בריאות | מתעוררים לעתיד טוב יותר

רוב המנתחים הפלסטיים מעדיפים להשתמש בהרדמה כללית, אך חומרי הרגעה חדישים מהשנים האחרונות מציעים אפשרות בטוחה יותר

ד"ר יצחק רמון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר יצחק רמון

רוב המנתחים הפלסטיים מעדיפים לבצע ניתוחים אסתטיים בעת שהמטופלים מורדמים בהרדמה כללית. במצב זה שריריהם משותקים והם מונשמים בעזרת מכונה. כך ניתן לבצע את הניתוחים ללא הפרעה מצד המטופלים, שאינם זזים ומאפשרים למנתח לבצע עבודתו בנוחות.

הודות לציוד ניטור מתקדם, ההרדמה הכללית נהפכה בשנים האחרונות לבטוחה יותר, והסיכויים לסיבוכים הנובעים מההרדמה קטנים. ואולם, הרדמה כללית עדיין כרוכה במתן תרופות העלולות לגרום בחילות והקאות. בנוסף, בניתוחים ממושכים, שבהם המנותח שוכב ללא תזוזה במשך שעות, יש סכנה להיווצרות קרישי דם ברגליים - ואלה עלולים לגרום תסחיפים לריאות.

בשנים האחרונות פותחו חומרי הרגעה תוך-ורידיים, החוסכים את הצורך בהרדמה כללית, שבאמצעותם אפשר לבצע את מרבית הניתוחים האסתטיים במשולב עם הרדמה מקומית. בשיטה זו, כשהחולה מורגע ואינו חש כאב, מבצעים הרדמה מקומית. בניתוח עצמו המטופל אינו סובל כאבים. הוא ישן - אך נושם בכוחות עצמו.

בהרדמה מקומית, עם סיום הניתוח או בכל שלב שבו דרוש שיתוף פעולה מצד המטופל, למשל לצורך פתיחה או סגירה של העיניים הנדרשת כדי להגיע לתוצאות מדויקות יותר, אפשר להעירו באופן מיידי. מאחר שהשרירים אינם משותקים, המטופלים יכולים להניע את רגליהם והסיכוי שייווצרו בגופם קרישי דם נמוך.

בעבר סברו כי אם חומרי הרדמה מוזרקים בהזרקה מקומית בכמות גדולה, הם עלולים להצטבר בדם ולהגיע לרמות רעילות. כיום ידוע שספיגת החומרים אטית, וגם אם מוזרקת כמות גדולה מהם הסיכוי לרעילות בדם אפסי.

אפשרות נוספת להרדמה בניתוחים פלסטיים, ובמיוחד באלה המבוצעים בפלג הגוף התחתון, היא הרדמה אזורית אפידורלית בשילוב הרדמה מקומית, עם הרגעה תוך-ורידית או בלעדיה. ניתן לבצע הרדמה אפידורלית תחושתית בלבד, שמאפשרת הזזת רגליים ושינוי תנוחה בזמן הניתוח ולעתים מספקת למנתחים גישה קלה יותר למקום הניתוח לצורך שיפור התוצאה האסתטית, וכן מונעת סיבוכים כמו היווצרות קרישי דם. ההרדמה האפידורלית מבוצעת באמצעות צינורית דקיקה המוחדרת לחלל העוטף את עמוד השדרה, שנותרת במקומה גם לאחר הניתוח. הזלפת חומרים משככי כאבים דרך הצינורית ביממה שלאחר הניתוח מונעת כאבים קשים ומקצרת את תקופת ההחלמה.

הודות לאפשרויות ההרדמה המגוונות יכולים כל מטופל וכל מנתח לבחור את אופן ההרדמה הנוח להם, שיסייע להחלמה הטובה ביותר. מומלץ לבצע את מרבית הניתוחים האסתטיים בשילוב של הרגעה תוך-ורידית והרדמה מקומית. בשיטה זו המטופלים ערים לחלוטין בסיום הניתוח, ובמידת הצורך משתפים פעולה תוך כדי הפעולה הרפואית. חומרי ההרדמה המקומית מונעים כאב בשעות הראשונות שלאחר הניתוח ומאפשרים את העברת המטופלים ממקום למקום מיד בסמוך לסיומו.

הרדמה מקומית בשילוב הרגעה תוך-ורידית מומלצת בניתוחי פנים (אף, אוזניים, עפעפיים, שאיבת שומן ומתיחת פנים וצוואר). בניתוחים בבטן ובפלג הגוף התחתון, עדיפה הרדמה אפידורלית בשילוב עם הרדמה מקומית והרגעה תוך-ורידית, אם המטופל מעוניין לישון בניתוח. המנתח צריך להחליט - בשיתוף הרופא המרדים והמטופל - על צורת ההרדמה העדיפה. עליו לאפשר למנותח לעבור את הניתוח בשיטה הבטוחה ביותר, שתסייע להחלמה מהירה ונטולת סיבוכים.

הכותב הוא מנהל המרפאה לכירורגיה אסתטית בבית חולים אלישע בחיפה ורופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי רמב"ם

האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית יקיים כנס בינלאומי באילת בתאריכים 23-26 במארס

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ