4 נשים נטלו כדור הרזיה מזויף ואושפזו

שתי נשים נוספות סבלו לפני חודש מהתקפים פסיכוטיים אחרי נטילת הכדורים. משרד הבריאות חושש מהתגברות הברחת הכדורים המזויפים

דן אבן

משרד הבריאות קיבל בשבועות האחרונים ארבעה דיווחים נוספים על ישראלים שנפגעו לאחר שנטלו כדורי הרזיה מזויפים. בחודש האחרון דווח על שני מקרים של הפרעות נפשיות לאחר צריכת כדור ההרזיה "סלים אקסטרים", המכיל מינון גבוה של החומר הפעיל סיבוטרמין, שנקשר במחקרים להפרעות פסיכיאטריות.

בימים האחרונים שוחררה לביתה אישה בשנות ה-20 לחייה שאושפזה בבית חולים פסיכיאטרי לאחר שצרכה גלולות "סלים אקסטרים" ופיתחה התקף פסיכוטי, כפי שפורסם ב"הארץ". מאז דווח ליחידה למאבק בפשע הפרמצבטי על בת 20, תושבת אזור השרון, שפיתחה הפרעות נפשיות לאחר נטילת "סלים אקסטרים", באירוע שדווח ללשכת הבריאות של מחוז חיפה במשרד הבריאות.

בנוסף, השבוע דווח למשרד הבריאות על מקרה נוסף של אישה בשנות ה-20 לחייה, המתגוררת באזור אשדוד, שפיתחה מצוקה נפשית לאחר נטילת כדור "סלים אקסטרים". הרכב הכדור שנטלה הועבר על ידי רופא המשפחה שלה לבדיקה במעבדות משרד הבריאות. מצבן הרפואי של שתי תושבות הצפון הסתבכך בשבועות האחרונים, לאחר שצרכו כדור הרזיה לא מאושר אחר, "סבן סלים".

באחד המקרים, בת 22 טופלה בבית החולים העמק בעפולה אחרי שנטלה מהכדור. "האישה הגיעה לחדר המיון עם הפרעה חריגה בקצב הלב וסיפרה כי היא נוטלת כדורי הרזייה. לאחר שמצבה התייצב, היא שוחררה לביתה והתרופה נשלחה לבדיקה", מספר ד"ר ואסים רוק שטיפל בה בבית החולים. ואולם, האשה סירבה להגיש תלונה במשטרה ולהעיד על מקור התרופה. לכן, במשרד הבריאות מתקשים להתחקות אחר המקור.

לדברי רוק, "הכדור אמנם גורם לירידה בתיאבון ולהרזיה, אך המחיר שאנשים משלמים עם החשיפה לחומרים לא מוכרים ורעילים גבוה מהתועלת". לפי דיווח שהגיע למשרד הבריאות אך לא אומת, מתו בחודשים האחרונים כמה דרוזיות מהצפון מהתקפי לב לאחר שימוש בכדורי הרזיה מזויפים מסוג זה, המוברחים בעיקר מירדן.

תגובות