הממשלה אישרה להוסיף כאלף מיטות לבתי חולים

הרופאים: "התוספת זעומה"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הממשלה אישרה אתמול פה אחד בישיבתה את התוכנית לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית, בהשקעה של כחצי מיליארד שקלים. את התוכנית יזם סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ומטרתה המוצהרת היא להפחית את עומסי האשפוז בבתי החולים, להגדיל את תפוקתם ולהרחיב את שירותי הבריאות לאזרח, תוך מתן עדיפות לבתי החולים בפריפריה.

התוכנית החדשה הוגשה על רקע המשא ומתן בין האוצר להסתדרות הרפואית על הסכמי השכר של הרופאים לשנים הקרובות, ובעקבות בג"ץ שהגישה ההסתדרות הרפואית בשל מצוקת מערכת הבריאות. מההסתדרות הרפואית נמסר אתמול כי "אנו מברכים על הצהרות ראש הממשלה ושר הבריאות על אודות חשיבות יכולתה של החברה לטפל בחוליה, אולם החלטת הממשלה לא הצליחה להביא בשורה חדשה ומשמעותית. לצערנו, מדובר בהחלטות שכבר הוצגו בעבר, ולגבי תוספת המיטות, מדובר בתוספת זעומה לעומת הצורך שהציג משרד הבריאות בדו"חותיו בעבר".

כפי שנחשף לראשונה ב"הארץ" בסוף השנה שעברה, במסגרת התוכנית יתווספו 960 מיטות אשפוז כללי בשש השנים הקרובות. מדובר בהסכם היסטורי לתוספת מיטות, אחרי עשור של הקפאה במספרן, שהביאה את ישראל לאחד המקומות האחרונים בשיעור המיטות לכל אלף נפש, בהשוואה לשאר המדינות המפותחות. בישראל עומד המספר על 1.93 מיטות אשפוז כללי לאלף נפש, נמוך מבריטניה (2.6), ארצות הברית (2.7), צרפת (3.6), גרמניה (5.7) ויפאן (8.2).

בנוסף לתוספת הכללית של המיטות, יתווספו למערכת עוד 300 מיטות אשפוז עם הקמת בית החולים החדש באשדוד, כך שסך התוספת יעמוד על 1,260 מיטות. כמו כן, בתוכנית נקבעת תוספת של 160 תקני כוח אדם לרופאים בבתי החולים הממשלתיים בשנתיים הקרובות; צמצום תורים באמצעות עידוד מקצועות רפואה במחסור, הקצאת משאבים להעסקת רופאים בפריפריה ועידוד תורנויות ומשמרות רופאים מחוץ לשעות העבודה; הגדלת מספר המכסות לסטודנטים לסיעוד ב-185; תוספת של 100 מיטות בבתי החולים הפסיכיאטריים; הגדלת מספר מכשירי האם-אר-איי מעשרה כיום ל-21, והוספת שמונה מאיצים קוויים לטיפולי הקרנות בחולי סרטן; תוספת יחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים בנהריה; והגדלת זמינות החיסונים לילדים בפזורה הבדווית בנגב.

"מדובר בהחלטה היסטורית בעלת השלכות מהותיות על מערכת הבריאות. לראשונה לאחר עשר שנים הוחלט על תוספת מיטות ותוספת תקינה לרופאים ולאחיות", אמר אתמול ליצמן. בישיבת הממשלה אף הודיע ליצמן על כוונתו להביא לאישור הממשלה הצעה להורדת מחירי ההשתתפות העצמית בקניית תרופות וכן הצעה להכללת התחום הסיעודי בתקציב סל הבריאות, למרות התנגדות האוצר לייקור של המס למטרה זו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ