"אריה הרמן, האם גינקולוגים בורחים מאחריות?"

שיחת היום

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

כותרת של ידיעה ב"הארץ" דיווחה אתמול שאיגוד הגינקולוגים הגיש לבית המשפט העליון מסמך ובו טען שלא כל מום מולד מצדיק תביעה על רשלנות. הפרופ' אריה הרמן, יו"ר איגוד הגינקולוגים, הוא בין החתומים על המסמך שהוגש לבית המשפט.

פרופ' אריה הרמן, למה שלא ניתן יהיה לתבוע רופאים על רשלנות אם לא התריעו על מום מולד?

"הדיון הוא לא ברשלנות, אלא במינוח המשפטי של ?הולדה בעוולה'. אנחנו מדברים במקרה שיש בו תקלה, במקרה שבו יש מום. הרופא לא גרם את המום, הרופא אולי לא אבחן אותו. אבל העובר הזה שבא לעולם היה חייב לבוא עם המום. והתביעה של הולדה בעוולה אומרת ?אני לא הייתי צריך לבוא לעולם'. ולכן השאלה ערכית: מי רצוי שלא יבוא לעולם. הדגש בפרסום של אתמול הוא על התביעות והפיצויים וזו ממש לא הנקודה".

אז מה הנקודה?

"כשהחליטו בבית המשפט העליון מה זו הולדה בעוולה, היתה גישה אחת שאומרת שהכל זו הולדה בעוולה. לעומת זאת היתה גישה שנייה שאומרת שזה כך רק אם זה מום מאוד קשה שמוטב היה אלמלא היילוד נולד. למשל, פיגור שכלי עמוק, חוסר תובנה, חיים ללא משמעות וצורך בעזרת הזולת כל החיים לצורך לבוש, אוכל והיגיינה. ובית המשפט נחלק בין שתי הגישות האלה. מה שאני אומר הוא שאם ההולדה בעוולה תהיה גורפת על הכל, ייטלו מחברי הוועדות להפסקת הריון את שיקול הדעת מה כן ומה לא. ואז אנחנו נימצא במדרון חלקלק שבו כל ההורים ירצו רק ילד מושלם ויעשו צ'יפ גנטי שיכול להגיד מה האיי-קיו שלו, ואם הוא יהיה רק 105 במקום 120 הם יגידו שהם רוצים הפסקת הריון ואנחנו לא נאשר ואז גם זה יהיה הולדה בעוולה. אנחנו אומרים שצריך להיות מדרג. הצענו איפה לשים את המדרג. יכולים לשים אותו גבוה, לפי הגישה של מרים בן פורת שזה רק מומים מאוד קשים, ויכולים ללכת לפי הגישה של אהרן ברק שזה הכל, ואנחנו אומרים לא! צריך משהו באמצע".

לפי מה אתם, הרופאים, קבעתם איפה למתוח את הקו?

"את יודעת שבישראל אפשר לעשות הפסקת הריון בכל שלב? ברוב המדינות לא. יש חוזר שמשרד הבריאות הפיץ בתור הנחיה לוועדות להפסקות הריון בשלב החיות ב-2007 והיינו מעורבים בהכנתו. והמדרג הזה שצוטט עכשיו הופיע כבר שם. ושם נקבע שמגבלה קלה - אנחנו קוראים לזה מגבלה, לא מום - פוגעת בבן אדם אבל לא פוגעת בהשתלבות בחברה והוא לא יצטרך את עזרת הזולת כל חייו. אי אפשר לעשות הפסקת הריון מעבר לשבוע 24. בעולם בכלל אומרים שאנחנו משוגעים שאנחנו עושים הפסקות הריון מעל ומעבר למה שאפשר לדמיין, ביקורתיים כלפינו בצורה קיצונית. במגבלה בינונית אי אפשר לעשות הפסקת הריון משבוע 28 והלאה. מגבלה קשה מאפשרת הפסקת הריון גם לקראת סופו. לקחנו את המדרג הזה ואנחנו רוצים ליישם אותו פה כך שרק מגבלה גדולה זו הולדה בעוולה".

אבל להבחנה זו יש גם השתמעות של תביעת רשלנות.

"אבל בואי תחשבי על נושא אחר. עשינו בדיקת אולטראסאונד וראינו שחסרה כף יד. ההריון היה בשבוע מוקדם וההורים יכלו לפנות לוועדה להפסקת הריון אבל החליטו להמשיך וללדת. נולד ילד. אי אפשר לתבוע אף אחד בהולדה בעוולה, לא מגיע לו גרוש. יש ילד נכה, יש לו מגבלות וקשיים והוא לא מקבל אגורה מאף אחד. את בוחנת את זה מההיבט שאנחנו כאילו רוצים להגן על הישבן שלנו וזה פשוט לא נכון".

אבל השאלה היא כן שאלה של רשלנות. האם הכל זה מומים שלא איתרו אותם או שרופא רואה מום והוא לא יגיד להורים בגלל שזה קטן ושלא ילכו לעשות הפלה.

"לא, לא, זה לא. אבל באים אל הרופאים בטענות מכיוון אחר: שלא יידענו את האשה שהיא יכולה לעשות עוד בדיקות מעבר למה שהמערכת נותנת לה".

והרי גם ככה בישראל עושים הכי הרבה בדיקות מכל מקום בעולם, הרבה מעבר למה שמומלץ. אז אולי צריך פשוט באופן ניכר להוריד את רף הבדיקות?

"יש תקן, נמוך. ובית המשפט בא בטענות לרופא וקובע שהוא התרשל - למה לא שלח לבדיקות מעבר לתקן".

אז אנחנו במצב שכולם רוצים רק ילדים מושלמים.

"אבל אם יחליטו שהולדה בעוולה זה הכל, נהיה במצב יותר גרוע. היום יש לוועדה להפסקת הריון אפשרות להגיד להורים שלא מאשרים הפסקת הריון בגלל שחסרות שתי אצבעות. אם הכל הולדה בעוולה ייקחו לנו את שיקול הדעת. יש המון מצבים שבהם יש אי ודאות. מוצאים איזשהו ממצא ויש סיכוי של חמישה אחוזים שהוא יהיה פגוע. אם הכל הולדה בעוולה אף רופא שיושב בוועדה לא ירצה להסתכן אפילו אם הבקשה היא אבסורדית. במסמך שלנו הדגשנו את הנושא של הרופאים אבל נגענו גם בנושא החברתי. אם אנחנו חברה שרוצה ילדים מושלמים וכל דבר אחר זה הולדה בעוולה, מה זה אומר על ההתייחסות שלנו לנכים? שהם בעצם לא צריכים להיות פה, שהיו צריכים להשמיד אותם. ומי שלא השמיד אותם כי היתה רשלנות בדרך, עושים לו נו-נו-נו. אנחנו גם רופאים שמטפלים בעובר, שמשבוע 24 כבר שמים אותו בפגייה ונלחמים על החיים שלו".

ובאמת אתם מצילים כל הזמן פגים בגיל יותר ויותר צעיר שאחר כך יסבלו כל החיים מבעיות קשות מאוד. אולי גם זאת הולדה בעוולה.

"אז מה האלטרנטיבה? להרוג אותם ברחם? בית המשפט כבר החליט שאם יש לידה מוקדמת החל משבוע 24 אסור לעשות הפסקת הריון, ואנחנו לא מוכנים להרוג בשלב החיות אם אין מומים. ואם יש סיכוי שהוא יהיה פגוע, מה אנחנו יכולים לעשות? אנחנו כאן כדי לטפל".

אבל גם אם זה לא ייקרא הולדה בעוולה, אם יש מום שלא אותר, יש פה רשלנות שלכם.

"אני לא מתווכח. מי שקובע אם היתה רשלנות או לא זה בית משפט. כשאתה מדבר על רשלנות צריך להיות נזק. הנזק של הולדה בעוולה הוא כלפי זה שנולד ועל זה יש פיצוי. יש גם פיצוי להורים על ?פגיעה באוטונומיה' והוא סכום נמוך בהרבה. מצדי במקרה רשלנות שיפסקו להורים את אותו סכום שהיו פוסקים לילד, אבל שלא יקראו לזה הולדה בעוולה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ