מחקר: טיפולים אלטרנטיבים עלולים להיות מסוכנים לילדים

אלה הר-נוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלה הר-נוי

הורים רבים מאמינים שטיפולים שמקורם בגישות המשויכות לרפואה ה"טבעית" גורמים תופעות לוואי פחותות בהשוואה לתרופות קונוונציונליות. הם אינם מודעים להשפעות המסוכנות שעלולות להיות לטיפולים אלה.

חוקרים מאוסטרליה אספו דיווחים של רופאי ילדים במדינה, שתיארו תופעות לוואי קשות שנגרמו בשנים 2001-2003 לילדים מגיל ינקות עד גיל 16, בעקבות שימוש בתרכובות צמחיות, בגלולות נטורופתיות, בוויטמינים ובטיפולים לא קונוונציונליים אחרים. חלקם שימשו טיפולים משלימים לרפואה קונוונציונלית, אחרים היו תחליף לטיפול רפואי רגיל.

לפי מאמר שפירסמו בדצמבר 2010 בכתב העת "Archives of Disease in Childhood", בשנתיים שנבדקו אירעו 39 מקרים של תופעות לוואי קשות בעקבות שימוש בתרופות כאלה. ב-25 מהם היו לטיפול השפעות חמורות, מסכנות חיים או קטלניות. ארבעה ילדים מתו לאחר שטופלו בתרופות אלטרנטיוויות. בכמעט מחצית מהמקרים, המטופל נפגע לאחר שנמנע מלקבל טיפול קונוונציונלי.

אחד המקרים החמורים שעליו דיווחו החוקרים האוסטרלים היה מותו של תינוק בן שמונה חודשים, שאושפז בשל תת-תזונה וזיהום. התינוק סבל מבעיות עיכול והוריו פנו לטיפול נטורופתי. המטפל המליץ על משטר תזונה מיוחד, שכלל חלב אורז בלבד. במקרה אחר הגיע לבית החולים תינוק בן עשרה חודשים, שסבל מהלם ספטי בעקבות זיהום חריף, בשל טיפול הומיאופתי שקיבל. התינוק לא שרד. במקרה השלישי דווח על מותו הפתאומי של ילד שסבל מפרכוסים, שקיבל טיפולים אלטרנטיביים שונים. התינוק לא טופל בתרופות קונוונציונליות בגלל החשש של הוריו מתופעות לוואי. התינוק הרביעי שמת סבל מבעיות בקרישת הדם וטופל בשיטות אלטרנטיביות.

תופעות לוואי קשות אחרות שנמצאו במחקר כללו עצירות, כאב, פרכוסים, הקאות, דימום, זיהומים, תגובות אלרגיות, פגיעה בגדילה ותת-תזונה. החוקרים מדווחים על הורים המשתמשים בתרופות משלימות או אלטרנטיביות גם לטיפול במחלות חמורות כמו סוכרת. לדבריהם, לא פעם הורים מעדיפים לטפל בילדיהם באמצעות ויטמינים ותרופות נטורופתיות, מתוך רצון למנוע תופעות לוואי, וכך הם גורמים להם נזק רב יותר.

ילדים נמצאים בסיכון הרב ביותר אם הטיפול בהם מבוסס על רפואה אלטרנטיבית כתחליף לרפואה הקונוונציונלית. לא תמיד ידועים כל המרכיבים שמהם עשויים תכשירי הרפואה המשלימה וגם מינון החומרים הפעילים בתכשירים אלה אינו ברור. התכשיר גם עשוי להכיל חומרים שאינם מוזכרים בכיתוב שעל האריזה.

תכשירים אלה, המוגדרים לרוב כתוספי מזון, אינם עוברים בדיקות קפדניות כמו אלה שעוברות תרופות קונוונציונליות. אם בנוסף לתכשיר הטבעי נוטלים תרופה קונוונציונלית, עלולות להיווצר תגובות הדדיות מסוכנות.

"יש רק רפואה אחת. לא קיימת אלטרנטיווה לרפואה", אומר ד"ר יורם זנדהאוז, מומחה לרפואת ילדים, לנוירולוגיית ילדים ולהתפתחות הילד במכבי שירותי בריאות, העוסק גם ברפואה אינטגרטיבית. "אפשר לדבר על רפואה משולבת, שבה משתמשים בכלים שמקורם בשיטות השונות מהרפואה המערבית. טיפולים שמכונים משלימים יכולים במקרים מסוימים לגרום נזק, אבל זה קורה גם ברפואה הרגילה. לכן צריך שיקול דעת, מעקב צמוד והעיקר - שיהיה רופא בתמונה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ