דן אבן

ארגוני הפסיכולוגים הקליניים והפסיכולוגים הראשיים של בתי החולים יוזמים מהלך להקמת מועצת פסיכולוגים קליניים חלופית לזו של משרד הבריאות. זאת, על רקע המאבק ביו"ר המועצה, פרופ' יואל אליצור. באסיפת חירום שנערכה בשבוע שעבר הודיע המטה המשותף לארגונים כי יבחן "הקמת מועצת פסיכולוגים קליניים חלופית כדי להבטיח את הרמה המקצועית שאותה זכאי לקבל הציבור".

היוזמה באה על רקע מאבק מקצועי סביב החלטתו של אליצור לשנות באחרונה את אופן הבחירה לוועדות המקצועיות הכפופות במועצה, באופן המאפשר לכלל 27 חבריה לבחור את חברי הוועדות. זאת, בניגוד למצב עד כה שבו חברי הוועדות היו בוחרים בעצמם חברים חדשים במקום אלו שפרשו.

ברוב הוועדות המקצועיות כבר התקיימו בחירות לפי הנוהל החדש, אולם ארגוני הפסיכולוגים הקליניים ביקשו לדחות את הבחירות לוועדת הפסיכולוגים הקליניים במועצה. לאחר שמועדן נדחה פעמיים, הבחירות מתוכננות להיערך היום, ובהן יתבקשו חברי מועצת הפסיכולוגים לבחור שבעה נציגים לוועדת הפסיכולוגים הקליניים מתוך 11 פסיכולוגים שהגישו מועמדותם.

בארגוני הפסיכולוגים הקליניים מתריעים כי הבחירות יובילו לפגיעה בעתידו של מקצוע הפסיכולוגיה הקלינית. "הבחירה לגוף המקצועי שיקבע את עתיד הפסיכולוגיה הקלינית והכשרתו מופקעת עתה מהפסיכולוגים הקליניים למועצה, שמרבית חבריה אינם פסיכולוגים קליניים. יש לזכור כי בסמכות הוועדה להמליץ על שינויים במסלול ההכשרה של פסיכולוגים קליניים, לרבות הבחינה וחומר הלימוד, באופן המשפיע על אופי המקצוע", מסבירים ד"ר רבקה דוידוביץ, יו"ר פורום אסטרטגיה של הפסיכולוגים הקליניים, ואבי אפרתי, יו"ר איגוד הפסיכולוגים הקליניים. למאבק שותפים גם פורום הפסיכולוגים הראשיים של בתי החולים הפסיכיאטריים והחטיבה הקלינית בהסתדרות הפסיכולוגים.

בשבוע החולף קראו ארגוני הפסיכולוגים הקליניים להקפאת הבחירות לצורך הידברות עם יו"ר המועצה, ואילו היו"ר הודיע כי יסכים להידברות לאחר הבחירות. המטה המשותף לארגונים הודיע כי הוא מביע "אי אמון ביו"ר המועצה, המיישם מהלכים שמפקיעים את האוטונומיה המקצועית של הפסיכולוגים הקליניים". חששם הגדול הוא כי המועצה תפתח את הטיפול הפסיכולוגי הקליני בישראל לפסיכולוגים מתחומי הכשרה אחרים, ובהדרגה תוביל לביטול ההתמחות בפסיכולוגיה קלינית בארץ.

מינויו של אליצור לתפקיד היו"ר במארס 2010 לווה כבר אז במחאה מצד ארגוני הפסיכולוגים הקליניים מחשש לפגיעה במעמדם המקצועי, כפי שפורסם ב"הארץ". זאת, בעקבות תמיכתו הפומבית במהלך שיאפשר גם לפסיכולוגים שאינם קליניים לבצע פסיכותרפיה. בחודש שעבר עבר בכנסת שינוי סעיף בחוק הפסיכולוגים הקובע כי כל פסיכולוג רשאי לתת טיפול בתחום התמחותו בלבד, אולם הפסיכולוגים הקליניים חוששים מניסיון המועצה לקבוע שינויים במסגרת החוק.

במשרד הבריאות מעניקים לאליצור גיבוי מלא מול איומי הפסיכולוגים הקליניים. מנכ"ל המשרד, ד"ר רוני גמזו, הבהיר בסוף השבוע כי "הבחירות נדחו פעמיים, פעם אחת בהוראתי כדי להיענות לשינוי המתווה הנדרש, ופעם נוספת כדי לתת הזדמנות למועמד נוסף שהגיש מועמדותו ברגע האחרון, ואין מקום לדחייה נוספת. ההתלהמות מצד הפסיכולוגים הקליניים ילדותית, וככל שהיא גדולה יותר כך מתחזק אצלי הרושם שמדובר במאבק מקצועי, שלגיטימי ככל שיהיה - אינו צריך להשפיע על תהליכי קבלת החלטות. אינני מוצא שההחלטה על הבחירות התקבלה בחוסר הוגנות". גמזו הוסיף כי "כל ארגון יכול להקים באופן לגיטימי עמותה חדשה, אך מי שמתיימר להשתמש במינוח 'מועצת הפסיכולוגים' להקמת גוף חלופי ייאלץ לוותר על המחשבות הללו, הדבר אינו אפשרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ