יצרני הסלולר לא מספקים הגנה מהקרינה חרף ממצאים מדאיגים

לדברי מומחית מטעם משרד הבריאות, היצרנים אינם מפתחים אוזניות נוחות עקב החשש שתהיה בכך הכרה מצדם שיש סיכון במכשירים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על אף ריבוי הסימנים המדאיגים הקושרים בין חשיפה לקרינת טלפונים סלולריים וסיכון בריאותי, יצרניות הסלולר לא עושות את הנדרש לספק אמצעי זהירות שעלותם זניחה. כך קובעת פרופ' סיגל סדצקי מבית החולים שיבא, יועצת משרד הבריאות לקביעת הנחיות לשימוש בטוח בטלפונים ואחת החוקרות המובילות בעולם בנושא. לטענת סדצקי, היצרנים אינם מפתחים אוזניות נוחות לשימוש עקב החשש שתהיה בכך הכרה מצדם שיש סיכון בשימוש במכשירים.

סדצקי הופיעה שלשום בפני הוועדה לנושא סביבה ובריאות בכנסת בראשות ח"כ דב חנין (חד"ש), במסגרת מעקב שוטף שמקיימת הוועדה אחר הקשר בין שימוש בטלפונים סלולריים ותחלואה. סדצקי סקרה את ההתפתחויות האחרונות בתחום וציינה כי בימים אלו נשלם ניתוח הנתונים של פרויקט המחקר הגדול ביותר בעולם בנושא, הנקרא "אינטרפון", (INTERPHONE) ובו שותפים גם חוקרים ישראלים, בראשותה.

"אני כמדענית עדיין לא יכולה להגיד שהוכח קשר סיבתי בין שימוש במכשיר סלולרי וסיכון למחלות, אבל בהחלט יש חששות מדאיגים שהטלפונים אכן מזיקים לבריאות, בעיקר כאשר מדובר באנשים המשתמשים בטלפונים בפרקי זמן ממושכים ובאותו צד של הראש", אמרה סדצקי.

סדצקי הדגישה שתקן הקרינה שעל פיו פועלים כיום יצרני הטלפונים מתייחס רק לאפקט החימום שיוצר המכשיר, אך לא לסיכונים כמו התפתחות גידולים באזור המוח. עם זאת, לדבריה, על סמך מחקרים אחרים הקשורים בסרטן ייתכן שניתן יהיה לדעת בוודאות שקיימת עלייה בסיכונים לחלות בגידולים אלו רק בעוד כמה עשורים.

אולם סדצקי טוענת שאין להמתין עד שהוויכוח המדעי יוכרע ויש לנקוט כבר עתה בעקרון של זהירות מונעת שעלותו זניחה. בעיקר יש להפעיל גישה זו ביחס לילדים וליישם המלצות שיביאו לכך שיפחיתו ככל האפשר את השימוש במכשירים.

בהתייחסה לאוזניות אמרה סדצקי שכיום מדובר באמצעי לא נוח ולכן אנשים לא משתמשים בו. לדבריה קשה לה להשתכנע שאין בידי החברות יכולת ליצור אמצעי נוח יותר. לאחר הדיון בכנסת הסבירה: "ההשערה שלי היא שהיצרנים חוששים ששימוש באוזניות משמעותו שהם מסכימים עם העקרון שצריך להרחיק את הגוף מהטלפון, ואם בעתיד יגישו נגדם תביעות בגין נזקים בריאותיים יוכלו לטעון שהם ידעו שיש פוטנציאל של סיכון בשימוש בטלפונים סלולריים".

סדצקי חזרה על המלצת משרד הבריאות לעשות שימוש זהיר גם בטלפונים אלחוטיים בבתים, מאחר שהם פולטים קרינה דומה לזו של מכשירים סלולריים. אחת ההמלצות היא להעדיף את השימוש בטלפון קווי רגיל.

ח"כ חנין אמר בסיכום הדיון כי יש לקדם חקיקה לסימון קרינה על גב מכשירים, על מנת שלקוחות יוכלו לבחון את המכשירים בהתאם. הסימון יציין את רמת הקרינה הבסיסית, וכן את רמת הקרינה במצבים משתנים כמו שהייה בחניונים ובמעליות.

מפורום חברות הסלולר בישראל נמסר אתמול בתגובה: "חברות הסלולר פועלות וימשיכו לפעול על פי הנחיות משרד הבריאות כפי שהן מוצגות על ידי פרופ' סדצקי, זאת במטרה לאפשר תקשורת יעילה ובטוחה. החברות מחלקות ביוזמתן אוזניות עם המכשירים והן סבורות שעל היצרנים להתייחס להמלצות של פרופ' סדצקי לגבי אוזניות".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ