הרופאים הודיעו על שביתה של יומיים

בראשונה מזה יותר מעשור הודיעה ההסתדרות הרפואית על שביתת אזהרה החל מיום שלישי. "נמנענו משביתה, והאוצר ניצל זאת כדי לייבש את המערכת"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הרופאים הודיעו הערב (ראשון) על שביתת אזהרה של יומיים בימים שלישי ורביעי השבוע. השביתה תקיף את כל בתי החולים הציבוריים - אלה הממשלתיים וכן בתי החולים בבעלות קופת חולים כללית. כמו כן, בתי החולים הדסה ושערי צדק בירושלים ישבתו גם הם.

בנוסף לשביתה בבתי החולים, גם בקופות החולים של כללית ולאומית ישבתו ביום שלישי בלבד. במהלך השביתה המוסדות הרפואיים יעבדו במתכונת שבת, יידחו ניתוחים לא דחופים ולא תהיה קבלת קהל של רופאים במרפאות, אלא במקרים דחופים בחדרי המיון בלבד. לפי הוראת ההסתדרות הרפואית, בבתי החולים יתייצבו לעבודה רק רופאים כוננים. קופות החולים כללית ומאוחדת לא ישבתו ויעבדו כרגיל.

יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן הבהיר הערב כי בכוונת הרופאים להתחיל בשביתת אזהרה כללית למשך יומיים, בתקווה שהיא תוביל את המעסיקים להגמיש את עמדותיהם. המשא ומתן בין הרופאים למדינה מתנהל כבר שמונה וחצי חודשים. "כמעט 11 שנה נמנענו משביתות והאוצר ניצל את ההתחייבות שלנו כדי לייבש את מערכת הבריאות", אמר אידלמן. "מערכת הבריאות קורסת מיום ליום. הגשנו תוכנית הצלה למערכת הבריאות שאמורה להביא בשורה לתושבי ישראל אבל האוצר ממשיך בסחבת. אנו לא יכולים עוד לתת יד להרס מערכת הבריאות הציבורית. אנו תקווה שהאוצר יתאושש ויחזור לשולחן המשא ומתן בתום לב ובנפש חפצה במטרה להרים את הכפפה ולצאת לדרך של שיקום מערכת הבריאות, כדי למנוע סבל ופגיעה בבריאות האנשים".

בסוף השבוע שיגר אידלמן מכתב התרעה למעסיקים, ובראשם אילן לוין, הממונה על השכר באוצר, והבהיר כי המשא ומתן בין הרופאים למדינה נקלע למבוי סתום. "הצטערנו לראות כי למרות שלל הדיבורים מצדכם על הרצון לקיים דיון אפקטיבי ולפתור את המחלוקות בינינו, בפועל עמדתכם נשארה כפי שהיא, ללא כל תזוזה אמיתית מהצעתכם הראשונית, וזאת בראש ובראשונה משלא שיניתם כלל את מסגרת עלות ההסכם", קבע אידלמן.

היום חלפו שבועיים מאז הכריזו הרופאים על סכסוך עבודה במגזר הציבורי, באופן המאפשר להם לפתוח בשביתה לראשונה מזה עשור, מאז שביתת הרופאים הגדולה של שנת 2000 שארכה ארבעה וחצי חודשים. אידלמן הבהיר למעסיקים כי "בכוונת ההסתדרות הרפואית לנקוט בצעדים ארגוניים, ואנו מציעים שתערכו בהתאם".

הפערים בין הרופאים לאוצר גדולים, כמו גם הנתונים ההתחלתיים באשר לשכר הרופאים שמציג כל אחד מהצדדים. לפי נתוני האוצר, השכר החודשי הממוצע לרופא עומד על 26,322 שקל, ואילו לפי נתוני הרופאים עומד השכר החודשי הממוצע לרופא על 24,000 שקל, מהם 7,000 שקל שכר משולב, 5,500 שקל תוספות קבועות ו-11,500 שקל לעבודה נוספת.

הרופאים דורשים, בין השאר, העלאה של 50% בשכר השעה לרופא העומד על 42 שקל בממוצע, הקמת קרן לרופאים הפורשים לגמלאות, תוספת תקני רופאים ועדכון התקינה שעודכנה לאחרונה בשנות השבעים, עידוד לרופאים בפריפריה, תוספות שכר לרופאים במקצועות במצוקה, גידול בימי ההשתלמות והארכת משך הטיפולים אצל רופאי משפחה מ-10 ל-15 דקות.

ואילו באוצר הציעו עד כה לרופאים שני מתווים להסכם, האחד לתוספת אחידה של 5% לשכר הרופאים, ותוספת של 6.5% לרופאים פריפריה ומקצועות במצוקה למשך חמש שנים, והשני לתוספת אחידה של 8% לשכר הרופאים ותוספת של 10.4% לרופאים בפריפריה ומקצועות במצוקה למשך עשר שנים.

מהאוצר נמסר בתגובה להכרזה על שביתת האזהרה כי "מדובר בשביתה אותה ניתן למנוע, ועדיף שהרופאים יתמקדו בקידום המשא ומתן או ייענו להצעת המדינה לקיום הליך בוררות מוסכם וזאת על מנת שלא לפגוע בציבור האזרחים". ובתוך כך הצטרף גם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לקריאת האוצר לרופאים להימנע בשלב הנוכחי מהשבתה, עד למיצוי המשא ומתן. ממשרד הבריאות נמסר כי "הכרזת ההסתדרות הרפואית על שביתה מביאה את המשא ומתן לישורת האחרונה, וחובה על כל הגורמים להתכנס ולמצוא פתרון לכל הבעיות, בין השאר על ידי פשרות. זה הזמן להידברות מרתונית, ולא לנקיטת טקטיקה של משא ומתן. משרד הבריאות יכנס את כל הגורמים האחראיים בדרישה לגלות אחריות ולמצות את הדיון להשגת הסכם. המשרד יפרסם קווים מנחים לבתי החולים וקופות החולים ויקבע הגבלות לשביתה כדי להקל על הציבור".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ