הדרישה למריחואנה רפואית עוד תוביל לאלימות

העלייה בשימוש במריחואנה רפואית בישראל נתקלת בהתנגדות פסיבית של הממסד הרפואי, מסיבות שאינן רפואיות בהכרח

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

רופאי הכאב מנמיכים לאחרונה פרופיל בכל הקשור בטיפול במריחואנה רפואית. הם חוששים שהדרישה הגוברת של מטופלים לקבל את המרשם הנחשק למריחואנה עוד תוביל לאלימות במרפאות.

בפועל, חלק מרופאי הכאב רושמים מריחואנה רפואית רק למטופלים שקיבלו טיפול תרופתי נגד כאב ורק לאחר שווידאו בסדרת אבחונים, כי המטופל סובל מכאב כרוני ממקור עצבי - ההתוויה היחידה בתחום הכאב שלגביה יש הוכחה מחקרית ליעילות הטיפול. רופאים אחרים מציידים במרשם למריחואנה כל מטופל המתלונן על כאבים, שמבקש לקבל את החומר. הבעיה ברורה: הבדיקות הרפואיות הזמינות כיום לבירור תלונה על כאב, מבוססות על דיווח של המטופל. אם הוא חושק במריחואנה, לא מן הנמנע שיזייף את מכאוביו.

מנהל בית החולים הפסיכיאטרי אברבנאל, הד"ר יהודה ברוך, המעניק כיום את האישור הסופי לטיפול על סמך המלצה של רופא מומחה, מדווח על עלייה משמעותית באישורים. כיום החומר מאושר ל-5,400 ישראלים במינונים משתנים. לפי ההערכה המקובלת, בתום תהליך ההסדרה מספר המטופלים יגיע ל-40 אלף.

במשרד הבריאות ממתינים כעת לסיומם של הליכי מכרז לבחירת מגדלי המריחואנה הרפואית, שפורסם לאחרונה. המכרז אמור לצמצם את זליגת החומר לשוק השחור. גם במשרד מודעים לעובדה שהמריחואנה הרפואית נמכרת בשוק השחור, בחלק מהמקרים בשם "מריפואנה", ושנהנים ממנה רבים שאינם חולים, אף שחוקית החומר מוגדר סם מסוכן.

המדיניות המטושטשת סביב החומר כבר מובילה לדיונים מחודשים בהחלטת המשרד באשר לנהיגה בהשפעת מריחואנה רפואית. לפי החלטה שהתקבלה בינואר, נהג בעל היתר למריחואנה רפואית יוכל לנהוג ברכבו רק שש שעות אחרי עישון החומר, תוך איסור על נהיגה ברכב ציבורי או מסחרי. החודש, על רקע מחאת רופאים, נפתח הנושא לדיון מחודש וכעת מסתמנות החמרות, לרבות איסור על נהיגה למטופלים במריחואנה רפואית בשילוב משככי כאבים חזקים וזימון לבדיקות רפואיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים למטופלים במריחואנה רפואית במינונים גבוהים.

השינויים במה שנוגע לשימוש במריחואנה רפואית מגבירים את הזהירות של הרופאים שמשתמשים בה כאמצעי טיפולי. רופא בכיר סיפר בעילום שם ש"המצב בשטח נורא. יש בלבול רב, ויש רופאים שממליצים על טיפול במריחואנה רפואית ביד רחבה. אם עולם הפשע בארץ כבר נכנס לענף המחזור של בקבוקי הפלסטיק ויש דרישה שחנויות ישלמו כספי פרוטקשן, ברור שהוא נכנס גם לעסקי המריחואנה הרפואית. יש כאן כסף גדול".

ד"ר סיימון וולפסון, סגן מנהל המכון לרפואת כאב במרכז הרפואי רמב"ם, העריך בשבוע שעבר במדור זה, שבהסתמך על המחירים המקובלים ברחוב היקף הסחר במריחואנה רפואית הוא כ-200 מיליון שקל לחודש.

במכון הכאב ברמב"ם התמודדו עם הדרישה הגוברת למריחואנה רפואית באמצעות נוהל פנימי שנכתב לפני כחצי שנה. "הוחלט כי החומר יינתן רק כשהרופא משוכנע שזהו הטיפול היעיל ביותר לחולה, ורק לאחר הסכמת רופא המשפחה וקבלת אישור מפסיכולוג או מפסיכיאטר", מסביר וולפסון.

ד"ר איתי גור אריה, מנהל היחידה לטיפול בכאב במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, אומר: "יש להתייחס לקנביס רפואי כאל תרופה. עליו לעמוד בתנאי ניקיון רפואי, ולהינתן במינון מוקפד בהחלטת הרופא, ולא ביד רחבה על פי דרישת המטופל. זאת תרופה המיועדת לשמש קו טיפולי אחרון".

פרופ' רפאל משולם מהמכון לחקר התרופה בפקולטה הרפואה של האוניברסיטה העברית, חתן פרס ישראל ומחלוצי החוקרים של החומר הפעיל במריחואנה, אומר , "אני נוטה להאמין שחלק מהמטופלים סובלים ונעזרים בחומר, אך אין לי צל של ספק שחלק מגיעים כי מדובר במקור טוב למריחואנה. משרד הבריאות מנסה לתת את החומר בצורה מסודרת, אך יש לנושא צוות קטן מאוד".

ייתכן שההתפתחויות האחרונות מחייבות דיון מחודש בלגליזציה של מריחואנה בישראל. אבל רופאים, חוקרים ונציגי המטופלים נמנעים מהבעת עמדה נחרצת בסוגיה הרגישה. לדברי משולם, "מתן אישור לשימוש בחומר לכולם הוא כבר שאלה חברתית, לא רפואית. ישראל היא ארץ שמרנית, ולדעתי, אם יעשו משאל עם בשאלה הזאת, הרוב יאמרו 'לא'".

מנדי לייטון בלישה, יו"ר עמותת מטופלים למאבק בכאב, אומרת: "יש בעיה אם למומחים מסוימים יש התנגדות עקרונית לקנביס. החולים במצוקה ונותנים להם תחושה שהם מחפשים סמים, אבל למעשה הם מחפשים הקלה. כל עוד מדובר בטיפול רפואי, צריכים להיות כללים למתן מריחואנה, בדומה לכללים החלים על תרופות".

ממשרד הבריאות נמסר: "המשרד עושה כל שביכולתו להסדרת הטיפול במריחואנה רפואית, תוך קידום הנושא בכנסת ובפורומים נוספים. בשלב זה מוכתבת מדיניות שמרנית ומרסנת בהקשר של ההתוויות הרפואיות הקיימות למריחואנה רפואית. יש להימנע מהרחבת הטיפול למחלות נוספות בתקופת המעבר, עד להסדרה הסופית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ