ד"ר סיימון, ולפסון

בדיעבד אני יודע לזהות את הרגע שבו הבנתי שצונאמי רפואי עומד לשטוף אותנו, רופאי הכאב. היה זה הרגע בו הטיחה בי מיכל (שם בדוי) את האשמה כי בגללי היא נאלצת לקנות חומר מאיכות ירודה בשוק בעכו. מיכל, בשנות ה-30 לחייה, חזרה ארצה לסעוד את אמה החולה לאחר תריסר שנים בניו ג'רזי בארצות הברית. היא סובלת מדלקת פרקים, ומטופלת בתרופות נוגדות כאב. כששמעה שמחלקים כאן גראס לכל מי שסובל מכאב, שמה פעמיה למכון לרפואת כאב ברמב"ם.

"הגעתי אליך כדי שתאשר לי גראס רפואי", אמרה. "איני רוצה בדיקה רפואית, עישנתי גראס עשר שנים בניו ג'רזי. זה עושה לי טוב. לא רוצה לשמוע על תרופות אחרות, מה אכפת לך לרשום לי?" ניסיונותי לברר את מהות מחלתה העלו חרס. "אם לא תרשום לי, אקנה בעכו בשוק, ועל ראשך האחריות שאקבל חומר לא טוב ולא נקי", אמרה.

זה קרה לפני כשנה וחצי ומאז המצב מידרדר. אין יום במכון לרפואת כאב שאיננו נדרשים להתמודד עם תביעות לקבלת קנביס רפואי. הופנה למכון חולה על ידי אורתופד מקופת החולים. בהפניה צוין כי הוא סובל מכאבי גב ודורש קנביס רפואי. החולה רתח מזעם שלא קיבל מיד אישור, אלא נדרש לעבור הערכה רפואית. איימו עלי וקיללו אותי. לא ירחק היום שתופעל אלימות על רופאים שלא ירשמו קנביס.

מטופלת כבת 35, אמרה לי, "גם עכשיו אני מעשנת וזה עושה לי טוב. אם לא תיתן לי, אקנה מהחולה". "מהחולה?" שאלתי. מתברר שיש אדם מוכר כ"החולה" שיש לו אישור לגראס. הוא אינו משתמש בו אלא מוכר במחיר הרחוב ורבים בסביבה קונים ממנו.

כמה זה שווה? ניתן לקבל היום אישור חודשי לעד 100 גרם קנביס מאיכות טובה. המחיר בשוק החופשי עומד כעת על 100 שקל לגרם, לכן מדובר על שווי של 10,000 שקל לחודש.

לכ-5,400 חולים בארץ יש היום אישור לקנביס רפואי. הקנביס מגביר את התיאבון וגורם לתחושה טובה. יכולים ליהנות ממנו חולי סרטן ואיידס, סובלים ממחלה דלקתית של המעי ומתגובות פוסט טראומטיות. קנביס יכול לשכך כאב בדרגה קלה עד בינונית, בערך כמו קודאין.

בסקירת ספרות שפורסמה ב-2001 בכתב העת "British Medical Journal", ציינו חוקרים כי לצד השפעה בינונית על הכאב, יש לו גם תופעות לוואי, ובהן ירידה בתפקוד קוגניטיבי ופסיכומוטורי, התקפי חרדה, טשטוש ראייה, יובש בפה, קצב לב מהיר וירידה בלחץ דם בעת העמידה (העלולה לגרום להתעלפויות). לחולה הנוטל קנביס או מורפין אסור לנהוג או לעבוד בתחום הדורש ציוד מכני מסוכן. גם שילוב של קנביס ואלכוהול מסוכן למשתמש ולסביבתו.

מרגיז שאיש במערכת לא חשב שכדאי לבצע הכשרות מסודרות לאנשי מקצוע בנושא הקנביס. ברמב"ם השכלנו לתת לאחת האחיות לרכז את הנושא והיא מכירה כעת מקרוב את ההנחיות הקליניות וההתנהלות האדמיניסטרטיבית בנושא.

לפי תחזיות יגדל מספר המשתמשים בקנביס רפואי בישראל ל-40 אלף בתוך מספר שנים. ערך הקנביס ברחוב נאמד ב-200 מיליון שקל לחודש. האם לא ברור לכל, שאנו עומדים לפני מלחמות בעולם הפשע? כבר היום שומעים על זליגה של עד 20%, של קנביס רפואי מחולים לרחוב. הדרך היחידה למנוע זאת היא רגולציה קפדנית, על כל גרם של החומר, כפי שהדבר נעשה עם תרופות על בסיס מורפין.

ברצוני להבהיר: איננו רופאים לקנביס. יתרה מכך, רופאי הכאב אינם מאשרים קנביס, אלא רושמים המלצה. רק הממונה מטעם משרד הבריאות, ד"ר יהודה ברוך, נותן אישור. אנו, רופאי הכאב, נבדוק כל חולה ונמליץ על הטיפול לפי מיטב הבנתנו. חולה שיפנה אלי במלים "אני רק צריך אישור לקנביס", יופנה כלעומת שבא.

כרופא המטפל בחולים הסובלים מכאב כרוני, שאוהב את המקצוע, אבקש מקולגות, אל תפנו אלי חולים לאישור, אלא רק כאלה הזקוקים לטיפול. אם אתם חושבים שלחולה מגיע קנביס, שלחו בעצמכם מכתב בקשה למשרד הבריאות. לחולים אומר שאני מתחייב לעזור כמיטב יכולתי, אך איני מתחייב לרשום טיפול זה או אחר, אלא לפי שיקול קליני. וממשרד הבריאות אבקש, הקדימו לבצע רגולציה הדוקה, ברורה ונוקשה.

ממשרד הבריאות נמסר: "בשלב זה מוכתבת מדיניות נחושה, שמרנית ומרסנת בהקשר להתוויות הרפואיות הקיימות למריחואנה רפואית, עד להסדרה הסופית של הטיפול בחומר".

הכותב הוא סגן מנהל המכון לרפואת כאב, הקריה הרפואית לבריאות האדם במרכז הרפואי רמב"ם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ