משרד הבריאות הודיע על הפסקת שימוש בשתלי ירך מתוצרת ג'ונסון אנד ג'ונסון

במדינות שונות כבר הופסק השימוש בשתלים, בשל שיעור זיהומים גבוה מהמצופה וכעת גם בישראל דווח על עשרה מקרי זיהום. כאלף מטופלים יזומנו לבדיקות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הופסק השימוש בשתלי ירך מתוצרת ג'ונסון אנד ג'ונסון מחשש לזיהום. עד כה דווח על עשרה ישראלים שפיתחו סיבוכים בשל שתלים שהוחדרו לגופם. כאלף מטופלים יעברו תדרוך ויזומנו לבדיקות לפי הצורך.

משרד הבריאות הודיע על הפסקת שימוש עולמית בשתלי מפרק ירך מסדרת ASR של החברה. על האיסוף מודיעה יצרנית השתלים DEPUY, חברת בת של ג'ונסון אנד ג'ונסון. בשבועות האחרונים דווח כבר במספר מדינות במערב על הפסקת השימוש בשתלים מחשש לחדירת זיהומים, לרבות בארה"ב, בבריטניה ובאוסטרליה, וכעת גם משרד הבריאות בישראל מורה על הפסקת השימוש בשתלים. לפי הודעת המשרד, "ההודעה באה על רקע הצטברות נתונים המצביעים על אפשרות של סיבוכים מקומיים מעל המצופה בשתל וברקמות סביבו".

בתי החולים בישראל העבירו למשרד הבריאות דיווחים על 1,149 ישראלים שטופלו בשתלי ירך אלה בשנים האחרונות, ומתוכם ידוע עד כה על עשרה מנותחים שפיתחו סיבוכים. לפי הודעת משרד הבריאות, כל השתלים מתוצרת חברה זאת נאספו, והשימוש בהם פסק לחלוטין באוגוסט 2010.

צוות מקצועי מטעם משרד הבריאות בודק את הנתונים וימליץ על דרכי המעקב אחר החולים, לרבות בדיקות הדמיה ובדיקות דם על פי הצורך, מעבר לבדיקות התקופתיות הנעשות בשגרה. ממשרד הבריאות נמסר כי "בבתי החולים אוחזים בבסיס הנתונים של שמות המטופלים הרלוונטיים, עמם יצרו קשר והם יודרכו בהתאם. יש להדגיש כי הפעולות שיינקטו יעשו על מנת למנוע ו/או לטפל בשלב מוקדם בסיבוכים אפשריים בעתיד, ואין כל סכנה בריאותית מיידית למטופלים. משרד הבריאות מרכז את הטיפול בנושא, ובהתאם מנחה את המוסדות הרפואיים".

במספר מדינות כבר מדווח בשבועות האחרונים על הפסקת השימוש בשתלי ירך של ג'ונסון אנד ג'ונסון. בארה"ב וקנדה כבר דווח השבוע על מטופלים שהגישו תביעות פיצויים נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון, לאחר שנאלצו לעבור ניתוח חוזר להחלפת מפרק הירך שהוחדר לגופם. כפי שתוארו הסיבוכים בכלי תקשורת בארה"ב, השתל המתכתי המוחדר לירך מתחכך באיברי הגוף ומוביל לחדירתם של חלקיקי מתכת קטנים לזרם הדם, ועלול לגרום להתפתחות תהליך דלקתי וזיהום, הבאים לידי ביטוי בקשיי הליכה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ