וינשטיין ימנה ועדה לבחינת תביעות שהוגשו בשם תינוקות עם מומים

בעקבות הפרסום ב"הארץ"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

היועץ המשפטי לממשלה ימנה ועדה ציבורית לבחינת תביעות שהוגשו בשם תינוקות שנולדו עם מומים. בית המשפט העליון החליט על דחיית הדיון שתוכנן לשבוע הבא בעמדתם של הרופאים הגינקולוגים בסוגיית תביעות רשלנות המוגשות בישראל בשם תינוקות שנולדים עם מומים, והנושא הועבר לבדיקת ועדה ציבורית שתמונה במשרד המשפטים.

נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש קבעה בהחלטתה כי היועץ המשפטי לממשלה ידווח בתוך ארבעה חודשים על פעילות הוועדה הציבורית, בה אמורים להשתתף אנשי מקצוע מתחומים שונים, לרבות רופאים ועורכי דין. הוועדה תבחן את העילות שיאפשרו הגשת תביעות רשלנות רפואית בגין "הולדה בעוולה", כלומר במקרים שבהם נולדו תינוקות עם מומים. נושא זה נידון בחודשים האחרונים בבית המשפט בתיק המאחד ארבע תביעות משפטיות שהגישו הורים לילדים נכים נגד מוסדות רפואיים במדינה.

שלשום נחשף ב"הארץ" כי ההסתדרות הרפואית, שקיבלה אישור להצטרף לתיק כידידת בית המשפט, העבירה חוות דעת מטעם איגוד הגינקולוגים, המחלקת את המומים המולדים לשלוש דרגות חומרה. לפיה, אין מקום לאשר תביעות רשלנות רפואית בגין "הולדה בעוולה" לגבי תינוקות שנולדו עם מומים קלים. כמפורט בעמדה, ברשימה זו נכללים מומים גופניים קלים, לרבות מום שלד או חוסר או עיוות, לרבות עיוות בכף היד, עצם ירך קצרה יותר ורגל קלוטה; מום קוסמטי במבנה הפנים, לרבות שפה שסועה, סנטר נסוג, א-סימטריה וליקוי במבנה האוזן; או חוסר באחד משני איברים חיוניים, כשהאיבר השני בעל תפקוד תקין - למשל כליה אחת או עין אחת.

ובתוך כך, לשכת עורכי הדין הגישה השבוע נייר עמדה מטעמה בתיק, וביקשה אף היא להצטרף כידידת בית משפט, לצד הרופאים. כבר לפני שבעה חודשים דחה הוועד המרכזי בלשכת עורכי הדין בקשה שהעבירו עורכי דין דוד אור-חן ויראון פסטינגר להגשת עמדה רשמית בנושא. השבוע, לאחר שניתן לכך האישור, הוגשה עמדת עורכי הדין שחוברה על ידי עו"ד אסף פוזנר. לפי עמדתם יש לאמץ את גישתו של השופט אהרן ברק לתביעות "הולדה בעוולה", כפי שהוצגה בפסק הדין הראשון שיוחס לעילת תביעה זו ב-1986. גישה זו מתירה הגשת תביעות רשלנות רפואית בגין "הולדה בעוולה" בכל מום שהוא.

בשנים האחרונות גבר משמעותית נוהג הגשת תביעות רשלנות רפואית בגין מומים מולדים, ונייר העמדה של ההסתדרות הרפואית מפרט הגשת תביעות רשלנות רפואית בגין לידת תינוקות עם חוסר אמה, מום בשוק, קומה נמוכה, מחסור בכף יד ומחסור באצבעות. לטענת עורכי הדין, אין בשנים האחרונות נתונים המצביעים על עלייה בהפסקות ההיריון מאז ההיתר להגשת תביעות בגין "הולדה בעוולה" ולכן אין מקום להגביל תביעות אלה רק למומים קשים.

אין זה התיק היחיד המתנהל בימים אלה בבית המשפט העליון, ההופך לזירת מאבק בין רופאים לעורכי הדין. בחודש שעבר התנהל דיון בעקבות פרשה נוספת שדווחה ב"הארץ" העוסקת בהקלטת רופאים על ידי מטופלים בבדיקות רפואיות. ההסתדרות הרפואית הגישה לבית המשפט נייר עמדה המתנגד להקלטה גורפת של מפגשים רפואיים ומנגד, לשכת עורכי הדין הגישה מסמך התומך בהקלטה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ