משרד הבריאות בודק: ציוד רפואי מסין עם אישורים מזויפים הופץ בבתי החולים

על אף הוראת המשרד, המשיכו מוסדות רפואיים להשתמש בציוד גם בימים האחרונים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות הורה לאסוף אלפי ערכות סטריליות של ציוד רפואי חד-פעמי שיובאו מסין ונופקו למוסדות רפואיים ברחבי הארץ. זאת לאחר שהתעורר חשד כי הציוד שווק עם אישורים מזויפים. המשרד אפשר לחברה המשווקת להמציא אישורי בטיחות למוצרים בתוך חודש, ואף הוחלט לשקול פנייה למשטרה אם בתום הבדיקה יתעורר חשד לזיוף או הונאה. עם זאת, על אף הוראת המשרד, בחלק מהמוסדות הרפואיים המשיכו להשתמש בציוד גם בימים האחרונים.

האירוע הנוכחי החל בעקבות תלונה שהועברה למשרד הבריאות לגבי פריטי ציוד רפואי חד-פעמי המיובא מסין ומשווק במוסדות רפואיים בישראל על ידי חברת "קודן מדיקם - ציוד רפואי והדרכה בע"מ". בין היתר, מדובר בערכות רפואיות הכוללות מזרקים, ערכות לחבישת פצעים וחתכים וערכות סטריליות לטיפול בדרכי השתן.

שיווק מוצרים שאישורי הבטיחות שלהם מזויפים מעלה את החשש כי לא עברו בדיקות סטריליות כנדרש. לפי הנחיות משרד הבריאות, ייבוא ציוד רפואי לישראל דורש מהיבואן למסור למשרד אישור לבטיחות הציוד ממדינה מערבית מוכרת, מדינות השוק האירופי המשותף או מכון תקנים המוכר בישראל. הפריטים הרפואיים המדוברים נושאים את תווית המוצר ועליה מודפס שם היצרנית בסין, וכן אישור שיווק באיחוד האירופי מחברה גרמנית לציוד רפואי. ואולם, בדיקה העלתה כי החברה אינה מכירה את המפעל המייצר בסין ולא העניקה אישור בטיחות למוצריו.

המידע הועבר למשרד הבריאות על ידי יוזמת הבדיקה, חברה מתחרה לייבוא ציוד רפואי בשם פולק אינטרנשיונל שהגישה לאחרונה תביעה כנגד קודן מדיקם, הנידונה בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה. לפי התלונה עולה החשד כי פועלות בישראל חברות נוספות המייבאות ארצה ציוד רפואי הנושא לכאורה אישורי בטיחות מזויפים מגופים אירופיים. ציוד כזה אותר בשבועות האחרונים בין השאר בבתי החולים שיבא, שערי צדק ורמב"ם, במחסני הרכש של קופת חולים מאוחדת ובכמה בתי אבות.

במשרד הבריאות מסרו כי "הופסק השימוש בציוד המסוים שעליו התלוננה חברת פולק בבתי החולים מיד עם השלמת הבדיקה, והמשרד וידא כי נמסרו ההודעות המתאימות לכל מוסדות הרפואה על ידי המשווק כמקובל במצבים כאלה". ואולם, הודעה על איסוף המוצרים לא פורסמה באופן יזום מטעם משרד הבריאות, ול"הארץ" נודע כי גם אתמול אותר ציוד שכזה במחלקה אונקולוגית באחד מבתי החולים הגדולים במדינה.

מקודן מדיקם נמסר כי "מוצרינו איכותיים ועומדים בכל התקנים הנדרשים. חברת פולק הגישה בקשה לצו מניעה כנגדנו בגין הפצת מוצר שעמו אנו מתחרים, ובית המשפט דחה על הסף את דרישתה. בהמשך למאבק העסקי של חברת פולק ומתוך רצון לנקמה מסחרית, הוגשה התלונה למשרד הבריאות. הנושא התברר במשרד הבריאות, תוך שיתוף פעולה מלא שלנו. אכן, היתה טעות בכיתוב על גבי האריזה. בימים אלו אנו בעיצומם של המגעים מול משרד הבריאות לתיקון הטעות".

ממשרד הבריאות נמסר כי "התבצעה בדיקה למוצרים נוספים של אותו משווק, וניתנה הוראה לחברה להמציא למשרד הבריאות תוך 30 יום העתק נוטריוני של המסמכים על בסיסם מאושר ייבוא של ציוד רפואי לישראל. כל הפעולות בוצעו באישורה של הלשכה המשפטית במשרד הבריאות ובהנחייתה. עם סיום הבדיקה בתום 30 הימים שהוקצבו לכך - וככל שיעלה חשד לעבירות של זיוף או הונאה - נשקול פנייה למשטרה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ