נפש תומכת

* מקצוע טיפולי חדש מסייע לנפגעי נפש באמצעות תיאום תהליכי השיקום בקהילה

גילה קולקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילה קולקה

במשך 25 שנים עבדה י', בת 45, בסניף בנק ביישוב במרכז הארץ. בתום העבודה מיהרה לחזור לבית הוריה, שם היא גרה, ונמנעה מליצור קשרים חברתיים. עם השנים גבר בידודה החברתי, עד שלאחרונה הפסיקה לעבוד, שכבה במיטתה רוב שעות היום, התלוננה שכולם רוצים ברעתה והתעמתה עם הוריה המזדקנים.

אחד מחברי המשפחה התוודע במקרה למקצוע חדש - מתאם טיפול - וחשב כי י' תוכל להיעזר באנשי מקצוע בתחום. מתאם טיפול הוא עובד שיקום המתמחה בנפגעי נפש. המשפחה יצרה קשר עם עדי כחלון, מתאמת טיפול, והיא החלה לסייע לי'. "נפגשתי עמה בבית הוריה", מספרת כחלון. "הצעתי לבדוק אתה דברים שתרצה לשנות בחייה. השארתי לה כרטיס ביקור, ואחרי חודש היא התקשרה. הצעתי לה אפשרויות שכלולות בסל השיקום של משרד הבריאות. היה חשוב גם לקשר אותה עם פסיכיאטר, כדי שתהיה במעקב. בהמשך היא החלה לבקר במועדון חברתי ובהמלצתי יצרה קשר עם חונכת ושולבה במסגרת תומכת של דיור מוגן". בביתה החדש למדה י' לכבס, לערוך קניות ולנהל תקציב ביתי. "כיום היא חיה חיים כמעט עצמאיים, ללא סיוע מהמשפחה", אומרת כחלון.

מתאם טיפול הוא תחום מקצועי חדש יחסית בישראל. התחום החל להתפתח בארצות הברית בשנות ה-70, לאחר שהתברר שלא פעם אושפזו נפגעי נפש בבתי חולים למשך שנים ארוכות, לעתים בלי שמחלתם אובחנה. בעקבות התפתחות זאת השתנתה הגישה ויותר ויותר נפגעי נפש מטופלים מאז בקהילה. רופאים וחוקרים גם החלו לפתח תרופות לטיפול במגוון מחלות פסיכיאטריות, שאינן גורמות תופעות לוואי כמו טשטוש ואפתיה, כך שחולים הצורכים אותן יוכלו לתפקד בחיי היום-יום.

הטיפול בנפגעי נפש בקהילה בישראל קיבל תאוצה בשנת 2000, בעקבות חקיקת החוק המסדיר את התחום. כיום, על פי החוק לשיקום נכי נפש בקהילה, מוענקים שירותים אלה לכ-16 אלף בני אדם. מספר המאושפזים בבתי חולים פסיכיאטריים ירד בכ-70%, בלי שנלוו לכך תופעות חברתיות חמורות כמו עלייה במספרם של חסרי הדיור. במשרד הבריאות פועלת ועדת סל שיקום, שמספקת לנפגעי הנפש מימון לפתרונות דיור, ליווי בתעסוקה ומועדונים חברתיים. הוועדה גם מעניקה ליווי למשפחות.

ארגון החיים

אפשרויות הבחירה שנפתחות לפני נפגעי הנפש, שלרוב מחלתם פורצת בין גיל 16 לגיל 25, מעלות את הצורך בניהול השיקום ובהתאמתו לאישיות של כל משתקם ולצרכיו. "תיאום טיפול אינו מיועד לכל אדם שסובל מהפרעה פסיכיאטרית", אומר ד"ר מקס לכמן, בעבר האחראי על פיתוח שירותים חדשים והכשרה במשרד הבריאות וחבר בצוות שפיתח את סל השיקום. "זה מנגנון לאספקת שירותים לאנשים שזקוקים לכך, כדי שיוכלו לחיות חיים משמעותיים, אבל הם מתקשים לעשות זאת בעצמם או בעזרת המערכות שאמורות לתמוך בהם באופן טבעי. החיים כיום מורכבים ומסובכים וגם האופן בו השירותים מאורגנים לא פשוט".

הקושי העיקרי, מסביר לכמן, הוא של אלה הסובלים מיותר מבעיה אחת או מבעיה שהגדרתה אינה ברורה, כמו הפרעה פסיכיאטרית בשילוב התמכרות או עוני. רבים מהם עוברים משירות לשירות, אבל אינם מקבלים את כל השירותים הדרושים להם.

לכמן, מרצה בכיר בחוג לבריאות נפש קהילתית באוניברסיטת חיפה, משמש יועץ לפרויקט רחב היקף, הממומן על ידי משרד הבריאות וקרן לזלו נ. טאובר. בפרויקט, המופעל זו השנה השלישית על ידי עמותת משה הס, פועלים 30 מתאמי טיפול שנותנים שירות ליותר מ-900 משתקמים. את הפרויקט מלווה מחקר בניהולו של פרופ' דייוויד רועה מהחוג לבריאות נפש קהילתית באוניברסיטת חיפה. לכמן מציין שתוצאות המחקר יפורסמו בתוך שנה, אך בשטח כבר מורגשת תרומתו של מקצוע תיאום הטיפול.

כשמשתקם משתחרר מבית החולים או מקבל סל שיקום באמצעות גורם טיפולי בקהילה או ביוזמת המשפחה, מבהיר לכמן, הוא לרוב מתקשה להגדיר את צרכיו לוועדת סל השיקום ובוחר בשירותים שאינם מתאימים לו. לכן במקרים רבים משתקמים כאלה גם זונחים את השירותים שניתנים להם לאחר זמן קצר. סל השיקום מאפשר למנות מתאם טיפול, שדן עם המשתקם ביעדים שהוא מעוניין להשיג - עבודה, דיור עצמאי, זוגיות וחברה - ודואג לספק שירותים שיענו על צרכים אלה.

ניהול השיקום

מתאם הטיפול, מסביר לכמן, מעניק למשתקמים טיפול, אבל עבודתו אינה מוגדרת פסיכותרפיה. הוא מתמקד בשיקום. "המתאם עובד עם המטופל בסביבה שבה הוא חי, בביתו, ומנצל את נכונותו לשיקום. כשעוזרים למשתקם להשתמש בשירותים רלוונטיים לו, שביעות הרצון שלו רבה יותר. כשהוא מרגיש שיעדיו מקודמים, המוטיווציה שלו עולה וגם היכולת שלו".

"במקרים רבים זורקים אותי מכל המדרגות", מעידה כחלון בחיוך. "אבל לא פעם מספיק ביקור יחיד כדי להביא שינוי. אני מדברת עם המשפחה והמשתקם עומד מאחורי הדלת ושומע אותי. אני משתמשת באמירות שמסייעות להפחית את הפחד מסטיגמה. למשל, שגם חולה סוכרת מקבל תרופות ושהיום יש פתרונות תעסוקתיים ונפגעי נפש אינם חייבים לעבוד במרתפים בעבודות חסרות תוחלת".

משרד הבריאות מעסיק מתאמי טיפול, העובדים עם רכזי סל שיקום אזוריים. המשרד גם מפרסם מכרזים שבהם נבחרים יזמים המעסיקים מתאמי שיקום. בקהילה פועלים מתאמי טיפול פרטיים, שרובם עובדים סוציאליים או מרפאים בעיסוק בהכשרתם. המחירים למפגש במסגרת פרטית נעים בין 200 ל-350 שקל.

למרות הירידה במספר האשפוזים הפסיכיאטריים בשנים האחרונות, לכמן סבור שעוד אפשר להפחית את המספר במידה ניכרת. "בארץ עדיין עוסקים בפיתוח אשפוז יום ואשפוז חלקי, במקום לפתח מודלים נוספים של תיאום טיפול שקיימים בכל העולם, היעילים בהפחתת אשפוזים. במקום לבסס את השירותים בקהילה, יותר נוח לתת לבית החולים להיות היחידה הטיפולית המרכזית".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ