עפעפיים פתוחים לרווחה

ניתוחי עפעפיים, שצוברים פופולריות, מאפשרים טיפול בעודפי עור בניתוח האורך כשעה בלבד

ד"ר בנימין שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר בנימין שלו

העיניים הן ראי הנפש. באמצעותן אנו מעבירים רגשות, תחושות והבעות שונות. העור שסביבן הוא הדק והעדין ביותר בפנים. עם הגיל, העור שסביב העיניים מתקמט. נוצרים עודפי עור בעפעפיים העליונים, שלעתים פוגעים בראייה. גם העפעפיים התחתונים מתקמטים ונוצרות סביבם שקיות שומן בולטות. העיניים נראות קטנות יותר והמבט נראה עייף, מבוגר ועצוב, גם אם אנחנו מרגישים שמחה.

הפתרון למצבים אלה הוא ניתוח. נשים רבות הסובלות מעודפי עור בעפעפיים מנסות לשפר את מראה פניהן בעזרת טכניקות איפור ייחודיות, שמשוות לעיניים מראה מורם וצעיר יותר. בין הטכניקות: פס שחור מורם כלפי מעלה בזווית העין ומריחת צללית בהירה בשליש החיצוני של העין. אבל לא פעם דווקא מריחת צללית מדגישה את הקמטים ועדיף להימנע מלהשתמש בה.

נשים אחרות מאמינות שפילינג בפנים, שמבוצע אצל רופא, יכול להביא לשיפור במראה העפעפיים, אבל גם כאן השיפור מזערי. אחרי פילינג רפואי הפנים נראים חלקים ורעננים והקמטים בעפעפיים עלולים לבלוט יותר מתמיד. קרמים ותכשירים פעילים להצערת העור, המכילים רטין A, מסוכנים למריחה סביב העיניים. לכן, כשאזור העפעפיים מקומט, לעתים אין מנוס מניתוח.

הפופולריות של ניתוחי העפעפיים גברה בשנים האחרונות וכיום הם במקום הרביעי בדירוג הניתוחים הפלסטיים, אחרי ניתוחי חזה, שאיבת שומן וניתוחי אף. ניתוח עפעפיים מבוצע בחדר ניתוח במרכז רפואי, בהרדמה מקומית עם טשטוש או בהרדמה כללית, והוא אורך כשעה בלבד.

בזמן הניתוח, הפנים גלויים ועוברים סטריליזציה בחומר מחטא. כשהאזור מורדם, המנתח מסיר את עודפי העור והשומן מהעפעפיים העליונים. אחר כך הוא תופר תפרים עדינים כדי שהצלקת תהיה דקה ביותר. החתך מוסתר בקפל הטבעי של העין, בעפעף העליון, ולכן קשה להבחין בו.

בניתוח העפעפיים התחתונים, שקיות השומן או עודפי העור מוסרים באמצעות חתך מתחת לריסים, כמעט ללא צלקת חיצונית. אם נדרשת הסרה של עודפי שומן בלבד, אפשר לעשות זאת דרך הלחמית, ללא חתך.

בשעתיים הראשונות שלאחר הניתוח מניחים שקיות קרח על העפעפיים ובבית ממשיכים להניח עליהם שקיות קרות. לאחר הניתוח יש למרוח משחות על התפרים ובתוך העיניים. התפרים מוסרים לאחר כשבוע. משך ההחלמה - בין ימים אחדים לשבועיים. אופי העור קובע את קצב ההחלמה.

כמו בכל ניתוח, קיימים סיכונים גם בניתוחי עפעפיים. בין הסיבוכים השכיחים: אי סימטריה משמעותית בין העיניים, יובש בעיניים וקושי בסגירתן.

מרבית ניתוחי העפעפיים מבוצעים מטעמים אסתטיים, אבל קיימים גם ניתוחים שיעדם העיקרי הוא לשפר את הראייה. ניתוח רפואי מבצעים אם שפת העפעף או עודפי העור בעפעפיים העליונים יוצרים מעין גגון מעל העיניים וגורמים להפרעה בשדה הראייה. המנתח מסיר את העור העודף, מזהה את השריר המרים את העפעף, מחבר אותו מחדש ותופר את עור העפעף. גם בניתוח רפואי וגם בניתוח אסתטי חשובה מאוד הסימטריה, כדי שהתוצאה הסופית תיראה טבעית והרמונית.

בשנים האחרונות ניכרת עלייה במספר ניתוחי העפעפיים בקרב גברים. בין המנותחים אפשר למצוא פוליטיקאים רבים (בהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט), אנשי עסקים ואנשי תקשורת. בשנים האחרונות נשים וגברים רבים מתאמנים בחדרי כושר, וניתוח העפעפיים עשוי לתרום להשלמת המראה הצעיר.

בארץ ובעולם עדיין רווחת הדעה שלא רצוי לנתח אנשים הסובלים מסוכרת, ושזמן ההחלמה שלהם ארוך יותר מזה של מטופלים אחרים. הניסיון שנצבר בטיפול באלפי מנותחים בארץ מלמד שאין הבדל משמעותי בהחלמה בין חולי סוכרת לאנשים בריאים. גם מטופלים שנוטלים מדללי דם יכולים לעבור את הניתוח.

הכותב הוא רופא עיניים ומומחה לניתוחים בעפעפיים, בדרכי הדמעות ובפזילה, מנהל מרפאה בתל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ