הקשר שבין נחירות התינוק למחלות לב

מחקר ישראלי גילה כי ילדים קטנים הנוחרים בשנתם חשופים יותר למחלות לב. זיהוי מוקדם מאפשר את הפחתת הסיכון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נחירות בלילה הן מנת חלקם של 10% מהילדים הקטנים - עד גיל שלוש. אצל שליש מהם, כ-3% מכלל הילדים, הנחירות מלוות בהפסקות נשימה, תופעה המכונה "דום נשימה בשינה". במחקר שבוצע במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע, התברר כי ילדים הסובלים מדום נשימה בשינה נמצאים בסיכון מוגבר לפתח מחלת לב - מצב המחייב פתרונות מיידיים, באמצעות ניתוחים.

במחקר נבדקו 90 ילדים עד גיל שלוש, הסובלים מתסמונת דום נשימה בשינה. הגיל הממוצע שבו אובחנה אצלם התסמונת היה 19 חודשים. בקבוצת ביקורת נכללו 45 ילדים, שאינם סובלים מהתסמונת. בבדיקות דם אותרו סמנים המצביעים על כך שילדים בקבוצת המחקר נמצאים בסיכון מוגבר לפתח אירועי לב. הסמנים הם שני חלבונים - BNP ו-CRP. רמת החלבון BNP בדמם של ילדים מקבוצת המחקר היתה פי שלושה מאשר בקבוצת הביקורת. רמת החלבון CRP אצל הילדים הסובלים מדום נשימה בשינה היתה כפולה מאשר בקרב אלה שאינם חולים. סמנים אלה מעידים על תהליך דלקתי המתפתח בגופם של ילדים עם תסמונת דום נשימה בשינה. כמו הסובלים מדום נשימה בשינה בדרגת חומרה קשה, כל הילדים החולים בתסמונת לקו גם במחלת לב.

ד"ר אביב גולדברט, מומחה למחלות ריאה ולהפרעות שינה בילדים במרכז הרפואי סורוקה, מסביר כי "הסמנים בדם מאפשרים לאתר ילדים בסיכון גם ללא צורך בבדיקת אקו-לב. זיהוי הילדים החשופים לסיכון למחלת לב הכרחי, מכיוון שאפשר להציע להם פתרונות ניתוחיים להפחתת הסיכון. הניתוחים העיקריים בתחום זה הם כריתת שקדים ופוליפים מהלוע ומהאף".

בבדיקה חוזרת, שבוצעה שלושה חודשים לאחר הניתוחים שעברו הילדים בקבוצת המחקר, נמצא כי הסמנים המצביעים על תהליך דלקתי ירדו לרמה הנורמלית. לדברי גולדברט, שעמד בראש צוות החוקרים, "ירידה זו מעידה על שיפור בתפקוד הלב לאחר הטיפול במחלה".

גולדברט מספר כי הקשר בין נחירות לפגיעה בתפקוד הלב עדיין נחקר. "אנחנו מעריכים שנחירות קשורות לירידה בחמצן בזמן השינה ולהופעת דלקת בגוף, מכיוון שמצאנו בקרב הילדים שנבדקו עלייה ברמות הדלקת בדרכי האוויר ובזרם הדם. רמות הדלקת יורדות לאחר הניתוח. ההערכה היא כי דלקת זו היא שמעלה את הסיכון למחלת לב".

המחקר בוצע בשיתוף עם ד"ר אביבה לויטס ממכון הלב בסורוקה ופרופ' אשר טל, מנהל מחלקת ילדים בבית החולים. הוא נתמך במענק מחקר מתוכנית מורשה של הקרן הלאומית למדעים ISF, וממצאיו פורסמו לפני חודשיים בכתב העת הרפואי "CHEST".

ברוב המקרים ילדים הסובלים מנחירות עוברים בדיקה גופנית. אם הרופא מתרשם שיש צורך בכך, הם נשלחים למעבדת שינה כדי לברר אם הם סובלים מתסמונת דום נשימה בשינה. חלק מהילדים עלולים לסבול ממאות הפסקות נשימה בלילה אחד. "הבדיקה במעבדת שינה מאפשרת לבחון את התפקוד הנשימתי בשינה באמצעות מדידת גלי המוח. במעבדה מצמידים חיישנים לפה ולאף במהלך השינה; חיישן נוסף לניטור רמת החמצן בדם מוצמד לאצבע", מסביר גולדברט.

בימים אלה נמשך המחקר, ובשלב זה נבדק טיפול תרופתי אפשרי בילדים הסובלים מנחירות על רקע דום נשימה בשינה. החוקרים מבקשים לזהות מצבים שבהם אפשר להימנע מניתוחי כריתת שקדים, הכרוכים בסיכון לסיבוכים.

נחירות, המעידות על התפתחות תסמונת דום נשימה בשינה, מאפיינות בעיקר ילדים קטנים הסובלים מהשמנת יתר. חוקרים מהמרכז הרפואי בני ציון בחיפה בדקו את התחלואה של ילדים עד גיל שנתיים עם משקל יתר, הנמצאים באחוזון ה-85 ומעלה בעקומות הגדילה. באוגוסט 2008 דיווחו החוקרים בכתב העת "Pediatrics" כי 24.1% מתוך קבוצה של 79 ילדים שאובחנו כסובלים מהשמנת יתר סבלו מנחירות בשנתם, יותר מפי שניים מאשר בקרב 144 ילדים ששימשו קבוצת ביקורת (10.4%), ונמצאו באחוזון ה-5 עד ה-84 בעקומות הגדילה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ