עלייתה של הדולה

הדולות - תומכות לידה - ממשיכות לרכוש מעריצים, אך פעילותן עדיין אינה מוסדרת ואיש אינו מפקח עליהן

רותי קרני הורוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותי קרני הורוביץ

עם התרחבות העניין והידע בנושאי ההריון והלידה, תפס בישראל תאוצה גם מקצוע הדולה - תומכת הלידה. לפי הערכות פועלות בישראל כ-800 דולות, ובפנקס העוסקים הרשמי של ארגון הגג של מקצועות הליווי וההדרכה הסב-לידתיים בישראל, שפרטיו נאספו בשמונה השנים האחרונות, רשומות 500 דולות, כולל ארבעה גברים, שלא כולם פעילים.

הדולה היא אשת מקצוע שהתמחתה בלימודי לידה. היא יודעת להבחין בהבדלים בין אשה שיולדת לראשונה לזו שזו לידתה השנייה ומכירה גישות שונות ללידה.

מקור השם "דולה" ביוונית עתיקה, בה שימש לתיאור שפחה או עוזרת אישית. הדולה מספקת תמיכה רגשית ופיסית רצופה למשפחה החדשה, ובעיקר ליולדת במהלך הלידה. גם אם זו מלווה בידי בן זוגה, לדולה מיומנויות כמו הדרכה בהרפיה, מנוחה ותנועה, נשימות, ותמיכה רגשית ייחודית לתהליך הלידה ואף יכולת תיווך בין הצוות הרפואי ליולדת.

בנובמבר 2010 הכריז ארגון הגג בישראל על חלוקת מקצועות הדולה לשלוש תת-קטגוריות: תומכת לידה, מלווה בלידה ומלווה בכירה בלידה. תומכת הלידה היא הזוטרה מבין הדולות והכשרתה בסיסית וקצרה. הכשרתה של מלווה בלידה מקיפה יותר, אך אינה עולה על 200 שעות לימוד. הכשרתה של מלווה בכירה בלידה כוללת לפחות 250 שעות לימוד ו-30 שעות סטאז'.

כיום אין בישראל פיקוח על התחום ואשה יכולה לקרוא לעצמה דולה בין אם הוכשרה על ידי סבתה, שסיפרה לה סיפורי לידה והעבירה לה תורה שבעל פה, ובין אם השתתפה בקורס אקדמי, כולל התנסות בחדרי לידה. לכן פנה ארגון הגג למשרד הבריאות בבקשה להסדיר באמצעותו את תחום העיסוק. ייתכן שהסדרה כזו תצר את צעדי הדולות, אך העדרה מדאיג יותר. הפיקוח יגן הן על היולדות והן על הדולות, לדוגמה מפני תביעות בשל מעורבותן בלידה שהסתבכה.

ההכשרה לדולות כוללת לימודי אנטומיה ופיסיולוגיה של ההריון והלידה, הריון בסיכון, הכנה ללידה טבעית, הכנה ללידת בית, תקשורת בחדר לידה, תנועות ותנוחות ועיסוי במהלך ההריון והלידה, כמו גם שיטות מהרפואה המשלימה.

הממסד הרפואי מכיר לאחרונה בחשיבות הדולות והן זוכות לתמיכה גוברת, הן ציבורית והן מחקרית. בקופת חולים כללית הדולה מוכרת במסגרת הביטוח המשלים. לפי מחקרים, נוכחות דולה בלידה עשויה להוריד ב-50% את הניתוחים הקיסריים, לקצר ב-25% את משך הלידה ולהפחית ב-30% את השימוש במשככי כאבים בלידה.

באחרונה נדונה סוגיית עיסוי הפרינאום בידי דולות, בעיסוי ידני להגברת הגמישות באזור הנרתיק, להקטנת הסיכוי לקרע וחתך חיץ בלידה. היו שטענו שיש ליצור קוד אתי מחמיר שיאסור על דולות לבצע עיסוי פרינאום ידני. איסור כזה יהיה טעות. לפי הקוד האתי, שעליו שוקדים בימים אלה בארגון הגג, כעדיפות ראשונה העיסוי יבוצע על ידי האשה ההרה או על ידי בן זוגה, ורק בעדיפות שנייה על ידי הדולה. כן יומלץ לבצע את העיסוי בנוכחות מלווה, לפי בחירת היולדת.

הדולה תוגדר כאשת מקצוע בליווי סב-לידתי, שהוכרה על ידי ארגון הגג לפי היקף הלימודים וההתמחות המעשית. הקוד יבוסס על הקוד של CAPPA הארגון הבינלאומי לדולות ומקצועות תומכי לידה, ויבהיר כי הדולה אינה מוסמכת להגיש עזרה רפואית.

הקוד יגדיר את חובות הדולה בכל הנוגע לסטנדרטים של מתן שירות, זמינות ודאגה לגיבוי מקצועי הולם, וכן את זכויותיה, לרבות הזכות לקבל מידע על מצבן הבריאותי והאישי של לקוחותיה. בין השאר, תידרש הדולה לשמור על סודיות רפואית מלאה של האמהות שליוותה ושל בית החולים.

הכותבת היא ראש ארגון הגג של מקצועות הליווי וההדרכה הסב-לידתיים בישראל, דולה ומדריכה להכנה ללידה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ