שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דן אבן
דן אבן

מחקר חדש חושף את הקשר ההדוק בין ההתקרחות הגברית לעלייה בסיכון לפתח סרטן הערמונית. צוות חוקרים מצרפת בחן את הנושא בקרב 699 גברים בוגרים בגיל 67 בממוצע, מתוכם 388 נבדקים שחלו בעברם בסרטן הערמונית ו-281 שלא חלו בו. נמצא כי הסיכון לפתח את סרטן הערמונית היה גבוה פי 2.01 בקרב הגברים שהחלו לסבול מאובדן שיער כבר בגיל 20.

הסיכון העודף ירד עם העלייה בגיל, עד שהתבטל: נשירת שיער בגיל 30 הגדילה את הסיכון לסרטן הערמונית ב-13% ונשירת שיער בגיל 40 כבר לא הגדילה את הסיכון להתפרצות המחלה. הממצאים מתפרסמים השבוע בכתב העת הרפואי Annals of Oncology. לצד העלייה בסיכון בקרב מתקרחים, גיל התפרצות סרטן הערמונית לא הושפע מנשירת השיער, ועמד על 64 שנים, הן בקרב חולים שסבלו בעברם מנשירת שיער והן בקרב חולים ללא עבר של התקרחות. גם צורת נשירת השיער - במצח, המפרצים או הקרקפת - לא השפיעה על הסיכון לסרטן הערמונית.

התקרחות גברית היא תופעה רווחת, המשפיעה על 50% מהגברים באוכלוסייה המערבית ועד 80% בגילי 80 ומעלה. מחקרים בעבר מצאו קשר בין התקרחות להורמונים הגבריים מסוג אנדרוגן, הכוללים גם את הטסטוסטרון. קבוצת הורמונים זו מעורבת גם בהתפתחות סרטן הערמונית. חוקרים ישראלים ממכון גרטנר דיווחו ב-2005 על קשר בין שינוי בגן המכונה AR על כרומוזום המין מסוג X לבין התקרחות גברית. זאת, על סמך בדיקה גנטית שבוצעה במרכז הרפואי שיבא ל-41 גברים שהתקרחו לחלוטין עד גיל 40 בהשוואה ל-39 גברים שהמשיכו להצמיח שיער ללא סימני התקרחות גם מעבר לגיל 50.

קשר נוסף בין התקרחות לפעילות בערמונית נמצא בשתי תרופות שפותחו על ידי חברת התרופות MSD, המכילות אותו חומר פעיל. האחת המשמשת להצמחת שיער והשנייה לטיפול בערמונית מוגדלת. עלותן דומה ולפני ארבע שנים שלחה החברה סוכנים לרוקחים בישראל שמכרו ללקוחות בניגוד להנחיות משרד הבריאות טיפול בהתקרחות באמצעות התרופה לטיפול בערמונית, שכל כמוסה בה מכילה פי חמישה חומר פעיל, ובהמשך חילקו את הכמוסה לחמש, והוזילו את עלות הטיפול בהתקרחות ללקוחותיהם, וגרפו רווחים. הצעד נבלם בהתערבות היועצים המשפטיים של החברה.

לפי חישוב שנערך במשרד הבריאות על בסיס נתוני התחלואה בסרטן ל-2008, הסיכון של גבר ישראלי לפתח סרטן ערמונית בחייו - מלידה עד גיל 90 - עומד על אחד ל-8.6 באוכלוסייה היהודית (11.6%) ואחד ל-15 במגזר הערבי (6.6%). בעשור החולף עלה הסיכון ב-50% בקרב יהודים ופי 2.15 במגזר הערבי.

סרטן הערמונית הוא השכיח ביותר בגברים יהודים ושיעור התחלואה ב-2008 עמד באוכלוסייה זו על 69.2 לכל מאה אלף, והשני בשכיחותו בגברים ערבים, אחרי סרטן הריאה, ושכיחותו במגזר הערבי עמדה ב-2008 על 34.7 למאה אלף. מדי שנה מאובחנים כ-2,250 ישראלים כחולים במחלה.

בעיבוד הנתונים לפי אזורי הארץ, מתברר כי סרטן הערמונית שכיח בעיקר בנפות תל אביב (124 חולים חדשים בשנה למאה אלף תושבים) וחיפה (111 למאה אלף), ושכיחותו נמוכה במיוחד בנפות ירושלים, עפולה, חדרה ועכו. בהשוואה עולמית, ישראל במקום נמוך ביחס לארה"ב ומדינות אירופה בשיעור התמותה מסרטן הערמונית עם 55 חולים למאה אלף איש, מתחת לאירלנד (126.3 למאה אלף) וצרפת (118.3 למאה אלף), המחזיקות בשיא העולמי, אך מעל רוסיה (26.1 למאה אלף), יוון (16.2 למאה אלף), ומדינות האזור כמו לבנון (25.4 למאה אלף) טורקיה (14.8 למאה אלף) ומצרים (6.6 למאה אלף).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ