85% מהתלונות לרופא על עייפות אינן על רקע גופני

הקיץ מתיש את הישראלים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מחקר חדש הנסמך על נתוני קופות החולים כללית ולאומית מגלה כי ברוב הפניות של צעירים עד גיל 45 לרופא המשפחה בעקבות עייפות, לא ניתן למצוא בבדיקות אבחנתיות את מחולל העייפות.

החוקרים בחנו את תיקיהם הרפואיים של 299 מבוטחי כללית עד גיל 45 שפנו לרופא כשהם מתלוננים על עייפות בלבד, מבלי לכלול חולים כרוניים העלולים לפתח עייפות כתוצאה מההתמודדות המתמשכת עם מחלתם.

מבין המתלוננים, רוב הפונים שהתמודדו עם עייפות היו נשים (70%). למחצית מהפונים תועדה בתיק הרפואי בדיקה גופנית של הרופא, אך אמצעי ההתמודדות הרווח ביותר היה הפניה לבדיקת מעבדה, והדבר נעשה עם 80% מהמטופלים. ואולם, ברוב המקרים, 85%, לא הצליחו הבדיקות להצביע על בעיה שגרמה לעייפות. רק ב-15% מהמקרים אובחנה בעיה רפואית, בעיקר מחלה זיהומית, מחסור בברזל או הריון, וציידו את המטופל במרשם לתרופה.

לדברי פרופסור אליעזר קיטאי, מנהל המחלקה לרפואת משפחה בקופת חולים לאומית וראש צוות החוקרים, "למרות המספר הגדול של בדיקות מעבדה, הן לא עזרו בקביעת אבחנות. האסטרטגיה היעילה ביותר לטפל בעייפות בבוגרים צעירים היא מעקב עם בדיקות מעטות".

"אדם צעיר, בריא ורענן שמרגיש כמה ימים עייפות, עדיף שייקח חופש ולא ירוץ לרופא. אין צורך לבקש בדיקות על עייפות שנמשכת ימים בודדים, אלא אם התופעה ממשיכה חודש לפחות", מבהיר קיטאי. כשההפרעה נמשכת מעבר לשישה חודשים, מאובחן המטופל בתסמונת העייפות הכרונית, שממנה סובלים אחוז עד שניים מהאוכלוסייה הבוגרת.

"ברוב המקרים קרוב לוודאי שמקור העייפות בעבודה הקשה ובאורח החיים הלחוץ של ימינו", אומר קיטאי. הממצאים יוצגו ברביעי הבא בכינוס של איגוד רופאי המשפחה, שבו תידון סוגיית הטיפול במתלוננים על עייפות.

בהמשך המחקר, נותחו נתוני נבדקים שהתלוננו על עייפות, מבוטחי הכללית בגילים 20-45, והתברר כי יש קשר בין שינויי מזג אוויר לתלונות על עייפות. במחקר נמצא כי שיעורי התלונות על עייפות גבוהים משמעותית בחודשי הקיץ מאשר בחורף. שיא התלונות על עייפות נמדד ביוני ויולי, שבהם עומס החום עולה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ