מחקר בארה"ב: קיים קשר בין שימוש בטלפון סלולרי ושינויים בפעילות המוח

מחקר מצא קשר בין השימוש בטלפונים ניידים לחילוף חומרים במוח, כפי שהוא מתבטא ברמות הגלוקוז; אחד החוקרים: הממצאים בגדר דינמיט

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

מחקר המתפרסם היום (רביעי) בארצות הברית מוצא לראשונה קשר בין שימוש בטלפונים סלולריים ושינויים בפעילות המוח. עדיין לא ברורות ההשלכות הבריאותיות של השפעה זו, אולם זו הפעם הראשונה שחוקרים מצליחים להוכיח שחשיפה לקרינה ממכשירי סלולר אכן גורמת להשפעות ביולוגיות ולא רק להשפעות תרמיות (התחממות).

המחקר מתפרסם בכתב העת JAMA, שמוציאה ההתאחדות של הרופאים בארצות הברית, ושותפים בו חוקרים מהמכון הלאומי לבריאות וכן חוקרים מהמעבדה הלאומית של ברוקהייבן. החוקרים בדקו אצל 47 בני אדם את ההשפעות שיש על המוח לאחר שהוצמד אל הראש במשך 50 דקות מכשיר טלפון נייד. כמו כן, נערכה השוואה לקבוצת ביקורת שבה לא הוצמדו לראש מכשירים פועלים.

תצלום: דרימסטיים

ממצאי מחקר מצביעים על הבדל מובהק בין שתי הקבוצות בחילוף החומרים במוח, כפי שהוא מתבטא ברמות הגלוקוז. נראה ששינויים אלו לא נגרמו כתוצאה מהשפעת ההתחממות שיוצר המכשיר, זאת מאחר והמכשירים לא היו ממש צמודים לראש. מדענים בארצות הברית שהתראיינו אתמול לאתר "מיקרווויב ניוז", העוסק בענייני קרינה, הגדירו את הממצאים כמדהימים. "זה פשוט דינמיט", הגדיר זאת אחד החוקרים. "כעת יהיה קשה להכחיש שקרינה מסוג זה לא עלולה לשבש את פעילות מערכת העצבים".

כעת ינסו חוקרים לבדוק האם יש השפעות כרוניות מתמשכות של שינויים במוח כתוצאה מחשיפה למכשירי סלולר ומה הם השלכותיהם הבריאותיות. עם זאת ובדומה לאזהרה דומה שפורסמה בישראל, אמרה נורה וולקוב, העומדת בראש צוות החוקרים, שיש לנקוט אמצעי זהירות מונעת ולהשתמש באוזניות. וולקוב היא אחת החוקרות הידועות ביותר בתחום המוח בארצות הברית ועומדת כיום בראש המכון הלאומי האמריקאי לשימוש בסמים. היא גם נינתו של המהפכן הרוסי-יהודי לאון טרוצקי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ