ימי פריחה מוקדמת: כך תטפלו באלרגיות האביב

האביב

מנחם רתם, הכותב הוא מנהל השירות לאלרגיה, אסתמה, אימונולוגיה במרכז הרפואי "העמק" בעפולה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנחם רתם, הכותב הוא מנהל השירות לאלרגיה, אסתמה, אימונולוגיה במרכז הרפואי "העמק" בעפולה

עונת האביב מביאה עמה מקרי אלרגיה רבים. לפי מחקרים שנערכו בעולם ובארץ, אחד מכל חמישה אנשים סובל כיום מאלרגיה כלשהי, ושכיחותן של האלרגיות גבוהה יותר משכיחותן של בעיות רפואיות רבות אחרות. אלרגיה היא תגובה לא נחוצה של מערכת החיסון לחומרים שונים (אלרגנים) המצויים, בין היתר, במזון, בתרופות, בפרחים ובמגוון חומרים. מגמת ההתחממות העולמית מביאה לכך שפרחים בכלל ופרחים אלרגניים בפרט, מתחילים לפרוח מוקדם יותר מבעבר. עקב כך, הפניות לטיפול רפואי באלרגיות מתחילות אף הן מוקדם יותר בשנה.

הגורם המרכזי להפעלתו של התהליך האלרגי הוא תא הקרוי תא פיטום (Mast Cell). תאים רבים מסוג זה נמצאים לאורך ריריות דרכי הנשימה ומערכת העיכול, בעור ובכלי הדם. הפרשתם של חומרים מסוימים על ידי תאי הפיטום, מביאה תוך מספר שניות עד מספר דקות לאחד או יותר מתסמיני האלרגיה המוכרים: נזלת, עיטוש וגרד באף, קוצר נשימה, תפרחת מגרדת (אורטיקריה), הקאה או שלשול. במקרים קיצוניים, אדם הלוקה באלרגיה עלול לסבול מירידה בלחץ הדם, שינוי במצב ההכרה, קוצר נשימה קשה וקריסת מערכות, מה שעלול להביא למוות מהיר.

אנשים שונים סובלים מביטויי אלרגיה מגוונים. פעמים רבות מופיעים תסמינים שונים של האלרגיה ביחד. הצירוף של נזלת ואסתמה שכיח מאוד: 80% מחולי האסתמה, בעיקר ילדים, סובלים גם מנזלת אלרגית (אך רק 30% מהסובלים מנזלת אלרגית סובלים גם מאסתמה).

האבחון של חולים הסובלים מתסמיני אלרגיה הוא פשוט ומהיר. הוא מתבצע במרפאות לאלרגיה על ידי בדיקה של תבחיני עור, והתשובה ניתנת בתוך כרבע שעה. אבחון האלרגיה מאפשר להדריך את החולה כיצד למנוע או לצמצם את החשיפה לגורמים המחמירים את התופעות מהן הוא סובל.

דרך אחת לטיפול בחולי אלרגיה היא בתרופות אנטי-היסטמיניים הניתנות לאף או לעיניים, חומרים נוגדי דלקת, ובמקרה של אסתמה, שימוש במשאפים. במקרה של נזלת מתמשכת בדרגת קושי בינונית ניתן טיפול מקומי נוגד דלקת לריריות האף באמצעות תרסיס, כדי להקטין את הגודש באף ולהקל את התסמינים בעיניים.

ניתן לטפל בחולי אלרגיה גם באמצעות חיסון, שניתן כאשר זוהו בוודאות החומרים גורמי האלרגיה, ולא חלה הטבה משמעותית בעקבות הפחתת החשיפה והטיפול התרופתי. החיסון, שניתן בהזרקה תת-עורית, מכיל את האלרגנים המטוהרים. הזרקתם יוצרת סבילות של הגוף כלפיהם, ובכך מפחיתה את רגישותו של החולה. טיפול זה הוא בעל שיעורי הצלחה גבוהים, 80%-90%, והוא הדרך היחידה להקל את המחלה עצמה ולהקטין את הצורך בטיפולים תרופתיים ממושכים.

בשנים האחרונות פותחו חיסונים מדויקים ויעילים יותר הניתנים דרך הפה, אך בארץ (ובארצות הברית) עדיין לא ניתן אישור להשתמש בהם.

בשנים האחרונות נערכו מחקרים רבים שמטרתם לברר האם ניתן למנוע את התפתחות האלרגיה על ידי שינוי אורח החיים והתזונה בגיל הינקות. במחקרים אלה נבחנה ההשערה שרמת ההיגיינה הגבוהה בעולם המערבי גורמת להטיית מערכת החיסון מייצור תאים המיועדים לטפל ביעילות בזיהומים, לייצור תאים המפרישים חומרים שמעוררים ומגבירים אלרגיות. לכן, דווקא חשיפה לגורמים זיהומיים בגיל הינקות עשויה למנוע התפתחות אלרגיות. להשערה זו עדיין לא ניתן ביסוס מספיק.

כיוון מחקרי אחר הוא זיהוי גורמים תורשתיים לאלרגיה. מזה שנים רבות ידוע כי שכיחות האלרגיה גבוהה יותר בקרב ילדים שהוריהם (בעיקר האם) או אחיהם סובלים מאלרגיה. אין מדובר בגן אחד, אלא בתורשה מורכבת התלויה בגנים רבים ובחשיפה לגורמים סביבתיים המביאים לביטויים של גנים אלו. בשנים האחרונות נצבר ידע רב אודות הגורמים הביולוגיים הממלאים תפקיד בתהליכי האלרגיה, בעיקר אודות חומרים בשם אינטרלויקונים המופרשים מתאי דלקת. בנוסף, פותחה הטכנולוגיה המאפשרת לזהות שינויים גנטיים ברמת הד-נ-א ושכתובו לחלבונים.

אלרגיה, במיוחד אלרגיית אביב, היא בעיה שכיחה שללא אבחון וטיפול נכון, עלולה לגרום לסבל רב ולהפרעה משמעותית בתפקוד. קל לזהות את האלרגיה ואת הגורמים להופעתה, וניתן להתמודד עמה באמצעות טיפול סביבתי, תרופתי או חיסוני. אבחון נכון וטיפול יעיל יאפשרו גם לאלרגים ליהנות מפריחת האביב.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ