יו"ר איגוד רופאי הפגיות: תמותת הפגים הקטנים בישראל גבוהה פי 2 בהשוואה למדינות המערב

בסיור של ועדת הבריאות של הכנסת בפגייה שבמרכז שניידר לרפואת ילדים, מסר מנהל הפגייה כי מרבית הפגים במשקל 500-600 גרם, אינם שורדים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

יו"ר האיגוד הישראלי לניאונטולוגיה, המאגד את רופאי הפגיות בישראל, מתריע כי תמותת הפגים הקטנים הנולדים בארץ גבוהה משמעותית בהשוואה למדינות המערב.

בסיור של ועדת הבריאות של הכנסת בפגייה שבמרכז שניידר לרפואת ילדים אמר היום היו"ר פרופ' שאול דולברג, מנהל הפגייה בבית החולים איכילוב, כי "יש לנו בארץ את היכולת לטפל בפגים שנולדים במשקל של 800 גרם ומעלה, אך כשמדובר בפגים במשקל של 500-600 גרם, רובם מתים, ואילו בארה"ב, אירופה ויפן שורדים 50% מהפגים במשקלים אלה".

דו"ח של מכון גרטנר ומשרד הבריאות, המרכז נתונים רפואיים על הפגים בישראל, אמנם הצביע בנובמבר 2010 על ירידה של 6.8% בתמותת פגים שנולדו במשקל של עד 750 גרם לאורך עשור, עד 2008, אולם לטענת איגוד רופאי הפגיות, שיעורי התמותה המדווחים עדיין גבוהים משמעותית בהשוואה למערב. ב-2008 שרד בארץ פג אחד בלבד מתוך 24 שנולדו במשקל של עד 500 גרם, במעקב של חודש לאחר הלידה.

מבין 54 הפגים שנולדו במשקל 500-600 גרם נצפו 76% תמותה, ו-13 פגים בלבד שרדו ושוחררו לביתם. מבין 103 הפגים שנולדו במשקל 600-700 גרם דווח על 59% תמותה, ו-42 שוחררו לביתם. לפי הנתונים, 26.7% מהפגים הנולדים במשקל נמוך מ-1,500 גרם מפתחים בפגיה זיהום בדם (ספסיס)- 50% יותר מהמקובל בארה"ב ומערב אירופה. לדברי דולברג, "יש לנו את הידע לטפל בפגים קטנים גם בארץ, אך אין לנו את המשאבים. הנתונים קשורים בעיקר להידבקות בזיהומים שמקורה במחסור בכוח אדם".

היום סיירו חברי ועדת הבריאות של הכנסת בפגייה בשניידר כדי לבחון מקרוב את מצוקת כוח האדם בפגיות. וועדה מקצועית של משרד הבריאות קבעה בתחילת דצמבר כי נדרשת תוספת של 89 רופאים ומאות אחיות לפגיות בישראל, לצד תוספת של 240 מיטות לפגיות, לאור העלייה בלידות פגים במדינה. מבקר המדינה מתח עוד במאי 2004 ביקורת על העומס בפגיות, אך עד כה הנושא לא טופל מערכתית.

בעקבות החלטת הממשלה מהשבוע שעבר על תוספת 960 מיטות אשפוז בשש השנים הקרובות, מתכנן משרד הבריאות להקצות חלק מהמיטות לטובת הפגיות, אולם עד כה לא החל יישום המלצות הוועדה המקצועית.

במקביל, בימים אלה מנהל האוצר משא ומתן עם ההסתדרות הרפואית על שכר הרופאים במגזר הציבורי, ובאיגוד רופאי הפגיות קוראים לעודד בשכר גבוה יותר את גיוסם של רופאים מומחים לתחום רפואת הפגים, כדי להתמודד עם המחסור. בישראל רשומים 119 מומחים לרפואת פגים עד גיל 65 ו-29 מתוכם צפויים לצאת לגמלאות בחמש השנים הקרובות. בשנת 2010 ניגש רק מתמחה אחד ברפואת פגים לבחינת ההסמכה הסופית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ