דן אבן

ועד ראשי האוניברסיטאות וראשי הדיקנים לרפואה בישראל מתנגדים באופן נחרץ ליוזמת המרכז הרפואי שיבא בתל השומר להכשיר סטודנטים זרים לרפואה. האוניברסיטאות אף פנו לחברי כנסת בעניין, בניסיון לבטל את הפרויקט של בית החולים.

מנהל המרכז הרפואי, הפרופסור זאב רוטשטיין, חתם באחרונה על הסכם עם אוניברסיטת סנט ג'ורג' בלונדון ועם אוניברסיטת ניקוסיה בקפריסין, להכשרת עשרות סטודנטים לרפואה החל מספטמבר 2011 בתוכנית לימודים בעלות של 25,000 אירו לסטודנט. לפי הערכות במערכת הבריאות, בית החולים יקבל אלפי אירו בעבור כל תלמיד הנכלל בתוכנית. במסגרת התוכנית, בוגרי תואר ראשון ילמדו שנתיים בקפריסין, ובהמשך שנתיים הכשרה מעשית במחלקות שיבא, שתועבר על ידי רופאי בית החולים. לאחר מכן יקבלו הסטודנטים תעודת רופא מסוג MBBS, המוכרת בבריטניה ושונה מתעודת רופא M.D הנהוגה בישראל. הנהלת שיבא תקצה מקומות ספורים בתוכנית לסטודנטים ישראלים.

דיקני הפקולטות לרפואה זועמים על ההסכם החדש, שיפגע לטענתם באיכות הכשרתם של סטודנטים ישראלים לרפואה ויוביל לפגיעה באיכות הרפואה בארץ. הנפגעת העיקרית מההסכם היא אוניברסיטת תל אביב, המכשירה סטודנטים לרפואה בשישה בתי חולים כלליים. המרכזי שבהם הוא שיבא, שהוא גם בית החולים הגדול בארץ. בתל אביב הוכפל בחמש השנים האחרונות מספר הסטודנטים לרפואה, על רקע המחסור העתידי המסתמן ברופאים בארץ, ל-180 בוגרים בכל מחזור.

לדברי דיקן הפקולטה לרפואה באוניברסיטה, פרופסור יוסי מקורי, "החלק המרכזי בחינוך הרפואי הוא הוראה ליד מיטת החולה, ויש צורך בצוותי הוראה מיומנים ובקבוצות סטודנטים קטנות".

"הגדלת מספר הסטודנטים כבר הובילה לעומס רב במחלקות. התוכנית החדשה תעמיד את המשך גידול הפקולטה לרפואה בסכנה ותאלץ אותנו להקטין את מספר הסטודנטים בשנים הבאות כדי לשמור על סטנדרטים גבוהים", מתריע מקורי.

פורום הדיקנים לרפואה בישראל החל לפעול באחרונה בביטול ההסכם שבית החולים חתם עליו. לדברי יושב ראש הפורום ודיקן בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית, פרופסור ערן לייטרסדורף, "ראוי שהתוכנית החדשה תאושר במועצה להשכלה גבוהה, כפי שנעשה לגבי פתיחת הפקולטה החמישית לרפואה בצפת. בשטח נוצר תוהו ובוהו בתחום הכשרת רופאים לעתיד".

ח"כ ד"ר רחל אדטו מקדימה פנתה באחרונה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו, בקריאה לבחון מחדש את ההסכם. "הניסיון לפתור את מצוקת המחסור ברופאים בישראל באמצעות מסלול פרטי בבית חולים ממשלתי הינו פתרון מסוכן", אומרת אדטו.

יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות ונשיאת אוניברסיטת בן-גוריון פרופסור רבקה כרמי קוראת לביטול ההסכם עם שיבא. לדברי כרמי, "מקצוע הרפואה מבוסס על הכשרה מעשית ליד מיטת החולה, ומדובר במשאב מוגבל. אם גורמים חיצוניים משתמשים בתשתיות להכשרת סטודנטים זרים, מדובר בניצול משאב לאומי. זו התנהלות בלתי מסודרת וכמעט בריונית בשימוש בתשתיות ציבוריות".

משרד הבריאות הודיע באחרונה על תמיכה בתוכנית של שיבא, על רקע המחסור ברופאים. מהמשרד נמסר כי "מדובר בתכנית להכשרת סטודנטים כבוגרי רפואה, כחלק מהמאמץ להגדלת ההכשרה במקצועות הרפואה".

בשיבא דוחים את ההאשמות: "התוכנית מעניקה ממד של מצוינות ותעודת כבוד למערכת הבריאות הישראלית ולבית החולים. עד אתמול היתה המערכת האקדמית הישראלית מוחרמת בבריטניה, והנה על מגש של כסף נוצר עמה שיתוף פעולה מדהים. שיבא יעמוד בכל ההסכמים הנוגעים לתקני ההכשרה לסטודנטים ישראלים, וחלק משכר הלימוד למסלול אמור לשמש לשיבא מקור מימון למורים קליניים שיאפשרו לנו את הכשרת הסטודנטים לאוניברסיטת תל אביב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ