משרד הבריאות בוחן הקמת רשות מזון לאומית

לאחר שנים של התנגדות, הורה מנכ"ל המשרד לבחון הקמה של רשות שתפעל על פי מודל אמריקאי ותהיה כפופה לשר הבריאות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו, הורה באחרונה לבחון הקמה של רשות מזון לאומית לפיקוח על ענף המזון בישראל. זאת, לאחר שנים שבהן התנגד להקמת רשות מסוג זה. מדובר ברשות הדומה באופן פעילותה למינהל התרופות והמזון בארה"ב (FDA), אך תהיה אחראית רק על תחום המזון.

בישיבה שנערכה בחודש שעבר, הודיע גמזו כי הורה לצוות המקצועי במשרד לבחון את הסוגיה, והוחלט לקיים עד סוף ינואר פגישה בהשתתפות סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לקביעת עמדת המשרד בנושא. עם זאת, לפי שעה, טרם גיבש המשרד את החלטתו, ואולם נראה שיסכים למהלך, ובתנאי שהרשות תהיה כפופה לשר הבריאות.

בשבועות האחרונים מקדמים חברי ועדת הבריאות של הכנסת ובהם יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (ליכוד), וח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה), הצעת חוק להקמת רשות מזון לאומית. גמזו הודיע כי אם תאומץ תוכניתו, יגיש המשרד הצעת חוק ממשלתית שתחליף את ההצעה של כץ ואדטו. זאת, בתיאום עם משרדי הממשלה הנוספים האחראים כיום לפיקוח על המזון - החקלאות, התמ"ת, האוצר והפנים.

מנכ"לית ארגון "אמון הציבור", גלית אבישי, שהניעה את הצעת החוק עליה אמונים גמזו ואדטו, הגישה לוועדת הבריאות דו"ח המצביע על כשלים מתמשכים בפיקוח על המזון בישראל. בדו"ח נקבע בין היתר כי בישראל קיימים נהלים שונים לפיקוח על המזון בכל מחוז במשרד הבריאות.

כך, למשל, מאפשרים הנהלים למפעל המייצר מזון מן החי, שלא קיבל אישור במחוז אחד, לקבל אישור במחוז אחר. עוד מפורטות בדו"ח בעיות באכיפת איכות המזון בדוכני ממכר מזון בשווקים ובהוספת מים לבשר, ומדיניות "איסוף מהמדפים" שאיננה אחידה לכלל היצרנים ונשקלת מחדש בכל אירוע.

פיצול האחריות בין משרדי הממשלה הוביל באחד המקרים לאישור שנתן משרד החקלאות להשתמש בתהליך גידול עופות לאכילה בזרז גדילה המכיל מתכת רעילה מסוג ארסן בשנים 2004-2007, נושא הנדון כיום בבית המשפט.

בישראל אין כיום גוף סטטוטורי המרכז את כלל האחריות לפיקוח על המזון, למשל במקרה של הרעלת מזון המונית או צורך להוריד מוצרים מהמדפים, ואחריות זו מחולקת בין כמה משרדי ממשלה. הצורך בהקמת רשות מסוג זה עלה כבר בשנת 2003 עם פרשת רמדיה, אז מתו שני תינוקות ו-23 התאשפזו עקב מחסור בוויטמין B1 בפורמולת הרמדיה הצמחית.

לאחר פרשת רמדיה הידק שר הבריאות דאז, דני נוה, את הפיקוח על בדיקות למזונות רגישים לתינוקות, אולם פיקוח עקבי לשאר קבוצות המזון טרם הוסדר בנוהל מחייב. ועדה מטעם משרד הבריאות בראשות פרופ' מנחם פיינרו, שהוקמה בעקבות הפרשה, קבעה כי אין תיאום בין הגופים המטפלים בפיקוח על מזון בישראל, והמליצה על הקמת רשות עליונה. ואולם, באותה תקופה התנגד הצוות המקצועי במשרד הבריאות ליוזמה.

במאי 2004 החליטה הממשלה על הקמת מועצה עליונה למזון שתרכז מומחים ממשרדי הממשלה העוסקים בפיקוח על המזון, אולם היא אינה מוגדרת כגוף סטטוטורי עם סמכויות אכיפה, ורשאית להעביר המלצות בלבד למשרד הממשלה, מבלי לקבל החלטות. חבריה פועלים על בסיס התנדבותי.

מלבד רמדיה, היו בשנים האחרונות כמה פרשות שדרשו תיאום בין משרדי הממשלה, והעצימו את היעדרה של רשות מזון לאומית. כך, למשל, בהתפרצות שפעת העופות במזרח אסיה, שהגיעה ב-2006 לכמה משקי עופות בישראל. משרדי הבריאות והחקלאות ניהלו את האירוע במשותף, אך ללא גוף אחד שירכז את הנושא כולו.

טיפול משולב של משרדי הבריאות והחקלאות נדרש גם בעת התפרצות מחלת הפרה המשוגעת בישראל ביוני 2002. במסגרת הטיפול הוצאה לפועל תוכנית מגירה שכללה איסור זמני על שחיטת בקר בוגר. פרה נגועה שאותרה בקיבוץ אורטל ברמת הגולן, וכן חמש פרות ועגל שהיו קשורים לה, הומתו.

לפי התוכנית החדשה, רשות המזון בישראל תפעל במנגנון דומה ל-FDA, אך לא תעסוק בתחום התרופות. היא תרכז פיקוח על בטיחות המזון ותיהנה מעצמאות מינהלית ומקצועית. "התחלנו לבדוק את הנושא לפני שלוש שנים בעקבות תלונות צרכנים, כשהבנו שאין נהלים אחידים בתחום הפיקוח על המזון", מספרת אבישי.

ממשרד הבריאות נמסר כי "הנושא נמצא בבחינת המשרד, ונמסור את עמדתנו בשבועיים הקרובים. בכל אופן, לא תקום רשות מזון ללא תמיכת משרד הבריאות וללא הבהרה שהכפיפות המקצועית של רשות זו חייבת להיות לשר הבריאות".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ