להוציא את הדיכאון הקליני עם מגנט

טיפול חדש בדיכאון קליני, באמצעות גרייה מוחית מגנטית, עשוי להפחית את הצורך בתרופות

פרופ' לאון גרינהאוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' לאון גרינהאוס

דיכאון היא מחלה שכיחה, כ-15%-20% מתושבי ישראל עלולים לסבול מגל דיכאוני במהלך חייהם. לפי מחקרים, שכיחות המחלה וחומרתה אף עולות. הטיפול המקובל כולל תרופות וטיפול בשיחות - פסיכותרפיה. טיפולים אלו מועילים מאוד ל-60% מהסובלים מהמחלה. כדי לעזור ל-40% הנותרים יש לשקול טיפולים תרופתיים משולבים.

פעמים רבות אני נשאל, "מדוע צריך לטפל באדם הסובל מדיכאון? למה שהמטופל לא יחליט פשוט לשנות הרגלים?" מציעים שיתגבר, שייצא לחופשה. יש גם מטפלים הוליסטיים, שמבטיחים ריפוי ללא תרופות. גישה זאת עלולה לבלבל עוד יותר את הלוקה בדיכאון. דיכאון אכן עשוי לעבור מעצמו. בשפה המקצועית זה נקרא ריפוי ספונטני. אבל דיכאון עשוי להימשך חודשים ושנים. למי שלא סובל מדיכאון קשה להבין את שיתוק הרצון הנלווה למחלה.

באוקטובר 2010 פירסמה החברה הפסיכיאטרית האמריקאית המלצות חדשות לטיפול במצבי דיכאון. לפיהן, במקרה של דיכאון עמיד לטיפול יש לשקול גם גרייה מוחית טיפולית. כיום מאושרות בעולם שלוש צורות של גרייה מוחית: גרייה חשמלית - ECT, גרייה מגנטית - TMS, והשתלת קוצב לעצב הווגאלי - VNS.

ברוב במקרים דעת הקהל מתייחסת בחשדנות ובעוינות לגרייה מוחית בפסיכיאטריה. סרטים כמו "קן הקוקייה" ו"ההחלפה" יוצרים את הסברה שלפיה טיפול בגרייה חשמלית הוא שליטה תוקפנית על החולה. ואולם, במחקרים מבוקרים היטב התברר שהגרייה החשמלית היא הטיפול היעיל ביותר נגד דיכאון עמיד. מכיוון שגרייה חשמלית היא פעולה חודרנית, הדורשת הרדמה כללית והעלולה להוביל להפרעות בזיכרון, דרך ביניים לטיפול בדיכאון עמיד היא גרייה מגנטית.

השימוש בגרייה חיצונית לטיפול במחלות של מערכת העצבים המרכזית החל עוד בזמן האימפריה הרומית, לפני יותר מאלפיים שנה, אז הצמידו רופאים צלופח חשמלי לראשם של מטופלים שהתלוננו על כאבי ראש ומצב רוח ירוד. בשנת 2008 אישר מינהל התרופות האמריקאי את השימוש בגרייה מגנטית לטיפול בדיכאון עמיד. בישראל אושר הטיפול עוד בשנת 2005.

היעילות הקלינית של גרייה מגנטית נמוכה מעט מזו של גרייה חשמלית, אבל היא אינה מצריכה הרדמה או אשפוז ואינה משפיעה על הזיכרון. אחת המטופלות סיפרה: "זאת הפעם הראשונה זה שנים שאני בלי טיפול תרופתי ומצליחה לעבוד, לצחוק ובמיוחד לא לבכות".

הגרייה המגנטית מתבססת על חוק פרדיי (על שם הפיסיקאי מייקל פרדיי מהמאה ה-19), הקובע שכשמצמידים לראש סליל מתכתי עשוי נחושת ומעבירים דרכו זרם חשמלי בתדירות משתנה, נוצר גל מגנטי החודר לראש. הגל עובר דרך הרקמות ללא התנגדות ובלי לגרום כאב. בהמשך תאי המוח מופעלים ומייצרים זרם חשמלי עצמי, ביולוגי. מתפתחת "תקשורת" בין תאים באזורים שונים של המוח, המפעילה תאי עצב (בדומה לצ'ט בטלפון הנייד, אך עם אלפי או מיליוני משתתפים בו זמנית).

דוגמה מצוינת להשפעה ניתן לראות כשמצמידים את הסליל לקרקפת מעל האזור ששולט על תנועת שרירי היד. עם המעבר של הגל המגנטי, רואים תנועה לא רצונית של שרירי היד. "דו-שיח חשמלי" קיים ללא הפסקה בין התאים השונים והאזורים השונים של המוח. אם מביאים בחשבון שבמוח האדם יש מיליארדי תאים, שכמעט כל הזמן יוצרים פעילות חשמלית, אפשר להבין איך שינויים בדו-שיח החשמלי יכולים לגרום מחלות וגם לסמן דרך לריפוין.

הסיבות הנוירו-ביולוגיות לדיכאון טרם התבררו מספיק. לפי נתונים רבים, תת-פעילות חשמלית ומטבולית באזורים קדמיים של המוח משפיעה על תפקודים כמו תיאבון, מצב הרוח, שינה ורצייה.

הטיפול באמצעות גרייה מגנטית דורש מיומנות ומכשור מיוחד, ויש ליישם אותו באופן יום-יומי. תוצאותיו מורגשות רק אחרי 15-20 טיפולים. הטיפול נחקר בכמה מרכזים רפואיים, אבל אינו כלול בסל הבריאות. חוץ מכאב קל באזור הקרקפת, תופעות הלוואי הכרוכות הטיפול מועטות ביותר. הסיכון להופעת פרכוסים נמוך מ-1%, הרבה פחות מהסיכון לפרכוסים שקשור לשימוש בתרופות פסיכיאטריות מסוימות. אפשר לשלב גרייה מגנטית עם טיפול תרופתי נגד דיכאון, ומחקרים מסוימים קובעים שטיפול זה עשוי לזרז את השפעת התרופות.

גרייה מגנטית אמנם נחשבת טיפול בדיכאון חריף, אבל גם כשזה חולף חשוב להמשיך בטיפול תרופתי מונע. מניעה של גלי דיכאון חוזרים היא יעד מרכזי בתכנון הטיפול. לעתים קרובות אני נפגש עם חולים שרוצים להפסיק את השימוש בתרופות כמה שיותר מהר. אבל יש להיזהר, טיפול בדיכאון דומה לטיפול ביתר לחץ דם - אם מפסיקים את השימוש בתרופה, הדיכאון חוזר כמעט בוודאות.

הכותב הוא מנהל המרכז הירושלמי לבריאות הנפש, המאגד את בתי החולים הפסיכיאטריים כפר שאול ואיתנים

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ