מה יש בתרופות הדמה?

חוקרים מקליפורניה מצאו כי רכיבים של תרופות דמה הניתנות לנבדקים במחקרים רפואיים, עשויים להטות את הממצאים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

טיפולים בתרופות דמה - פלצבו, ובעברית "אינבו" - הם נוהל שגרתי במחקרים רפואיים. תרופות אלה משמשות להשוואה בין קבוצה המקבלת טיפול בתרופה הנחקרת, לקבוצת ביקורת, שאנשיה נוטלים תרופה דמה.

טיפול רפואי נחשב יעיל אם הוא מוביל לשיפור מובהק במצבם של החולים. מקובל שעצם קבלת הטיפול - גם אם מדובר בתרופת דמה בלבד - מביאה לשיפור. אם בקרב חולים שמקבלים את התרופה הנבדקת יש שיפור רב באופן משמעותי בהשוואה למקבלי הפלצבו, הניסוי מוכתר בהצלחה.

לאחרונה דיווחו חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה, כי גם תרופות דמה עשויות להטות תוצאות של ניסויים. במאמר שפורסם באוקטובר 2010 בכתב העת "Annals of Internal Medicine" נסקרו 958 מחקרים שפורסמו מינואר 2008 עד דצמבר 2009, שבכולם נעשה שימוש בתרופות דמה. ברוב המכריע של המחקרים זהות החומר שמכילות תרופות הדמה אינה ידועה. רק ב-26.3% מהמחקרים שבהם נבדקה יעילותן של תרופות הניתנות בזריקה, לדוגמה, נמסר דיווח על רכיביה של תרופת הדמה.

לטענת החוקרים, לחומר הדמה עלולה להיות השפעה שתביא להטיה במסקנות על הטיפול. כך, בכמה מחקרים על תרופות להורדת כולסטרול, נעשה שימוש בתרופות דמה שהכילו שמן זית ושמן תירס. שמנים אלה מכילים חומצות שומן, המפחיתות את רמות השומנים בדם. לכן השימוש בהן עשוי להצביע על תועלת פחותה מהתרופות שנחקרו.

במחקר אחר, לעומת זאת, נמצא כי תרופה הורמונלית שנועדה למנוע אנורקסיה בקרב חולי סרטן, יעילה יותר מתרופת דמה שהכילה סוכר מסוג לקטוז. אלא שלקטוז עלול להשפיע לרעה על תפקוד מערכת העיכול בקרב חולי סרטן העוברים טיפולי כימותרפיה והקרנות. לכן עלולה להיווצר מראית עין של שיפור בקבוצה שטופלה בתרופה שנבדקה.

כל עוד אין חובה לפרסם את רכיבי תרופות הדמה שבהן נעשה שימוש בניסויים רפואיים, טוענים החוקרים, יהיו שיימנעו מאזכורם כדי להימנע מביקורת על מחקרם. "מחקרים קליניים משפיעים על הטיפול הרפואי, ולכן אי דיווח על רכיבי הפלצבו מעמיד בסכנה את היסודות שעליהם מבוססות החלטות רפואיות העשויות לחרוץ גורלות", מסכמים החוקרים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ