מהפכת התרופות: חוק חדש יאפשר לרוקחים לספק מרשמים

משרד הבריאות ניסח את התקנות הנלוות לסעיף שהתקבל בכנסת בחוק ההסדרים האחרון, המאפשר לרוקחים לתת מרשמים לתרופות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מהפכת המרשמים לתרופות צפויה לצאת לדרכה בשנה הבאה: משרד הבריאות ניסח את התקנות הנלוות לסעיף שהתקבל בכנסת בחוק ההסדרים האחרון, המאפשר לרוקחים לתת מרשמים לתרופות. התקנות אמורות לקבל את אישור ועדת הבריאות של הכנסת, ונכון לעתה צפויות להיכנס לתוקף מינואר 2012.

לפי טיוטת התקנות שהופצה באחרונה בין הרוקחים, יוכלו אלה לתת מרשמי המשך למרשמי רופא במגוון רחב של תרופות, למשך עד שישה חודשים ממועד המרשם האחרון שכתב הרופא. בין השאר, יספקו הרוקחים מרשמים לתרופות למחלות לב וכלי דם, לרבות תרופות הנמצאות בשימוש רווח לטיפול בלחץ דם גבוה; תרופות המשפיעות על מערכת העצבים, לרבות לטיפול בדיכאון, אפילפסיה ופרקינסון; הורמונים, ובין השאר הורמוני מין ולטיפול בהפרעות בפעילות בלוטת התריס והלבלב; תרופות לטיפול במערכת השלד והשרירים, לרבות במחלות עצם כמו אוסטיאופורוזיס; אנטיהיסטימינים לטיפול באלרגיות; תרופות לטיפול במערכת העיכול, לרבות משלשלים ותרופות המשמשות לטיפול בחולי סוכרת; ותרופות משתנות.

לפי התקנות, רוקח יוכל לתת מרשמים לתרופות אלו מבלי שיידרש הלקוח להציג מרשם רופא עדכני ולאחר תשאול, אם יימצא כי התרופה ניתנת לו לטיפול במצב כרוני הנמשך חצי שנה לפחות, ואם נבדק באחרונה על ידי רופא.

כמו כן, הטיוטה מפרטת רשימה של 14 חומרים פעילים המצויים בתרופות, להן יוכלו רוקחים לתת מרשמים ראשוניים לצורך טיפול תרופתי מיידי. ברשימה זו נכללות תרופות לטיפול במחלות עור, כמו תרופות המכילות את החומרים הפעילים טטרציקלין וכלואמפניקול לטיפול בזיהומים עוריים, טרטינואין לטיפול באקנה (פצעי בגרות) ותרופות מרשם לטיפול בפטרת; תרופות מסוימות לטיפול בצרבת וחומציות יתר ותרופות לטיפול בטחורים. מרשמים לתרופות אלו יינתנו על ידי רוקח רק לאחר תשאול, ולאחר שהרוקח "מצא שהתכשיר הוא לטובת המטפל", כמוגדר בתקנות. עוד יחויב הרוקח לעדכן את הלקוח על עלות התרופה שעשויה להיות גבוהה יותר כשהיא ניתנת במרשם רוקח.

התקנות מסדירות את המידע הרפואי על הלקוח, שיהיה זמין לרוקח במחשבים הפועלים בבתי המרקחת. הרוקחים יחויבו לעדכן את הרופא המטפל באשר למרשם שנתנו ללקוח בהתאם להנחיות.

מרשמי רוקח יכללו, בהתאם לתקנות, הוראות שימוש לתרופה ומינון וחתימת הרוקח, או חותמת אלקטרונית מאובטחת, ויצורף להם דף הכולל הסברים למטופל, לרבות זכותו לפנות להתייעצות עם רופא בכל עת.

היתר למתן מרשמים לתרופות יינתן רק לרוקח בעל חמש שנות ניסיון לפחות, ולאחר הכשרה ייעודית של 60 שעות לפחות בבית ספר ללימודי רפואה או רוקחות, לפי תוכנית לימודים שתאושר פרטנית במשרד הבריאות, האמורה לכלול לימודים על שילובים מסוכנים בין תרופות, בדיקות מעבדה ונוהלי רישום ותיעוד, ובסופה בחינה. במשרד יחלו באישור תוכניות להכשרת רוקחים לאחר אישור התקנות בכנסת.

במשרד הבריאות הוחלט לקדם את כתיבת התקנות כצעד נוסף במאבק בעומס המוטל על הרופאים במרפאות הקהילה בפניות לצורך חידוש מרשמים. מהמשרד נמסר כי "התקנות מכירות בשני מצבים של מתן מרשם רוקח: מתן מרשם להמשך טיפול כרוני, ומתן תרופת רוקח לטיפול במקרים רפואיים, לרוב על העור, שבהם האבחנה ברורה והם טעונים היום מרשם רופא, וזאת על מנת לקבל טיפול תרופתי מיידי. משרד הבריאות יחד עם קופות החולים ייערכו לבקרה על מרשמי הרוקח על ידי ביקורות יזומות בבתי המרקחת. מהלך זה נועד בראש ובראשונה לשפר את השירות לטובת החולים, ובאופן עקיף גם יסייע בהקלה על עומסי העבודה של הרופאים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ