דו"ח משרד הבריאות: אחיות בחדרי מיון אינן עושות את עבודתן כנדרש

מהדו"ח הפנימי עולה כי האחיות אינן מבצעות את כל הטיפולים שבתחום אחריותן. בתי החולים נדרשו להתייעל

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

האחיות בישראל אינן מבצעות טיפולים רפואיים בחדרי המיון שבתחום אחריותן. כך עולה מדו"ח משרד הבריאות שבדק את כל 27 חדרי המיון בבתי החולים הכלליים שבישראל. הדו"ח, שהתפרסם בחודש שעבר, מצביע על שוני במידת ההקפדה על נוהל המחייב אחות אחראית משמרת במיון לעבור הכשרה ברפואת חירום: בעוד שבבתי החולים הממשלתיים ובבעלות שירותי בריאות כללית 90% מהאחיות אחראיות משמרת במיון עברו הכשרה שכזו, בבתי החולים הציבוריים שנבדקו - לרבות הדסה, שערי צדק, מעייני הישועה ולניאדו - רק 52% מהן עברו את הקורס. לדברי ד"ר ראש מינהל סיעוד במשרד הבריאות, שושנה ריב"א, "משך הקורס כשנה, ומטרתו להקנות לאחיות במיון מיומנות למתן מענה מיידי במצבי חירום".

בעיית בטיחות בולטת שהועלתה בדו"ח נגעה למתן מנות דם. על פי נוהל משרד הבריאות, מנת דם צריכה להינתן על ידי שתי אחיות מוסמכות, כדי לצמצם טעויות בזיהוי סוג הדם. עם זאת, מהדו"ח עולה כי רק ב-10 חדרי מיון מקפידים על הנוהל.

לפי הדו"ח, "קיימת שונות בתפקודי האחיות בחדרי המיון בארץ. הפוטנציאל העיקרי של האחיות אינו מיושם במלואו בפועל... כתוצאה ממדיניות המחלקה". כך, באשר לפעולות שאחיות מוסמכות לבצע, אך אינן מבצעות בפועל, נרשם כי רק ב-77% מחדרי המיון נתנו האחיות תרופות ללא מרשם, רק ב-77% מחדרי המיון החדירו האחיות זונדה למטופל מחוסר הכרה, ב-26% ביצעו האחיות שאיבת דם מצנתר בווריד מרכזי, ב-15% ביצעו הוצאת אבני צואה וב-7.5% ביצעו הוצאת צנתר מווריד מרכזי. ב-21 מחדרי המיון העידו אחיות כי פעולות שבאחריותן לבצע מבוצעות על ידי רופא עקב מדיניות המיון, לרבות חיבור אלקטרודות לקוצב לב והתאמת מכשיר הנשמה לצורך גמילה ממנשם.

בימים האחרונים הופצו ממצאי הבקרה להנהלות בתי החולים ברחבי הארץ, ואלו ביקשו להגיש למשרד הבריאות דו"חות להתייעלות הפעילות במיון, במטרה להרחיב את פעילותן של האחיות. כמו כן הוחלט במשרד הבריאות על ארגון מחדש, במסגרתו יבוטלו חלק מהפעולות המורשות לביצוע על ידי אחיות עקב נדירותן, למשל הוצאת קו עורקי. לדברי ריב"א, "יש בתי חולים בהם הרופאים מבצעים פעולות שמורשות לביצוע על ידי אחיות, ויש בתי חולים בהם האחיות אינן רוצות לבצע פעולות מסוימות, ולא דורשים מהן. דווקא בתנאי המצוקה הקיימים של מחסור במיטות אשפוז ובכוח אדם, הרחבת פעולות האחיות הייתה מייעלת את העבודה".

במשרד הבריאות נמנעו עד כה, לרבות בדו"ח החדש, לבצע בדיקה בנוגע להמתנה בחדרי המיון. עם זאת, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן התייחס לנושא ההמתנה הממושכת במיון בארץ בתחילת כהונתו, והחל בסבב ביקורות פתע בחדרי המיון כדי לאמוד את התופעה ולנסות ולצמצם את מימדיה. לדברי ריב"א, "בדיקת משך ההמתנה במיון לא הוגדרה כיעד בבקרה הנוכחית. ההמתנה תלויה גם בגורמים מחוץ לחדר מיון, כמו לחץ בחדר הרנטגן או במחלקות האשפוז. עם זאת, יישום כל הפעולות על ידי אחיות יוכל לקדם את תהליך האומדן של המטופל במיון ולקצר את זמני ההמתנה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ