא ניתנת להן ההזדמנות הנאותה לבחור באיזו דרך יבצעו אותה", אומר פרופסור דניאל זיידמן, יו"ר החברה הישראלית לאמצעי מניעה ובריאות מינית, שהיא איגוד גניקולוגים העוסקים בתחומים אלו.

לדבריו, "ההחלטה לבצע הפלה נעשית בכובד ראש ולעיתים גם בייסורים קשים, ולכן, זוהי חובה מוסרית עליונה לחשוף את הנשים למידע בצורה ברורה יותר ולתת להן את חופש הבחירה המלא באופן הביצוע. מידע זה הוא עניין בסיסי ומהותי המבטא עמידה ושמירה על זכויות החולה. אני קורא לכל הגורמים הרלוונטיים, לחברי הרופאים, לחברי הוועדות והעובדות הסוציאליות: לחדד את הנהלים בכל הקשור למידע המוצג לנשים בתחום ההפלות ולדאוג כי הדברים יתבצעו בשקיפות ובבהירות".

האינטרנט ממשיך להיות מקור מידע שימושי

עוד עולה מהסקר כי 68% מהנשים ביצעו הפלות מסיבות אישיות, ו-20% בחרו לבצע הפלה מפאת בעיה בריאותית. מרבית הנשאלות - 53% - הביעו תמיכה בהפלה יזומה במקרה של הריון לא רצוי, ו-60% תמכו בביצוע הפלה יזומה במקרה בו מתגלים מומים בעובר.

רק אשה אחת מתוך חמש שכבר עברו הפלה, יודעת כי קיימת אופציה של הפלה תרופתית המתבצעת באמצעות כדור מיפג'ין או ציטוטק. 84% מהנשים שנשאלו היו בדיעבד מעדיפות לעבור אותה בדרך תרופתית, אם האפשרות היתה מוצעת להן.

חששות מביצוע הפלה, בעיקר מפגיעה בפוריות, ניכרים ביחס לשתי האופציות, אך בנוגע להפלה כירורגית, 85% מהנשים הביעו חשש, לעומת 51% בהפלה תרופתית. רמת החשש גבוהה גם בקרב מי שהפילה בעבר באופן כירורגי - 57%.

האינטרנט ממשיך להיות מקור מידע שימושי במקרים של צורך בייעוץ רפואי. 51% מהנשאלות טענו כי יתייעצו בפורומים רפואיים בנושא ההפלה. 87% מכלל הנשים במדגם היו מתייעצות גם עם גורם רפואי בנוגע לרצון לבצע הפלה, בעיקר עם רופא הנשים. 73% במדגם השיבו כי יתייעצו עם משפחה או חברות. נשים שעברו הפלה יזומה בתחילת הריון העדיפו להתייעץ עם גורמים רפואיים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ