יולדת בת 37 מתה לאחר שנדבקה בחיידק הטורף

האשה ילדה תינוק בריא בבית החולים סורוקה בב"ש אך בימים שלאחר הלידה חלה הידרדרות הדרגתית במצבה. ביום ו' נקבע מותה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יולדת בת 37, תושבת דרום הארץ, מתה בסוף השבוע במרכז הרפואי סורוקה לאחר שנדבקה בחיידק הטורף. היולדת הגיעה לבית החולים סורוקה ביום שני שעבר, וילדה תינוק בריא במהלך לידה רגילה. בימים שלאחר הלידה, בעת שנותרה מאושפזת בבית החולים, חלה הידרדרות הדרגתית במצבה של היולדת, עד לקריסת מערכות גופה, וביום שישי בלילה נקבע מותה בבית החולים.

תוצאות תרביות דם שנלקחו מהיולדת הצביעו על כך שנדבקה בחיידק מסוג סטרפטוקוקוס מסוג A, המכונה "החיידק הטורף". מסורוקה נמסר כי "לאחר הלידה חלה הידרדרות במצבה, ולצערנו למרות הטיפולים האינטנסיביים ביחידה לטיפול נמרץ שכללו אנטיביוטיקה מסוגים שונים, היא נפטרה". המקרה דווח להנהלת משרד הבריאות.

מות יולדת מהחיידק הטורף נחשב לאירוע חריג בארץ. חיידק הסטרפטוקוקוס A, המכונה "החיידק הטורף", הוא חיידק נפוץ שלרוב מצוי בחלל הפה, על גבי העור או באיברי המין, ואינו גורם לנזקים רפואיים כלשהם, אך במקרים נדירים עלול לחדור לרקמות הפנימיות של הגוף ולגרום לזיהום מפושט והידרדרות מהירה במצב הרפואי של החולה עד לקריסת מערכות ואף למוות.

על פי הערכות, בישראל מאובחנים למעלה מעשרים חולים בשנה בחיידק הטורף. ליולדות קיים סיכון להידבקות בחיידק הטורף לקראת לידתן או במהלך הלידה, ולפי הערכות רפואיות נפגעות כ-14 יולדות בישראל מדי שנה בחיידק הטורף, אם כי מקרה תמותה נחשב, כאמור, לחריג.

בחודשים אוקטובר-נובמבר 2010 דווח על שלושה מקרי תמותת יולדות בישראל, אולם מסיבות אחרות - יולדת מירושלים שמתה מרעלת היריון וכן שתי יולדות שמתו לאחר שילדו עוברים מתים מקרע בכלי דם מרכזי - האחת בבית חולים יוספטל והשנייה בקפלן. במאי 2010 דיווח המרכז הרפואי שיבא על חמש יולדות שנדבקו בחיידק הטורף. חקירה אפידמיולוגית העלתה כי מקור ההדבקה באיש צוות שהיה נשא החיידק, ובעקבות פעילות מהירה הצליח הצוות הרפואי לבלום את המשך ההדבקה ולהציל את חיי היולדות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ