דו"ח של משרד הבריאות: עליה בתחלואה בסרטן בישראל

דו"ח שמפרסם משרד הבריאות לרגל יום הסרטן הבינלאומי מגלה נתונים מדאיגים לגבי התחלואה בסרטן. מנכ"ל המשרד: ישראל טובה בטיפול אבל לא במניעה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

דו"ח של משרד הבריאות המפורסם לרגל יום הסרטן הבינלאומי, שיצוין ביום שישי הקרוב, מצביע על עלייה בתחלואה בסרטן בישראל. על פי הדו"ח, הסיכון לחלות בסרטן בישראל עלה בעשור האחרון באופן משמעותי.

לפי חישובי משרד הבריאות, לאחד מכל 2.5 גברים יהודים בישראל יש סיכון מצטבר לחלות בסרטן במהלך חייו. מדובר בעלייה, שכן על פי החישוב הקודם שהוצג באוקטובר 2003, היה מדובר בסיכון של אחד לשלושה גברים. בקרב הנשים, נותר סיכון של אחת לשלוש נשים לחלות בסרטן במהלך חייה. גם במגזר הערבי עלו שיעורי הסיכון לסרטן. בקרב הגברים, כל גבר שלישי בסכנה לחלות בסרטן, בעוד שמקרב הנשים מדובר באחת מתוך ארבע.

הדו"ח שמתבסס על נתוני אגף לרישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות, מבצע חלוקה פרטנית לפי קבוצות גיל. לפי הדו"ח, כמעט בכל קבוצות הגיל שנבחנו חלה עליה בסיכוי לחלות בסרטן. קבוצת הסיכון הגבוהה במיוחד היא בגילאי 70 ומעלה: אחד מכל 4.5 גברים עשוי לחלות ואחת מתוך שש נשים.

בבדיקת מגמות הסיכונים נרשמה אבחנה מעודדת לנשים. שכן בקרב האוכלוסיה היהודית חלה ירידה קלה בסיכון לתחלואה בסרטן האולם בקרב הגברים חלה עליה של 30 אחוזים בתחלואה הבסרטן הערמונית. הסיכון לסרטן הריאה עלה בעשור האחרון בכ-10% הן בנשים והן בגברים (2.5% ו-4.5% מהאוכלוסייה הבוגרת, בהתאמה).

תצלום אילוסטרציה: דניאל צ'ציק

העלייה המשמעותית בסיכון לתחלואה בסרטן מדווחת דווקא במגזר הערבי. בקרב הנשים הערביות חלה עלייה של פי 2 בקירוב בסיכון לתחלואה בסרטן השד, לשיעור של 8% מהאוכלוסייה הבוגרת; עליה של פי 2 בתחלואה בסיכון לסרטן המעי הגס; ועליה בסיכון לסרטן הריאה לשיעור של 11% מהאוכלוסייה. ובגברים ערביים עלייה דומה של פי 2 בסיכון לתחלואה בסרטן הערמונית לשיעור של 6.5% מהאוכלוסייה הבוגרת, עלייה פי 2 בתחלואה בסיכון לסרטן הריאה לשיעור של 8% מהאוכלוסייה ועליה של פי 4 בסיכון לסרטן המעי הגס לשיעור של 4% מהאוכלוסייה הבוגרת.

נכון ל-2008, שיעורי התחלואה בסרטן בישראל בנשים יהודיות גבוהים בעיקר בסרטן השד (87.4 חולות לכל מאה אלף נשים), ובהמשך בגידולים סרטניים במעי הגס, צוואר הרחם, בלוטת התריס, הרחם, וגידולים סרטניים במוח (כולל גידולים שפירים). בגברים יהודים השיעורים גבוהים בעיקר בסרטן הערמונית (69.2 למאה אלף גברים) ובהמשך סרטן המעי הגס, הריאה, שלפוחית השתן, לימפומה שאיננה הודג'קין וכליות. בקרב המגזר הערבי, סוג הסרטן הנפוץ ביותר לנשים הוא גם כן סרטן השד, ובקרב גברים סרטן הריאה הוא הנפוץ ביותר.

סרטן היא סיבת המוות הראשונה בישראל

לפי נתוני משרד הבריאות, חיים בישראל 200 אלף חולי סרטן, ומדי שנה מאובחנים 28 אלף חולים חדשים. לדברי רשם הסרטן הלאומי במשרד הבריאות ד"ר מיכה ברחנא, שיעורי ההישרדות מסרטן כעבור חמש שנים עומדים בארץ על 67% בקרב הנשים ו-63% בקרב הגברים. לדבריו, "סרטן היא סיבת המוות הראשונה בישראל כבר קרוב לעשור, אך לא בהכרח כתוצאה מהגדלת התמותה מסרטן, אלא יותר כתוצאה מהפחתת התמותה ממחלות לב".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן התייחס לממצאים ואמר כי "התחלואה בסרטן עולה, ויש לתת על כך את הדעת", והוסיף כי "עדכון הנתונים יסייע לחיפוש פתרונות". בשבועות האחרונים אף הוקמה במשרד הבריאות יחידה המבקשת להגביר את האכיפה בחשיפה מבוקרת לקרינה מייננת, המעלה על פי המחקרים את הסיכון לסרטן.

טובים בטיפול אבל לא במניעה

מנכ"ל משרד הבריאות ד"ר רוני גמזו מוסיף כי, "אחד לשלושה מאיתנו יחלה בסרטן במהלך חייו, וזהו נתון שצריך לעורר את כולנו לעשייה מניעתית". לדבריו, "מדובר במגמה עולמית של עלייה בתחלואה בסרטן בעשור האחרון, הקשורה בתחלואה המזדקנת. בישראל מערכת אונקולוגית מהטובות בעולם, אך עדיין איננו טובים מספיק במניעה ובטיפול בגורמי הסיכון כמו עישון והשמנה".

משרד הבריאות מתכנן להגיש לממשלה בשבועות הקרובים תוכניות ארציות לטיפול בעישון והשמנה. לפי יעדי משרד הבריאות, שהציגה סגנית מנהלת המרכז הלאומי לבקרת מחלות ד"ר ליטל קינן-בוקר, המשרד יפעל עד שנת 2020 להפחתה של 36% בשיעורי השמנת יתר בגילאי 21 ומעלה, והפחתה של 20% בקרב ילדים ומתבגרים. זאת משום ש נמצא כי מדד השמנה גבוה (משקל בקילוגרמים חלקי ריבוע הגובה במטרים) קשור לגידולים סרטניים בשד, מעי גס, וושט, שחלה ורירית הרחם.

כמו-כן נקבע יעד להפחתה משמעותית בצריכת אלכוהול - בעיקר בקרב ילדים ו"שתיינים כבדים". שתיית אלכוהול מופרזת מעלה את הסיכון לגידולים סרטניים בפה והלוע, הוושט, הגרון, הכבד, השד, המעי הגס והשחלות.

ביום שישי הקרוב יצוין יום הסרטן הבינלאומי. חוקרים מעריכים כי כיום חיים בעולם כ-12 מיליון חולי סרטן, ו-7.6 מיליון איש מתים מסרטן מדי שנה. מנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן, מירי זיו, אמרה בתגובה לנתונים כי, "אם לא יבוצע שינוי משמעותי, שיעור התחלואה בסרטן ימשיך לעלות בשנים הקרובות,מ שום האוכלוסייה מתבגרת, ושיעורי הסרטן עולים משמעותית עם הגיל". זיו הוסיפה כי "הסיכון לפתח סרטן בגיל 65 ומעלה גבוה פי עשרה בהשוואה לגיל צעיר".

בארגון הסרטן הבינלאומי (UICC) פועלים במסגרת יום הסרטן להעלאת המודעות לגורמי הסיכון למחלה. "המסר הוא לשנות את הקונספט, ולהתחיל להשקיע במודעות לא רק במחלות מדבקות כמו איידס ומלריה, אלא גם במחלות לא מדבקות שיש להם נטל משמעותי, גם במדינות פחות מפותחות כלכלית וחברתית, כמו סרטן", מבהירה זיו.

באפריל האסיפה הכללית של האו"ם תקיים דיון מיוחד שיעסוק בנושא הסרטן, במטרה להשקיע כספים במדינות העולם להפחתת שיעורי העישון, ההשמנה וצריכת האלכוהול והגברת הפעילות הגופנית , כדי להתמודד עם מגיפות ההשמנה והסוכרת, וכן להפחית את הסיכון לסרטן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ