אלה הר-נוי

יותר ויותר עדויות המתפרסמות בשנים האחרונות בספרות הרפואית מצביעות על פגיעה באיכות הזרע של גברים בכל העולם. עוד בשנות ה-90 פורסם מחקר, שלפיו מאז אמצע המאה ה-20 ירדה כמות תאי הזרע בנוזל הזרע באחוז אחד בממוצע בשנה. הסיבות לירידה בספירת הזרע - המעידה על ירידה בפריון בקרב גברים - הן חשיפה לחומרים סביבתיים המשפיעים לרעה על הפוריות ופגיעות גנטיות.

גבר שייצור הזרע שלו נפגע יכול להביא ילדים לעולם רק בעזרת טיפולים כירורגיים מתקדמים, שבהם עורכים רופאים חיפוש מדוקדק אחר תאי זרע. אם נמצאים תאי זרע בטיפולים אלה, אפשר להשתמש בהם להפריה חוץ-גופית. אבל יש גברים שכלל אינם מייצרים תאי זרע, המוגדרים עקרים.

במחקר שנערך ביחידה להפריה חוץ גופית במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה נמצא, כי בגופם של גברים אלה אמנם אין ייצור של תאי זרע, אבל תאי גזע שמהם מתפתחים תאי זרע דווקא קיימים בדמם. החוקרים משערים, שבעתיד אפשר יהיה לגדל מתאי גזע מסוג זה תאי זרע שישמשו להפריה. כך יוכלו גברים הסובלים מהפרעות בייצור הזרע להפוך לאבות.

הצעד הראשון לקראת פריצת דרך בכיוון זה נעשה בכנס של האיגוד האמריקאי לחקר הפריון, שנערך באטלנטה באוקטובר 2009. חוקר אמריקאי דיווח בכנס, כי הצליח לגדל תאי גזע מתוך דגימות של רקמת אשך שנלקחו מגברים שאובחנו כחסרי זרע בבדיקות מעבדה. "החוקר ניתח גברים שייצרו זרע באופן תקין, אבל סבלו מבעיה של חסימה בצינורית הזרע. החסימה מנעה מתאי הזרע לצאת אל נוזל הזרע. הוא אסף דגימות מרקמת האשך של גברים אלה ומצא בהן תאי גזע. תאי גזע מסוגלים לעבור תהליך התמיינות, שבסופו הם יכולים להפוך לתאים של כמעט כל רקמה בגוף. תאי הגזע שהופקו מרקמת האשך יכולים להפוך לתאי זרע בוגרים", מסביר ד"ר אדריאן אלנבוגן, מנהל היחידה להפריה חוץ-גופית בהלל יפה. החוקר האמריקאי אף דיווח כי הצליח לבודד את התאים, לגדלם ולהשתילם בחיות מעבדה, עד שהתפתחו לתאי זרע צעירים.

חיפוש תאי גזע

בעקבות ממצאיו של החוקר האמריקאי ביקשו ד"ר אלנבוגן וד"ר קטרינה שלוש, רופאה בכירה ביחידה, לבדוק אם תאי גזע כאלה קיימים גם אצל גברים הסובלים מבעיית פוריות עקב חוסר ייצור של זרע. אין מדובר בתופעה זניחה. מחוסר פוריות סובלים כ-10% מהגברים בגיל הפוריות, ומהפרעות פוריות עקב חוסר ייצור של זרע סובלים כ-1% מהגברים.

כ-15% מהזוגות מתקשים להשיג הריון בתוך שנה לאחר שהחלו בניסיונות, וחלקם פונים לטיפולי הפריה. 30%-40% מכלל בעיות הפוריות מקורן באי פוריות של הגבר. מצב זה עלול להיות קשור לבעיות נרכשות או מולדות במערכת הרבייה, ובהן מחלות זיהומיות הגורמות לחסימות בצינורית הזרע, זיהומים בבלוטות המין הגבריות, הפרעות בבלוטת יותרת המוח, בעיות כרומוזומליות הפוגעות בייצור הזרע ופגיעה עקב נטילת תרופות.

כדי לבחון את הכיוון החדש נטלו החוקרים בהלל יפה דגימות מרקמת האשך של גברים הסובלים מבעיות פוריות, בניסיון למצוא בהן תאי זרע תקינים שיאפשרו הפריה. הדגימות נלקחו גם ממטופלים שייצור הזרע בגופם תקין, הסובלים מחסימה בצינורית הזרע, וגם ממטופלים שסובלים מבעיה בייצור זרע. להפתעת החוקרים, ובניגוד לכל ההשערות והציפיות, נמצאו תאי גזע גם בדגימות שנלקחו מגופם של גברים הסובלים מבעיות בייצור הזרע. "תאי הגזע שנמצאו אצלם היו אמנם בכמות קטנה מאשר בגברים שסבלו מחוסר זרע בגלל חסימה, אבל התברר כי ללא ספק יש שם נוכחות של תאי גזע", אומר אלנבוגן, "מכיוון שכיום ידוע שאפשר לגדל תאים בריאים מתאי גזע תקינים, עצם האיתור של תאי גזע במצבים שבהם אין כלל ייצור זרע מאפשר לבודד את התאים, לגדלם ולראות אם הם יכולים לעבור התמיינות עד למצב של זרע תקין. כיום כל זה תיאורטי, אבל ייתכן שבעתיד התהליך הזה יהיה מעשי".

תקוות פוריות

אם התהליך אכן יעבור מתיאוריה למעשה, גברים הנחשבים כיום עקרים יוכלו אולי להביא ילדים לעולם. בהלל יפה מתכננים עתה מחקר חדש, שבו יגדלו את תאי הגזע שאותרו בדגימות שנלקחו מגופם של גברים שבגופם אין ייצור של זרע, כדי לבדוק אם אפשר לייצר תאי זרע מתאי הגזע. "כשהתחלנו את המחקר", מספרת שלוש, "הופתענו לגלות שאף על פי שתאי גזע הם בין התחומים הנחקרים ביותר בעולם כיום, המחקר המתייחס לתאי גזע בהקשר של חוסר פוריות הגבר מועט יחסית".

המחקר של אלנבוגן ושלוש כבר מעורר התעניינות בעולם. לאחרונה הופתעו החוקרים הישראלים מפנייה של גבר מכוויית, הסובל מאי פריון שמקורו באי ייצור זרע. האיש שמע על המחקר וביקש לבדוק אם יוכלו לסייע לו להביא ילדים לעולם במחקר העתידי, לאחר שיאתרו בגופו תאי גזע ויגדלו מהם תאי זרע לצורכי הפריה.

"אנחנו מודעים לכך שלא בטוח שהמחקר העתידי יניב את הפירות הצפויים", מסכמת שלוש. "אבל בעקבות ההתפתחות הרבה בחקר תאי הגזע בשנים האחרונות, מסקנות המחקר הראשוני יכולות לתת תקווה. עם זאת, הדרך עוד ארוכה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ