בת ה-27 שנפגעה מנורופן ממתינה להשתלת כבד

שירלי מרדר נטלה משכך כאבים לאחר טיפול שיניים ואושפזה עם אי ספיקת כבד. בדרכה להשתלה בפאריס, נודע כי יש תורם בארץ

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

שירלי מרדר, בת 27 מרמת גן, שאושפזה במצב אנוש בשל נטילת נורופן, ממתינה כעת להשתלת כבד, לאחר שנמצא עבורה תורם אפשרי בארץ. מרדר אושפזה לפני כשבוע במצב אנוש לאחר הטיפול במשככי הכאבים בעקבות טיפול שיניים.

היום אחר הצהריים, לאחר שישה ימים בהם הייתה מאושפזת ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים מבלי שנמצא עבורה תורם כבד דחוף בארץ, היא הועברה בלווית אימה ואחותה באמבולנס לשדה התעופה בן-גוריון לצורך הטסתה לצרפת, לאחר שאותר בית חולים בפאריס בו עלה הסיכוי לאתר עבורה תרומת כבד. ואולם, זמן קצר לפני המראת המטוס נמצאה עבורה תרומת כבד מתורם מת שנפטר במרכז הרפואי שיבא, והיא הועברה לבית החולים בילינסון לבירור כשירותו של הכבד לשמש לתרומת איברים.

לפני כחודש, בסוף פברואר, עברה מרדר טיפול שיניים פשוט לעקירת שן בינה, ובהמשך צוידה בימי מחלה על ידי רופא המשפחה בקופת חולים לאומית, בה היא מבוטחת. בהמשך החליטה לקחת משככי כאבים, כפי שיעצו לה, כדי להתמודד עם הכאבים מהטיפול. ביום הראשון נטלה שירלי אופטלגין, אולם בהמשך נטלה כדורי נורופן במשך חמישה ימים רצופים מדי ארבע שעות, כל אימת שהייתה ערה.

ב-22 במארס פנתה מרדר לרופא המשפחה עם תלונות על תחושה כללית קשה, וכשהבחין הרופא כי עורה צהוב, הפנה אותה מיידית לחדר מיון. מרדר הגיעה לחדר המיון במרכז הרפואי שיבא, ואושפזה יומיים במחלקה פנימית ד' בבית החולים. בהמשך הזמין אביה לייעוץ נוסף את פרופ' זיו בן-ארי, מנהלת היחידה למושתלי כבד בבית החולים בילינסון, הנחשבת למומחית בינלאומית בהשתלות כבד, וזו המליצה על העברתה של שירלי לבילינסון, כשמצבה כבר היה קשה מאוד.

"מדובר במצב חריג לחלוטין"

לדברי פרופ' בן-ארי מבילינסון, שטיפלה בימים האחרונים בשירלי, "אנו משערים שהטיפול במשככי הכאבים גרם למצבה הרפואי, לאחר שכל הסיבות האחרות האפשריות לקריסת הכבד נשללו, לרבות זיהומים ויראליים, כמו נגיפי צהבת למיניהם, או מחלות מטבוליות ואימונולוגיות מולדות. במהלך האשפוז ביצענו ביופסיה של הכבד שמצביעה על רעילות בכבד כתוצאה מטיפול בתרופות". לדבריה, "מדובר במצב חריג לחלוטין, שכן מדובר במשככי כאבים שנמצאים בשימוש יומיומי וללא מרשם, עם פרופיל בטיחותי גבוה, ויש מספר בודד של מקרים בעולם של תמונה סוערת כזו מטיפול במשככי כאבים ממשפחת הנורופן".

הכרתה של מרדר נפגעה בימים האחרונים בעקבות התפשטות הרעילות בכבד. לדברי פרופ' בן-ארי, "מדובר באי ספיקת כבד קשה ביותר. הכבד מסלק רעלים מהדם, וברגע שהוא קורס, הרעלים מצטברים ועלולים לגרום להאטה בפעילות המוח, וכך היא נכנסה למצב של חוסר הכרה". בשלב זה לא אובחנה פגיעה בדרכי הנשימה אצל שירלי, אולם הרופאים לא שוללים כי בימים הקרובים תזדקק גם לתמיכה נשימתית.

אביה של שירלי, אלי מרדר, סיפר הבוקר כי "אחרי שלקחה נורופן לפי ההוראות שכתובות באריזה כל כמה שעות, כעבור שלושה שבועות מהטיפול אצל רופא השיניים היא החלה להרגיש רע מאוד, ויום אחד פתאום קמה כולה צהובה. כשהיא הועברה לבילינסון וקיבלה טיפול אינטנסיבי, מצבה כבר היה קשה. היום אני מסתכל כאזרח על חשיבות תרומות האיברים, שלא ייחסתי להם חשיבות גבוהה כזו בעבר".

אלפי ישראלים ביקשו לתרום כבד לשירלי

הבוקר פנה האב לציבור בישראל במטרה למצוא כבד עבור שירלי, ואולם בהמשך היום, לאחר שהתקבלו במרכז הלאומי להשתלות אלפי פניות של ישראלים בבקשה לתרום כבד, הבהירו במרכז כי לא ניתן להיערך למצוא בעבורה תורם חי של אונת כבד בפרק זמן קצר כל כך, לאור מצבה הקשה. במהלך היום בוצעו בדיקות התאמה לקרובי משפחתה של שירלי, אולם הוריה ואחותה לא נמצאו מתאימים.

מהמרכז הלאומי להשתלות ומשרד הבריאות נמסר כי "בתי החולים והמרכז הלאומי להשתלות מודים לכל הפונים שהציעו לתרום ולהציל את שירלי, ומבקשים שיחתמו על כרטיס אדי ויחתימו את קרוביהם, חבריהם לעבודה ובני משפחתם. ככל שיעלה מספר החתומים על כרטיס אדי תהיינה יותר תרומות ולא נגיע למצבים מסכני חיים כמו מצבה של שירלי".

כיום ממתינים 150 ישראלים להשתלת כבד, ומשך הזמן הממוצע להמתנת לאונת כבד עומד על 2.2 שנים. קרוב ל-600 אלף ישראלים חתומים כיום על כרטיס תורם איברים.

ממשווקת נורופן בישראל נמסר כי "בראש ובראשונה אנחנו מאחלים לשירלי החלמה מהירה ורפואה שלמה. אין לנו מידע נוסף על האירוע וסיבותיו מעבר למה שפורסם בתקשורת. מדובר בסיבוך נדיר ביותר שלא ניתן לצפייה מראש. החומר הפעיל איבופרופן נבחן באינספור ניסויים קליניים מאז שפותח בשנת 1969, ונמצא יעיל ובטוח לשימוש על ידי רשויות הבריאות בכל רחבי העולם. תרופות משככי כאבים הן בטוחות ביותר ועשרות מיליוני אנשים משתמשים בהן יום יום. בכל מקרה של ספק, רגישות לתרופות או היסטוריה רפואית מומלץ להתייעץ עם רופא".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ