מחלה והיפוכה

טיפול באמצעות הפרדה בין המחלה לבין החשיבה, הרגש וההתנהגות מאפשר לסובלים ממחלה גופנית לקנות שליטה בחייהם

ד"ר שאול נבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר שאול נבון

אנאטול פול ברויארד (1920-1990), סופר ועורך ב"ניו יורק טיימס", כתב בספרו "Intoxicated by My Illness" כי "על מנת להגיע אל גופי, הרופא שלי חייב להגיע אל אישיותי, הוא חייב להגיע אל נשמתי". הזיקה בין חולי גופני לנפש מתקיימת כבר בינקות: מחלות מעצבות את אישיותנו, כפי שמעצבות אותה, למשל, האהבה או הדחייה שאנו חווים בחיינו.

מחלות מעוררות בלבול, ספק, אומץ ופחד כאחד, ייאוש וחרדה לצד תקווה להחלמה. פסיכותרפיסטים המטפלים באנשים שסובלים ממחלות או נכויות גופניות משתדלים להתיר את הקשר הסבוך בין המחלה לנפש. מודל "המחלה / אי-מחלה" שהוצע ב-2005 במאמר בכתב העת "The American Journal of Family Therapy" מדגיש את ההבחנה בין שני סוגי נושאים העולים בטיפול. עם הסוג האחד נמנים "נושאי המחלה": כאבים, תרופות, בדיקות, אשפוזים וכו'; עם הסוג השני נמנים כל התכנים האחרים, הקרויים "נושאי אי-מחלה": חשיבה, רגש והתנהגות.

בבואם לטיפול פסיכולוגי, הסובלים חולים או נכים מטבע הדברים בהשפעות השליליות של מצבם. הם מתארים אותו במשפטים כגון: "בגלל המחלה אני לא יכול..."; "אם הייתי בריאה היום, הייתי יכולה ...". המטופל חוזר שוב ושוב לחוויה הקשה של היותו חולה או נכה. במצב זה, גם המטופל וגם המטפל מרגישים כי הם "תקועים". ההפרדה (דיפרנציאציה) במהלך הטיפול בין נושאי המחלה לנושאי אי-המחלה מאפשרת לחלץ את המטופל ממצב התקיעות.

חולה אחד מבין אלה שעבודת ההפרדה הועילה להם הוא סטודנט בן 22 שסבל ממחלת קרוהן. הוא פנה לטיפול פסיכותרפי עקב דיכאון. במהלך הטיפול, המשפטים שאמר אופיינו כמשפטי "מחלה" או "אי-מחלה", למשל: "נמאס לי להתמודד יום יום עם הקשיים של המחלה" (מחלה); "אני מרגיש לכוד בחיים ותקוע עם הגוף שלי" (מחלה); "יש לי שילשולים, כאבי בטן" (מחלה); "אני לוקח תרופות, סטרואידים עם תופעות לוואי קשות" (מחלה); "יש לי בעיות חברתיות" (אי-מחלה); "אני מרגיש שאני חריג משאר האנשים" (אי מחלה); "יש לי אי ודאות לגבי העתיד" (אי-מחלה); "מתי כבר אוכל לחזור ללימודים שהפסקתי?" (אי-מחלה); "אני מתחיל להתייאש. מה יהיה אתי?" (אי-מחלה).

ההפרדה שנעשית בטיפול מסבה את תשומת לבו של המטופל לנושאי אי-המחלה, שבנוגע אליהם יש לו שליטה. כך ניתן לעזור לו להשתחרר מהמצב שבו הוא אסיר של מחלתו וכן להפנים הבנות חדשות לגבי המחלה (ואי-מחלה). מודל המחלה / אי מחלה נותן לחולים ולנכים את התקווה שיוכלו לעלות על מסלול של שינוי והתקדמות לאחר שנים של תקיעות.

הכותב הוא פסיכולוג רפואי מומחה-מדריך, מורשה להיפנוט ולמחקר מדעי בהיפנוזה, מזכיר האגודה הישראלית להיפנוזה

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ