רויטל חובל
הארץ
כתבת "" בחיפה

כתבת "הארץ" בחיפה

ארבעה מעובדי מפעל ישקר במחוז פוקושימה שביפאן שבו אתמול לישראל ונבדקו בבית חולים מחשש שנפגעו מקרינה רדיואקטיבית. הארבעה, תושבי חדרה וכפר סבא, הגיעו לבית החולים רמב"ם בחיפה עם נחיתתם בנמל התעופה בן גוריון ולבקשת הנהלת המפעל, ניגשו להיבדק, על אף שלא ניתנה הנחיה מצד משרד הבריאות בעניין זה. הבדיקה העלתה שהארבעה נקיים לחלוטין מקרינה והם שוחררו לביתם.

הארבעה הגיעו לבדיקות במחלקת האיזוטופים, שם עברו בדיקה חיצונית על מנת לשלול קיום חומרים רדיואקטיבים על פני הגוף או הבגדים. לאחר מכן הם הועברו לבדיקה מקיפה כדי לבדוק אם נספג בגופם יוד רדיואקטיבי - סימן לחשיפה מסוכנת לקרינה רדיואקטיבית.

ד"ר מיקי אלברטל מהנהלת רמב"ם מסר כי "אמנם הסבירות להשפעת הקרינה על העובדים היתה נמוכה, אך הנהלת החברה ביקשה מבית החולים לבדוק את הארבעה. כך או כך, נשללה פגיעה כתוצאה מקרינה ולא נמצאו סממנים לחשיפה אקוטית של קרינה כלשהי".

אחד העובדים במפעל, אלי דרור, סיפר אתמול ל"הארץ" כי "כשהחלה רעידת האדמה היינו במפעל ואמרו לנו לצאת החוצה. יצאנו אל הכביש ואז פגעה הרעידה החזקה יותר. ההרגשה היתה כמו של בגדים במכונת כביסה שמיטלטלים מצד לצד". דרור סיפר שהוא ושאר העובדים אינם חוששים לבריאותם, והחליטו להיבדק רק בשביל השקט הנפשי שלהם.

משרד הבריאות הודיע אתמול כי אין צורך בטיפול רפואי לשבים מיפאן, זאת לאור ההערכה כי החשיפה לקרינה או לזיהום רדיואקטיבי נמוכה, וחסרת משמעות בהיבט הבריאותי בטווח הקצר, וככל הנראה גם בטווח הארוך. המשרד יאסוף פרטים על אזרחים השבים מיפאן ששהו באזורים המוגדרים בפיקוח, והמליץ על אחסון הבגדים בהם השתמשו באזורי החשיפה בשקיות סגורות.

בהערכת המצב שביצע משרד הבריאות נקבע גם כי אין צורך בשינוי מדיניות באשר לפיקוח על מזון המיובא מיפאן. "שירות המזון במשרד הבריאות פועל בהתאם להנחיות ארגון הבריאות העולמי. משרד הבריאות עוקב אחר ההנחיות ויעדכן בהתאם", נמסר.

משרד הבריאות פתח מוקד טלפוני לפניות ציבור באשר לשבים מיפאן - 6932304/5-03. המוקד יפעל בין השעות 08:00-16:00. אנשים ששהו ביישובים שהוגדרו כאזור בפיקוח השלטונות ביפאן מתבקשים להשאיר את פרטיהם במוקד המידע.

השתתפו בהכנת הכתבה זוהר בלומנקרנץ ודן אבן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ