חתך קטן בחדרי היולדות, וזה עובר?

* בחדרי היולדות בארץ נהוגות גישות שונות לחיתוך יזום בלידה. לא תמיד היולדת מעורבת בהחלטה

טל לאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל לאור

אחד הנושאים הטעונים והשנויים במחלוקת בתחום רפואת הנשים והמיילדות הוא האפיזיוטומיה, חתך החיץ, חתך יזום שמבצעים בלידה.

בעבר נהגה הסברה כי חתך מבוקר מקצר את תהליך הלידה וחוסך מהיולדת קרעים בלתי מבוקרים. אך בשנים האחרונות פורסמו מחקרים שנערכו בישראל ובעולם, שניים מהם במרכז הרפואי סורוקה, שלפיהם לעתים קרובות ביצוע חתך יזום עלול לגרום ליולדות קרעים, איבוד דם והארכת תקופת ההחלמה לאחר הלידה.

האפיזיוטומיה נפוצה יותר בלידות בעזרת מכשירים - לידת ואקום ולידת מלקחיים - אף על פי שמחקרים מראים כי אפשר לבצע לידות ואקום רבות גם ללא חתך. בעבר נהוג היה לבצע חתך חיץ באופן שגרתי לנשים בלידה ראשונה. כיום כבר לא נהוג לעשות זאת, אבל רבות מהיולדות עדיין נחשפות לחתך.

הנתונים מצביעים על מגמת ירידה. בשנת 2009 בוצעה האפיזיוטומיה ב-15% מהלידות, בהשוואה ל-18.7% ב-2006 ו-20.1% ב-2005. "האפיזיוטומיה צריכה להיות נתונה לשיקול דעתו של המיילד, בהתאם להתרשמותו ממבנה האשה, מהיענות הרקמות ומאופן התקדמות הלידה", מסבירה ד"ר דגנית סמואל, רופאת נשים ומיילדת בכירה ורופאה בכירה במרכז הרפואי שיבא בתל השומר. לדבריה, היא משתדלת להימנע מחיתוך, בלי להתעלם מנתוני היולדת והעובר. "הכי קל לחתוך", היא אומרת. "מיילדות היא סוג של אומנות שמשתבחים ככל שמרבים לעסוק בה".

לפי נתוני החברה לרפואת האם והעובר לשנת 2009, בין בתי החולים בישראל יש פערים גדולים בכל הנוגע לביצוע אפיזיוטומיה. בהדסה עין כרם בירושלים מבצעים חתך רק ב-4.5% מהלידות. בבית החולים ליס ליולדות (איכילוב), ההליך מבוצע ב-23% מהלידות, בלניאדו בנתניה ב-20% מהלידות ובסורוקה בבאר שבע ב-7% מהלידות.

לפי פרופ' יעקב בר, יו"ר החברה הישראלית לרפואת האם והעובר מהמרכז הרפואי וולפסון בחולון, "התפישה כיום היא שאין לבצע אפיזיוטומיה באופן גורף והדבר נתון לשיקול דעתה של המיילדת. מעבר לנתונים של היולדות, ייתכנו הבדלים בקו המנחה המקובל בכל מרכז רפואי, וזה בהחלט לגיטימי".

משחררים ושוכחים

"לחתוך אשה 'כדי שלא תיקרע' - זה אינו טיעון קליני", אומרת זהר כרמי, דולה מוסמכת. "הסיבה היחידה לחיתוך היא טובת העובר". לדעתה, ביצוע חתך הוא הרגל, שמקורו בצורך של הצוות הרפואי לחוש שליטה בתהליך הלידה. "כשנכנסתי להריון", היא מספרת, "הדבר הראשון שאמרתי לבעלי זה שאותי לא יחתכו. כשסיפרתי לו על התופעה, הוא לא האמין לי וחשב שאני מדמיינת".

יש נשים שמשקיעות מאמץ כדי למנוע חתך. "הדבר היחיד שעיניין אותי בהריון זה שלא יעשו לי חתך", מספרת מיכל לוין, בת 31 מתל אביב. "עשיתי את כל הדברים שממליצים עליהם - עיסוי פרינאום בחודש התשיעי, אימון עם בלון. כשהגעתי לחדר הלידה, זה הדבר הראשון שאמרתי לצוות. את אף אחד זה לא עיניין. היתה לידה רגילה, ללא סיבוכים, ובסוף ביצעו בי חתך בלי לשאול אותי בכלל". טלי כהן, בת 29 מהצפון, מספרת, "אף אחד לא דיבר אתי, לא הסביר לי ולא שאל אותי אם אני מסכימה שיחתכו אותי".

כרמי טוענת ש"נשים לא יודעות שהן יכולות פשוט לסרב, ואם אין מצב חירום רפואי, חובת הצוות להקשיב להן". סעיף 13 לחוק זכויות החולה מחייב הסכמה מדעת לכל טיפול רפואי. אמנם סעיף 11 בחוק מאפשר נסיבות אחרות במצב חירום רפואי, אך נשים הרות רבות אינן נכללות בהגדרה זו.

"אני בהחלט מסכים כי ברפואה של המאה ה-21 יש מקום להסביר ליולדת את ההשלכות והסיכונים של האפיזיוטומיה, ולהרחיב יותר מהנהוג כיום על הצפוי בחדר לידה", אומר בר. "אבל בלתי אפשרי להחתים כל יולדת על הסכמה לביצוע. יש 38 פעולות שאפשר לבצע בחדר הלידה, ואי אפשר להחתים על כל פרוצדורה. אחרת, נצטרך לעשות את הלידות בבתי משפט".

בהנחה שהלידה עברה בשלום, אחריה מוקדש עיקר תשומת הלב לטיפול בתינוק לקראת השחרור מבית החולים. התאוששות היולדת, כולל הדרכה באשר לטיפול בתפרים, נדחקת לשוליים. היולדת מופנית לבדיקה אצל גינקולוג שישה עד שמונה שבועות לאחר הלידה, ועד אז עליה לטפל בתינוק חדש, ולעתים בילדים נוספים, בעודה סובלת מכאבים ומדימום. "בבתי החולים לא ניתנת הדרכה איכותית לטיפול ביולדות", טוענת לוין. "נותנים לך דף הנחיות כללי וזהו. הכל חג סביב התינוק. זה טוב וחשוב, כמובן, אבל שוכחים שיש כאן אשה ששוכבת פצועה ושצריך לתת תשומת לב גם לה".

צעדי מנע

איריס רז, יו"ר ארגון המיילדות בישראל, אומרת שבשנים האחרונות חל שינוי בתפישה בכל הקשור לאפיזיוטומיה, בעקבות מחקרים, ואומצה הגישה שעדיף קרע ספונטני על חתך מבוקר. לדבריה, כשההנהלה הרפואית "נותנת לגיטימציה לבצע לידה בלי חתך, בפועל זה יקרה. במקום שזה לא קורה, עדיין נראה אחוזים גבוהים של אפיזיוטומיה. בכל מקרה, מדובר בתהליך של חינוך מקצועי לכולם, גם למיילדות וגם לרופאים".

פרופ' אוריאל אלחלל, מנהל חדרי לידה ומרפאת הריון בסיכון גבוה בהדסה עין כרם, אומר, "אנחנו משתדלים להיות כמה שפחות התערבותיים, אבל חשוב להדגיש שלפעמים אפיזיוטומיה היא בלתי נמנעת ויש לה לגיטימיות רפואית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ