הרופאים הכריזו על סכסוך עבודה

לאחר שהמו"מ עם האוצר נקלע למבוי סתום, הכריזו הרופאים על סכסוך עבודה. אם תוך שבועיים לא תושג התקדמות, הרופאים יפתחו בשביתה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ההסתדרות הרפואית הודיעה הבוקר (ראשון) על סכסוך עבודה במגזר הציבורי, זאת לאחר שהמשא ומתן המתנהל בחודשים האחרונים עם האוצר נקלע למבוי סתום. משמעות ההכרזה כי אם תוך 14 יום לא תושג התקדמות במשא ומתן, יוכלו הרופאים לפתוח בשביתה, לראשונה מזה עשור.

למרות זאת, בשבוע הבא נקבע דיון נוסף בין הרופאים לאוצר, ובהסתדרות הרפואית הביעו תקווה כי ניתן יהיה למנוע השבתה כוללת. סכסוך העבודה מקיף 20 אלף רופאים המועסקים במגזר הציבורי- בבתי החולים הממשלתיים ובבעלות קופת חולים כללית ובית החולים הדסה, מרפאות קופת חולים כללית ולאומית ומשרד הבריאות. בהסתדרות הרפואית כבר החלו בימים האחרונים בהיערכות בשטח לקראת צעדים ארגוניים, ובין השאר הופצה היום איגרת לרופאים בקריאה להיערך לשביתה.

לדברי יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן, "לאחר עשור בו הרופאים לא שבתו מתוך אחריות עמוקה כלפי הציבור והמערכת, ולאחר אין סוף ניסיונות למציאת פתרונות אמיתיים לבעיות מערכת הבריאות הציבורית, הגענו למסקנה שהאוצר מעוניין במערכת בריאות חולה. הכרזת סכסוך עבודה הוא צעד מאוד קשה עבורנו, אנו מודאגים מפגיעה אפשרית במטופלים, אולם לא לעשות דבר ולעמוד מנגד כשהמערכת בקריסה יהיה חמור יותר ובעל השלכות ארוכות טווח".

"הוחלט שניתן לחסוך על חשבון בריאות תושבי המדינה"

מזה שבעה חודשים מתקיים משא ומתן על ההסכם הקיבוצי של הרופאים, זאת בתום עשור בו התחייבו הרופאים שלא לצאת לשביתות מאז שביתת הרופאים הגדולה של שנת 2000 שארכה ארבעה וחצי חודשים. במסגרת אותו ההסדר נערכה בוררות בין האוצר למדינה, שסופה בהסכם מנובמבר 2008, בו הועלה שכר הרופאים בשיעורים של 23.36% עד 24.41% בעלות של 257 מיליון שקל לשנה, ובתוספת חד-פעמית למשק של 3.5 מיליארד שקל. בינואר 2011 הושלמה העלאת שכר הרופאים במסגרת הבוררות. במסגרת המשא ומתן הנוכחי העלתה ההסתדרות הרפואית דרישה לנקוט בצעדים מידיים בנושא התקינה והמחסור האקוטי ברופאים, תעדוף רופאים בפריפריה ורופאים במקצועות במצוקה, ושיפור שכר הרופאים ותנאי עבודה. לטענת הרופאים, הצעת האוצר הסתכמה בתוספת של 5% בפריסה לחמש שנים, למקצועות במצוקה תוספת של 1,250 שקל למומחה ו-625 שקל למתמחה, ולפריפריה תוספת של 2.5% למתמחה ו-2% למומחה. ללא תוספות לרופאים מתמחים ולרופאים שפרשו לגמלאות.

עומס בבית החולים איכילוב. תצלום: ניר כפרי

לדברי אידלמן, "האוצר והמעסיקים לא השכילו לנצל את עשר השנים בהן הרופאים התחייבו לא לשבות לקידום המערכת, אלא להיפך, החלישו ודרדרו אותה תוך כדי פגיעה ברופאים ובעיקר פגיעה במערכת הבריאות הציבורית. ממשלות ישראל לדורותיהן, החליטו שניתן לחסוך על חשבון בריאות תושבי המדינה".

בדיון שהתקיים בסוף השבוע בין נציגי משרד האוצר להסתדרות הרופאים הגישה המדינה את הצעתה לתוספת השכר לרופאים. במשרד האוצר מסרו כי הציעו תוספת שכר של 18% לשמונה שנים, זאת מעבר לתוספת עליה סוכם בבוררות. מהאוצר נמסר כי "התוספת שהוצעה על ידי המדינה גבוהה מהתוספת שניתנה לכלל העובדים במגזר הציבורי". באוצר מוסרים כי שכרם הממוצע של הרופאים עומד בשנת 2011 על 26,322 שקל, שכר ממוצע של רופא מתמחה עומד על 18,654 שקל, שכר של רופא מומחה עומד על 23,705 שקל, ושכר ממוצע של רופא בכיר עומד על 34,428 שקל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ