מחלה ביורוקרטית

חוק שאושר בשבוע שעבר בכנסת, המגדיל את התגמול בעד ימי מחלה, עלול להביא להגברת העומס במרפאות המשפחה בישראל

ד"ר ישי לב, ד"ר אמנון להד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר ישי לב, ד"ר אמנון להד

עובד זכאי לקבל אישור מחלה מהרופא, כדי שלא יפסיד הכנסה בשל מחלה קשה וממושכת או כדי לאפשר העדרויות מהעבודה לתקופות קצרות. חוק חדש, שאושר בשבוע שעבר בכנסת, ביוזמת וועדת העבודה, הרווחה והבריאות, מאפשר לתת לעובדים תגמול גדול יותר על ימי מחלה - 50% מהשכר על היום השני והשלישי להעדרות, ו-100%, מלוא השכר, מהיום הרביעי ואילך (כיום התגמול הוא 37.5% מהשכר על היום השני והשלישי ו-75% מהיום הרביעי ואילך).

הנפקת אישורי מחלה התפתחה במידה כזו, שאפשר להגדירה כתעשייה. רופאי משפחה מקדישים חלק ניכר מיום העבודה שלהם לאישורי מחלה. יותר מ-10% מהביקורים אצל רופאי משפחה - כ-10 מיליון ביקורים בשנה - מיועדים להנפקת אישורי מחלה. רק חלק מהמטופלים מציינים כי הסיבה לביקור היא צורך בקבלת תעודת מחלה. רבים באים, ובשל אי נעימות אינם דורשים ישירות אישור מחלה. הם מתלוננים על סימפטום מקרי ועוברים בדיקה גופנית, ולפעמים גם בדיקות מעבדה והדמיה. לעתים הם אף מקבלים טיפול תרופתי לא הכרחי.

האישור שנתנה הכנסת למתן תגמול כספי מוגדל על העדרות בגלל מחלה עשוי להחמיר את המצב. רופאי המשפחה יקדישו חלק גדול יותר מזמנם למתן אישורי מחלה וזמינותם לחולים הזקוקים לבדיקה ולטיפול תקטן. מכיוון שבתחום של רפואת המשפחה קיימת ממילא מצוקת כוח אדם, המשמעות של השינוי המוצע ברורה.

האם הקביעה מי מבין המטופלים זכאי לאישור מחלה אינה חלק מהכשרתו הבסיסית של רופא המשפחה? כיום אין קריטריונים הקובעים מי זכאי לאישור מחלה, מלבד אולי איכות הקשר והאמון ההדדי בין המטופל לרופא המשפחה.

במחקר שנערך בכ-50 מרפאות בישראל, שממצאיו פורסמו בכתב העת "הרפואה" באוקטובר 2010, נמצא כי רוב אישורי המחלה היו לשלושה ימים. הרופאים שהתראיינו למחקר אמרו כי הגורם הבולט למתן האישור היה הבקשה עצמה. האם חום הוא קריטריון לקבלת האישור? רבים מגיעים לעבודה גם אם הם סובלים מחום נמוך, לפעמים בלי ידיעה או מתוך גישה שלא תמיד חום קל הוא סיבה מספקת להעדרות.

האם דכדוך בשל מותו של בן משפחה או אדם קרוב הוא עילה מספקת לאישור מחלה? יש אנשים החשים שדווקא היציאה לעבודה מחזקת אותם, בעוד אחרים זקוקים להפסקה בשגרה. האם תשישות מצדיקה חופשת מחלה של יומיים-שלושה לחידוש כוחות? כיצד אפשר לאמת תלונות של חולים על כאבי ראש, כאבי מחזור ועוד? האם אפשר להיות בטוחים שאדם המעוניין באישור מחלה יאמר אמת, גם אם יידע שהרופא מציב קריטריונים נוקשים להנפקת האישור?

כיצד עשויה החלת קריטריונים נוקשים להשפיע על יחסו של המטופל לרופא המשפחה ועל היכולת של הרופא לתפקד כתומך העיקרי של המטופל, בבואו לבקש עזרה בעת מחלה קשה או אובדן? רופא המשפחה מתייחס בדרך כלל לצורכי החולה ולא למחלה. בכך הוא מרחיב את קשת ההסיבות המצדיקות הנפקת אישור מחלה באופן שמקשה על קביעת קריטריונים אחידים.

שומר סף ביורוקרטי

רופאי המשפחה חשים כי הזכות לאשר "אי-מסוגלות לעבוד" נושאת בחובה תפקיד פיקוחי, שאסור שיהיה בידי הרופא האישי. רופא המשפחה קיבל תפקיד של שומר סף ביורוקרטי, מתוך מחשבה שהמבוכה שחש המטופל בבואו לבדיקה, תמנע שימוש יתר באישורי מחלה.

לפי מחקרים בינלאומיים, רופאים אינם חשים בנוח בתפקיד זה ואף מתנגדים לו. במערכת החינוך כבר הוחלט, כי תלמידים הנעדרים מבית הספר עד חמישה ימים, אינם זקוקים לאישור רופא, די באישור מהוריהם. כך נוצר מצב פרדוקסלי: ההורים אינם מוסמכים להחליט כי הם רשאים להעדר מהעבודה, לעתים בשל מחלה של אחד מילדיהם.

האם רופא המשפחה צריך להיות הסמכות גם ביחס לבית הספר? בימים שבהם הרפואה משוועת ליותר עובדים ואזורים פריפריאליים בדרום הארץ ובצפונה מתמודדים עם מחסור חמור ברופאי משפחה, החוק החדש רק יגביל את הנגישות ואת הזמינות של הרופאים, ויפגע פגיעה קשה במערכת הבריאות.

הכותבים הם מומחים ברפואת משפחה במחלקה לרפואת משפחה של שירותי בריאות כללית והאוניברסיטה העברית בירושלים. ד"ר להד הוא יו"ר המועצה הלאומית לבריאות הקהילה וסגן יו"ר איגוד רופאי המשפחה בישראל

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ