פרחי רפואה: הדור הבא של החוקרים

תלמידי תיכון בישראל חוקרים תהליך שיסייע למנוע סרטן ויוצרים בובה ממוחשבת לתרגול טיפולי חירום בילדים אחרי ניתוח לב

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הרפואה לא מפסיקה להתחדש ומתברר שלא רק רופאים אחראים לחידושים. בתערוכה במוזיאון המדע על שם בלומפילד בירושלים מוצגים השבוע מחקרים והמצאות, פרי תחרות של מדענים ומפתחים צעירים בחסות חברת אינטל והמינהל למדע ולטכנולוגיה במשרד החינוך וחברת אינטל.

רוני לב וולדיסלב חרומוב, בני 17, מהתיכון ע"ש מקסים לוי בלוד, פיתחו בובה שתסייע לרופאים לתרגל טיפול בילדים שעברו ניתוח לב. לאחר הניתוח, החתך בחזה של ילדים מודבק באמצעות פלסטרים, על מנת לאפשר התערבות מהירה במקרה של סיבוכים כגון התקף לב או דימום. הבובה מאפשרת הדמיה של טיפולי חירום כאלה והיא תשמש להדרכת צוותים רפואיים במרכז הארצי לסימולציה רפואית (מס"ר) בתל השומר.

יש בבובה מערכת ממוחשבת הכוללת סימולטור המדמה את פעולת הלב, בלון המדמה את פעולת הריאות וחיישן לחץ. כאשר המכשירים מדמים פעולה בלתי-תקינה של הלב או הריאות, ניתן לתת לבובה שוק חשמלי או לבצע עיסוי לב, עד להבאת המכשירים למצב שמדמה פעולה תקינה. המחשב שאליו מחוברת הבובה מספק משוב על התרגול.

יונת שכטר, בת 16, מהגימנסיה הריאלית בראשון לציון, חקרה את השפעתו של החלבון TM7SF3 על תאי הבטא בלבלב. תאי הבטא מפרישים אינסולין, האחראי על ויסות רמת הסוכרים בדם. פגיעה בתפקודם התקין היא הגורם לסוכרת נעורים.

בשנים האחרונות נערכים מחקרים שמטרתם לאתר חלבונים שיכולים לעצור את הפגיעה בתאי הבטא. במחקר שביצעה שכטר במכון וייצמן ברחובות, היא מצאה כי תאי בטא שבהם נמצא החלבון TM7SF3 ברמה נמוכה, מייצרים פחות אינסולין. הסיבה לכך היא שחלבון זה מעכב את פעולתם של חלבונים הפוגעים בתאי הבטא. מחקרה של שכטר עשוי להוביל לפיתוח טיפול נגד סוכרת.

רעות ברוק, בת 19, מאולפנת נווה חנה שבאלון שבות, חקרה את תגובת המערכת החיסונית לעקה חמצונית - מצב שבו תאי הגוף נחשפים לעודף חמצן, שנכלל בין הגורמים להזדקנות ולסרטן. בניסוי שערכה בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, בדקה ברוק כיצד מגיבה מערכת החיסון לתאי עור במצב של עקה חמצונית עקב חשיפה ל- H2O2.

הניסוי לימד שמערכת החיסון שולחת תאים בשם מונוציטים לנטרל את התאים הפגועים. העובדה שלא התרחשה תגובה דלקתית, מלמדת על הפעלה של מערכת החיסון הנרכשת ולא של מערכת החיסון המולדת. ברוק מציינת שממצא זה מפתיע, מכיוון שהדעה המקובלת בספרות המדעית היא שמערכת החיסון הנרכשת מופעלת רק נגד פתוגנים שהגוף נחשף אליהם בעבר. לתוצאות הניסוי עשויות להיות השלכות על חקר הסרטן וההזדקנות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ