אוטיזם: פתרון התעלומה

* מחקר שנערך באסף הרופא בוחן את גורמי הסיכון ללקות באחת ההפרעות הממוקמות על רצף האוטיזם בקרב ילדים ישראלים. בין גורמי הסיכון: הריון בהפריה חוץ גופית, משקל לידה נמוך והיקף ראש גדול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אוטיזם מוגדר הפרעה נוירולוגית-התפתחותית, שבאה לביטוי בליקויים מתמשכים בשלושה תחומים: שפה ותקשורת, יכולת חברתית-הדדית ויצירת קשרים חברתיים. אוטיזם מתאפיין גם בהופעת תבניות התנהגות נוקשות ובגילוי עניין במגוון מצומצם של פעילויות וחפצים. שכיחות האוטיזם, לפי דיווחים עדכניים מאירופה ומצפון אמריקה, נעה בין 0.6% ל-1%. במחקרים שפורסמו לפני כחצי מאה דווח על שכיחות נמוכה פי 15.

ידוע שהסיבה להתפתחות האוטיזם - כמו גם ההפרעות האחרות שנכללות ברצף האוטיזם (Autism Spectrum Disorders) - היא ביולוגית. גם התורשה ממלאת תפקיד בהתפתחות המחלה, אבל גורמי המחלה עדיין אינם מובנים די צורכם. אופיים וחומרתם של התסמינים הנוגעים להתנהגות, לשפה ולקוגניציה שונים מחולה לחולה. הטווח משתרע מפיגור ועד לתפקוד מעל לממוצע, מהעדר שפה ועד לשפה גבוהה ומליצית. כ-30% מהילדים האוטיסטים עוברים נסיגה התפתחותית, כלומר מאבדים יכולות שהיו להם, בעיקר בתחום הלשוני.

ילדים עם הפרעה על רצף האוטיזם מאובחנים כיום לרוב בגיל שנה-שנתיים. ההפרעה קשורה בשינויים מיקרוסקופיים ותפקודיים במוח, ונראה שתהליכים אלה מתחילים כבר בשלב העוברי. במחקרים שנערכו במדינות שונות נמצא קשר בין מגוון גורמי סיכון בהריון לאוטיזם. ביניהם: ריבוי עוברים, יתר לחץ דם, דימומים, שימוש בתרופות ובעיות רגשיות של האם.

עם גורמי הסיכון בלידה שנמצאו קשורים לאוטיזם, נמנים תנוחות מסוימות של העובר, לידה ממושכת, ניתוח קיסרי, פגות ומשקל לידה נמוך. בעיות לאחר הלידה שנמצאו קשורות לאוטיזם הן מומים מולדים, רמת סוכר נמוכה בדם, צהבת ודימומים מוחיים במשפחה. גיל מתקדם של אחד ההורים קשור אף הוא לאוטיזם. לתינוקות בנים סיכוי גדול יותר ללקות באוטיזם מאשר לתינוקות בנות.

לידות בסיכון

ילדים רבים מכל הארץ מגיעים לאבחון במרכז לאוטיזם בבית החולים אסף הרופא בצריפין. מסד הנתונים במרכז מאפשר לבדוק מה חלקן של אוכלוסיות שונות בקרב האוטיסטים. המחקר, שמעט מממצאיו מובאים כאן, התבסס על נתונים של 564 ילדים מגיל שנתיים וחודשיים ועד גיל 18, שטופלו במרכז בשנים 2002-2010.

אצל 461 מהם (81%) אובחנה הפרעה על רצף האוטיזם. האבחון כלל היסטוריה מקיפה של בעיות רפואיות, התפתחותיות ומשפחתיות, בדיקה נוירולוגית, מבחנים לאבחון אוטיזם והערכת התפקוד ההסתגלותי. ממצאי המחקר הוצגו בכנס בינלאומי לאוטיזם שנערך במאי 2010 בפילדלפיה שבארצות הברית.

10.5% מהילדים האוטיסטים נולדו בהפריה חוץ גופית, בעוד שבכלל האוכלוסייה בישראל 3.06% מהילדים נולדים בהפריה חוץ גופית. אחוז האמהות הצעירות - בגיל 24 ומטה - שילדו ילדים אוטיסטים בהפריה חוץ גופית או בהפריה רגילה, היה נמוך; אחוז האמהות שילדו ילדים אוטיסטים בגיל 30 ומעלה היה גבוה. בקרב אבות, לא היו הבדלי גיל משמעותיים בין אלה שילדיהם אובחנו כאוטיסטים לאחרים.

15% מהילדים האוטיסטים סבלו ממשקל לידה נמוך (מתחת ל-2,500 גרם), לעומת 8.5% מהתינוקות בכלל האוכלוסייה. משקל לידה נמוך מאוד, מתחת ל-1,500 גרם, נמצא בקרב 4.8% מהילדים האוטיסטים, לעומת 1% בקרב האוכלוסייה הכללית. בהשוואה בין ילדים אוטיסטים שנולדו במשקל נמוך מ-1,500 גרם לבין אלו שנולדו במשקל גבוה יותר, לא נמצאו הבדלים בכל הנוגע לחומרת האוטיזם או לשכיחות הנסיגה ההתפתחותית. אבל כישורי היום-יום, התפקוד החברתי והתפקוד המוטורי של הילדים האוטיסטים שמשקלם בלידה היה נמוך מאוד, היו נמוכים באופן משמעותי מאלה של הילדים האוטיסטים שמשקלם בלידה היה גבוה יותר. ממצא זה מעיד שתהליכים בהריון, שאחראים להפרעה בהתפתחות העובר ולמשקל לידה נמוך, גורמים לא רק ללקות בתקשורת, אלא גם לפגיעה נוספת בעובר.

בנים בסיכון

תינוקות בנים נמצאים בסיכון פי ארבעה מתינוקות בנות ללקות בהפרעה. קבוצת המחקר במרכז לאוטיזם באסף הרופא מצאה שגורם סיכון זה משמעותי אף יותר מהמדווח בספרות: לפי הנתונים שבידנו, מין זכר של היילוד מגדיל פי 6.8 את הסיכון ללקות באוטיזם. נמצא גם, שהפער בין בנים אוטיסטים לבנות אוטיסטיות גדל ככל שגיל האם נמוך יותר. בקרב קבוצה של 45 ילדים אוטיסטים שגיל אמהותיהם היה נמוך מ-25, מספר הבנים היו גדול פי 11.2 ממספר הבנות. בקרב קבוצה של 100 ילדים אוטיסטים שגיל אמהותיהם היה גבוה מ-35, מספר הבנים היו גדול רק פי 4.5 ממספר הבנות.

הפער בין בנים אוטיסטים לבנות אוטיסטיות קטן יותר בקרב פגים, ילדים שמשקלם בלידה נמוך, ילדים הסובלים מהפרעות גנטיות וילדים שאביהם היה בגיל מתקדם בזמן לידתם. שיעור הבנות האוטיסטיות בקרב משפחות שאחד מחבריהן סובל מאוטיזם גדול משיעורן בקרב משפחות שאין בהן אדם נוסף שלוקה בהפרעה.

בספרות מדווח שאוטיזם קשור גם בהיקפי ראש גדולים מהממוצע ובדיקה במרכז לאוטיזם אישרה זאת. עדיין לא ברור אם יש קשר בין היקף הראש לתפקוד הקוגניטיבי ולדרגת החומרה של האוטיזם.

המשך איסוף הנתונים עשוי לסייע במציאת גורמי סיכון נוספים לאוטיזם ולהוסיף ולתרום לפענוח המסתורין האופף עדיין את התופעה. כיום מוכרים גורמי סיכון משפחתיים, כמו נטייה גנטית וגיל הורים מתקדם, אירועים סביב ההריון והלידה, מין היילוד והיקף ראשו.

הכותבת היא מומחית בנוירולוגיית ילדים ובהתפתחות הילד, מנהלת המרכז לאוטיזם מטעם אלו"ט במרכז הרפואי אסף הרופא ומרצה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ