שובו של החלוק הלבן

* יוזמה בריטית, להשבת הלבוש המסורתי - החלוק הלבן - זוכה לתמיכה דווקא מהרופאים הצעירים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

האופנה במערכת הבריאות עוברת באחרונה תהליך של שינוי, בעקבות קריאתם של גופים רפואיים להשיב לרופא את החלוק הלבן. זהו החלוק המסורתי, שנעלם בעשור האחרון מהמרפאות מחשש להעברת זיהומים. בכתב העת הרפואי "British Medical Journal" דווח בספטמבר 2010 על כמה בתי חולים בבריטניה שהנהלותיהם שבות ומחייבות את הרופאים ללבוש חלוקים לבנים, לאחר קרוב לחמש שנים שבהן הופסק השימוש בחלוק הלבן ולעתים אף נאסר במפורש.

השימוש בחלוק הלבן כפריט לבוש המאפיין רופאים החל בסוף המאה ה-19. בציור של האמן האמריקאי תומס איקינס משנת 1875 "The Gross Clinic" נראית סדנה רפואית בפילדלפיה, שבה הרופאים לבושים חליפות שחורות, אבל בתמונה של האמן משנת 1889, "The Agnew Clinic", נראים רופאי אוניברסיטת פנסילווניה לבושים בחלוקים לבנים. היסטוריונים הסבירו כי הצבע הלבן סימל ניקיון וטוהר וגם היה אמצעי לבידול הרופאים מעובדי מעבדות, שנהגו בתקופה ההיא לעבוד בחלוקים בצבע בז'. עד מהרה הפך החלוק הלבן לסימן ההיכר של הרופאים.

היעלמותו של החלוק הלבן במדינות במערב בעשור האחרון נקשרה לסיכון של הפצת זיהומים. בספטמבר 2007 דווח בבריטניה על הנחיה גורפת לרופאים להימנע מלבישת חלוקים לבנים, מתוך כוונה לצמצם התפשטות זיהומים עמידים לאנטיביוטיקה בבתי החולים. אזהרות ספציפיות הוצאו בכמה מוסדות רפואיים במדינה כבר לפני עשור. אבל לאחרונה, ביוני 2009, החליטה ההסתדרות הרפואית האמריקאית להמליץ להנהלות של מוסדות רפואיים לבטל את הנוהג ללבוש חלוק לבן מחשש להעברת זיהומים בין מטופלים.

בחודשים האחרונים נראה כי המגמה מתהפכת. דובר בתי החולים של העיר יורק בבריטניה דיווח בספטמבר 2010 על הכוונה לשוב ולחייב את הרופאים העובדים בעיר ללבוש חלוק לבן. "המהלך מתקבל בהתלהבות רבה. חרף הקשיים, אנו מאמינים שהתהליך יוביל לשיפור הטיפול ויהפוך את הרופאים ליותר מוכרים מקצועית", הסביר הדובר. המגמה זוכה גם לתמיכתה של ועדת הרופאים הצעירים בהסתדרות הרפואית הבריטית (BMA). לנוכח החשש מהפצת זיהומים, הוחלט להמליץ על חלוקים לבנים עם שרוולים קצרים, המפחיתים את המגע של החלוק עם החולים.

סוגיית החלוק הלבן טרם נדונה בקהילה הרפואית בישראל. עם זאת, רופאים רבים נוהגים מראשית ימי היישוב לעטות חלוקים לבנים. תלבושת אחידה אינה סימן ההיכר היחיד של הרופאים. בשנים האחרונות גוברת המודעות לחשיבות הזיהוי השמי של הרופאים בבתי החולים באמצעות תגים, שנהפכו גם הם לסמלי סטטוס.

קבוצה של סטודנטים לרפואה, בשנת הסטאז', מחו לאחרונה על כוונתם של ראשי הפקולטות לרפואה לשנות את הכיתוב על תגיהם מ"רופא" ל"סטאז'ר". הסטודנטים הסבירו כי הם חוששים לפגיעה במעמדם המקצועי בעיני המטופלים. בהסתדרות הרפואית יש האומרים כי מקור היוזמה הוא בבקשה שהגיש סטאז'ר, שרצה להבהיר למטופליו כי מידת אחריותו פחותה מזו של רופא.

מידת החשיבות שמייחסים המטופלים לחזות החיצונית של הרופא נבדקה על ידי חוקרי המחלקה לרפואת משפחה באוניברסיטת בן-גוריון, בשנת 1998. בשאלון שחולק ל-168 מטופלים מגיל 14 ומעלה, רק רבע מהנבדקים אמרו שהם מעדיפים להנהיג קוד לבוש אצל רופאי המשפחה, ורובם (76%) שיבחו את החלוק הלבן. פריטי לבוש אחרים של רופאים שזכו בניקוד גבוה היו תג זיהוי, חליפה רשמית או חולצה עם עניבה ונעלי ספורט, ואילו הפריטים בניקוד גבוה לרופאות כללו תג שם, תספורת קצרה, מכנסיים ונעלי ספורט.

בישראל אין כיום חובה ואף לא המלצה מפורשת ללבישת חלוקים לבנים בבתי החולים. לדברי יו"ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית, פרופ' אבינועם רכס, "מדובר בסמל מעמד ישן, כמו כובעי האחיות שכבר נעלמו מהמרפאות. אולי יש כאלה המבקשים להשיב את החלוק הלבן כסמל כבוד לרופא, אבל לדעתי הכבוד צריך להגיע מאיכות הטיפול שהרופא נותן למטופליו, ולא מצבע הבגדים שהוא לובש".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ