דו"ח: ירידה מתונה בסרטן המעי הגס בקרב יהודים, עלייה חדה בקרב ערבים

כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו לרגל חודש המודעות לסרטן המעי הגס. עוד עולה מהדו"ח: עלייה בשיעור החולים המתגלים בשלב המוקדם של המחלה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

דו"ח חדש של משרד הבריאות מציג ירידה מתונה בתחלואה בסרטן המעי הגס בישראל באוכלוסייה היהודית, לצד עלייה חדה באוכלוסייה הערבית. לפי ממצאי הדו"ח, המתפרסם לרגל חודש המודעות לסרטן המעי הגס המצוין במארס, מאז שנת 2000 נשמרת יציבות בשיעורי התחלואה בסרטן המעי הגס בקרב גברים יהודים, וירידה מתונה של כ-10% בקרב נשים יהודיות.

לדברי רשם הסרטן הלאומי במשרד הבריאות הד"ר מיכה ברחנא, "במדינות אחרות בהן נצפות ירידות דומות בשיעורי התחלואה, נוטים לייחס זאת לשימוש מוגבר בתרופות להורדת כולסטרול מסוג הסטטינים, שימוש באספירין וביצוע קבוע של בדיקות קולונוסקופיה. בישראל אין בידינו כרגע ממצאים שיכולים לאשש הנחות אלו".

באוכלוסייה הערבית, מנגד, נרשמת עלייה משמעותית בתחלואה בסרטן המעי הגס - עלייה של כ-50% בשני המינים, שהיא עקבית בנשים ותנודתית יותר בגברים. לצד אלה, בסרטן החלחולת נשמרת יציבות בשיעורי התחלואה באוכלוסיה היהודית, ובאוכלוסיה הערבית נרשמת הכפלה בשיעורי התחלואה בגברים ועליה מתונה בנשים.

סרטן המעי גס - מחלת הסרטן השנייה בשכיחותה

סרטן המעי הגס מוגדר כמחלת הסרטן השנייה בשכיחותה אחרי סרטן השד בנשים וסרטן הערמונית בגברים. ב-2008 אובחנו 2,248 ישראלים עם סרטן המעי הגס, ושיעורי התחלואה בקרב גברים יהודים וערבים עמדו על 29 לכל מאה אלף איש, בנשים יהודיות 22 לכל מאה אלף, בגברים ערביים 22 לכל מאה אלף ובנשים ערביות 23 לכל מאה אלף. כמו כן, בשנת 2008 אובחנו 931 חולים עם סרטן החלחולת.

בית החולים איכילוב בתל אביב. תצלום ארכיון: ניר כפרי

בניתוח נוסף שבוצע במשרד הבריאות התברר כי בשנים האחרונות חלה עלייה בשיעור החולים המתגלים בשלב המוקדם של המחלה, הודות לבדיקות גילוי מוקדם הנהוגות בארץ. בשנת 2000 עמד שיעור החולים המאובחנים בשלב מוקדם על 20%, ושיעור זה עלה בעשור האחרון והגיע ל-37% מהחולים. בסל הבריאות כלולה כיום בדיקה לאיתור מוקדם של סרטן המעי הגס באמצעות דם סמוי בצואה מגיל 50 אחת לשנה. בנוסף, לאוכלוסיה בסיכון כלולות בסל גם בדיקות לאיתור מוקדם באמצעות קולונוסקופיה.

"ארבעה בני אדם נפטרים בכל יום מסרטן המעי הגס"

היום פתחה האגודה למלחמה בסרטן את חודש המודעות לסרטן המעי הגס. לדברי מנכ"לית הארגון, מירי זיו, "בכל יום בממוצע תשעה בני אדם מאובחנים וארבעה נפטרים מסרטן המעי הגס. מדובר במחלת הסרטן השנייה בשיעור מקרי המוות הנגרמים כתוצאה ממנה בשנה. חשוב לזכור כי מדובר במחלת סרטן הניתנת למניעה ולגילוי מוקדם המעלה את סיכויי הריפוי ל-90% ויותר. להפחתת הסיכון למחלה, חשוב גם לאמץ פעילות גופנית סדירה, להימנע מהשמנה, מעישון ומצריכת אלכוהול לא מבוקרת ולהמעיט באכילת בשר אדום ומעובד".

לפי נתונים שהציג פרופ' גד רנרט, מנהל התוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, 36% מאוכלוסיית היעד לבדיקת סקר לסרטן המעי הגס מבצעים כיום את הבדיקות לאיתור מוקדם של המחלה, עלייה של 10% ביחס לשנה שעברה. בדצמבר 2010 פורסם ב"הארץ" כי חוקרים ישראלים קראו להעלאת מודעותם של רופאים להתפתחות סרטן המעי הגס בצעירים מתחת לגיל 50 ולבחון הרחבת הבדיקות לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס גם למבוגרים מעל גיל 75.

בקרב גילאי 50 עד 74 - בהם כלולות בסל הבריאות הציבורי בדיקות לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס באמצעות איתור דם סמוי בצואה - נרשמה ירידה כוללת של 11% בשיעורי התחלואה מ-62 חולים למאה אלף תושבים בשנת 1980 ל-55 למאה אלף בשנת 2008. אולם יחד עם זאת, במבוגרים בגיל 75, שכבר עברו את גיל הבדיקה המוקדמת, נרשמת עליה של 20% בשיעור התחלואה לאורך השנים - מ-29 חולים למאה אלף תושבים ב-1980 ל-35 למאה אלף ב-2008.

לפרטים על המחלה בטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן: 1-800-599-995

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ